Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


yian

Recommended Posts

3 ώρες πριν, HumanError said:

Dryianni έχεις δίκιο.
Με προβληματίζει το ότι σε τηλεφωνική επικοινωνία με ΕΤΕΑΝ Α.Ε. μου απάντησαν ότι χρειάζεται να είναι νοικιασμένη 12 μήνες/έτος. Δεν μπορώ όμως να εμπιστευτώ την υπάλληλο που μου απάντησε καθώς αυτό δεν συνάδει με τον Οδηγό.

 

 

Είχαμε περίπτωση όπου δόθηκε από τον ωφελουμενο προκαταβολή από ίδια κεφάλαια σε μελετητή (ΤΕ και υποβολή δικαιολογητικών στο e-adeies για τη χορήγηση ΕΕΔΜΚ). Τη στιγμή που ήταν να κλείσουμε την αίτηση και να υποβάλουμε τα δικαιολογητικά, επικοινωνήσαμε με Help Desk, ρωτώντας αν ο μελετητής θα έπρεπε να επιστρέψει την "προκαταβολή".

Η απάντηση που λάβαμε ήταν πως όχι και ότι στην τελική εκταμίευση από το συνολικό ποσό της αμοιβής μελέτης που θα πιστωνόταν στο λογαριασμό του ωφελούμενου, ο μελετητής θα λάμβανε το "υπόλοιπο" της αμοιβής και η "προκαταβολή" θα παρέμενε στο λογαριασμό του ωφελούμενου

Όταν ολοκληρώθηκε ο έλεγχος, ήρθε μήνυμα πως επειδή είχε δοθεί προκαταβολικά μέρος της αμοιβής στο Σύμβουλο Μελέτης θα προχωρούσαν σε αφαίρεση του συγκεκριμένου ποσού.

Επειδή όπως αντιλαμβάνεστε δεν ήταν σαφές αν η αφαίρεση αυτή αφορούσε:

1) Το ποσό της "προκαταβολής" από τη συνολική επιχορήγηση ("ίδια κεφάλαια" πλέον επιλεξιμου προϋπολογισμού)

2) Όλο το ποσό της αμοιβής μελέτης (απόρριψη δαπάνης)

3) Το τελικό ποσό που θα εκταμιευόταν στο λογαριασμό του μελετητή (ό,τι δλδ είχαν πει από το Help Desk)

στάλθηκε e-mail στο ΕΤΕΑΝ και αφού, φυσικά, δε λάβαμε ποτέ απάντηση, επικοινωνησαμε ξανά με το Help Desk, όπου, αφού τους υπενθυμίσαμε τη σχετική τους απάντησή τους πριν από την οριστικοποίηση της αίτησης, μας επανέλαβαν ακριβώς τα ιδια (περίπτωση 3).

Μένοντας λοιπόν ήσυχοι, ενημερώσαμε τον ωφελουμενο να κάνει αποδοχή και να "υπογράψει" την εξουσιοδότηση εκταμίευσης στους προμηθευτές.

Στο παραγόμενο έγγραφο φάνηκε ότι, όντως, δεν είχε αφαιρεθεί τίποτε από το υπολογιζόμενο συνολικό ποσό επιχορήγησης, αλλά Ή ΕΚΤΑΜΙΕΥΣΗ ΣΤΟ ΜΕΛΕΤΗΤΗ ΕΙΧΕ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΗΣ ΑΜΟΙΒΗΣ, παρά τις αντίθετες ηλεκτρονικές και τηλεφωνικες ενημερώσεις του ΕΤΕΑΝ.

Ετσι και έγινε τελικά, καθώς σε επικοινωνία που είχαμε με την τράπεζα, μας είπαν πως δεν είχαν τη δυνατότητα να παρέμβουν στο ΕΤΕΑΝ για.διόρθωση, και τηλεφωνούσαμε εκ των υστέρων στο συνεργάτη μας μελετητή να του ζητάμε να επιστρέφει χρήματα στον ωφελουμενο...

Υ.Γ.: Παρακαλώ τους.διαχειριστές να αντιγραψουν, αν εκείνοι κρίνουν, το συγκεκριμένο post και στο thread των εκταμιεύσεων.

Edited by dryianni
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Παρέμβαση με ΙΚΑ.

Στο παράρτημα 6 πώς περνάμε τα έξοδα του ΙΚΑ ώστε το ποσόν να είναι ίδιο με αυτό της απόφασης υπαγωγής?

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να μπει 

Θα ζητήσεις το έντυπο Ε2 από το οποίο φαίνεται η δωρεάν παραχώρηση 

(Φυσικά πρέπει να φαίνεται κυρία κατοικία ) 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, MAR_PAX said:

Γίνεται να μπει 

Θα ζητήσεις το έντυπο Ε2 από το οποίο φαίνεται η δωρεάν παραχώρηση 

(Φυσικά πρέπει να φαίνεται κυρία κατοικία ) 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα.

έχω μια απορία.

Το συνολικό ποσό των παρεμβάσεων που αιτήθηκα στο παράρτημα ΙΙΙ  ήταν 20000 ευρώ κι ενώ εγκρίθηκαν απ το πρόγραμμα όλες οι παρεμβάσεις που είχα περιγράψει,  το ποσό που εγκρίθηκε ήταν μειωμένο στις 18000 ευρώ. Γνωρίζει κανείς άραγε γιατί? Να προσθεσω ότι ακόμα είμαι σε υλοποίηση παρεμβάσεων, δεν έχω ξεκινήσει καν τις εργασίες.

ακόμα

μπορεί να μεταβληθεί η επιμέρους επιφάνεια των κουφωμάτων σε σχέση μ αυτά που έχουμε αρχικά αιτηθεί χωρίς να υπάρχει πρόβλημα απ το πρόγραμμα? Δηλαδή ένα κούφωμα που αρχικά ήταν και καταγράφηκε στο παράρτημα ΙΙΙ με διαστάσεις 2,00x2,00, να γίνει κατά τη κατασκευή  με διαστάσεις 1,30x2,00 καθότι το υπόλοιπο έγινε τοίχος?

Ευχαριστώ.

Edited by Πάνος
Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο σκέλος της ερώτησης : Μήπως ξεπέρασες το ανώτατο όριο ανά κατηγορία δαπάνης ? πχ παράθυρο συνθετικό με U<2  κόπηκε τιμολόγιο με τιμή μεγαλύτερη απο τα 270 ευρώ/τμ που επιδοτεί το πρόγραμμα ?

Για το δεύτερο σκέλος : Έχω ίδια περίπτωση και έχω περάσει την υφιστάμενη κατασταση ... Δεν είναι σωστό βέβαια γιατί αλλάζει το κτίριο αναφοράς και θεωρητικά είναι αυθαιρεσία  αφού δεν εκδίδεται πχ αδεια μικρής κλίμακας αλλα ελπίζω να μη δημιουργείται θέμα ... (Δε φταίμε εμείς εάν πάνε και κάνουν του κεφαλιού τους ... Ενημέρωσε τον πελάτη να ξέρει ότι αυτό που έκανε δεν είναι σωστό )

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, MAR_PAX said:

Για το πρώτο σκέλος της ερώτησης : Μήπως ξεπέρασες το ανώτατο όριο ανά κατηγορία δαπάνης ? πχ παράθυρο συνθετικό με U<2  κόπηκε τιμολόγιο με τιμή μεγαλύτερη απο τα 270 ευρώ/τμ που επιδοτεί το πρόγραμμα ?

Για το δεύτερο σκέλος : Έχω ίδια περίπτωση και έχω περάσει την υφιστάμενη κατάσταση ... Δεν είναι σωστό βέβαια γιατί αλλάζει το κτίριο αναφοράς και θεωρητικά είναι αυθαιρεσία  αφού δεν εκδίδεται πχ αδεια μικρής κλίμακας αλλα ελπίζω να μη δημιουργείται θέμα ... (Δε φταίμε εμείς εάν πάνε και κάνουν του κεφαλιού τους ... Ενημέρωσε τον πελάτη να ξέρει ότι αυτό που έκανε δεν είναι σωστό )

Ακόμα είμαι σε υλοποίηση παρεμβάσεων, δεν έχω ξεκινήσει καν τις εργασίες. Άργησε να εγκριθεί η συγκεκριμένη αίτηση αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, Πάνος said:

Ακόμα είμαι σε υλοποίηση παρεμβάσεων, δεν έχω ξεκινήσει καν τις εργασίες. Άργησε να εγκριθεί η συγκεκριμένη αίτηση αρκετά.

Το μέγιστο ποσό για υλοποίηση παρεμβάσεων προκύπτει ανάλογα με τα τετραγωνικά μέτρα της ιδιοκτησίας  (μ2 Χ 250 €/μ2). Μήπως γι αυτό μειώθηκε το ποσό... επειδή ξεπεράσετε αυτό το όριο. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.