Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


yian

Recommended Posts

Καλησπέρα. Σε αίτηση με δάνειο ενώ στην αρχή δεν μου ζητάει να βάλω τα ιδία κεφάλαια (λόγω δανείου) όταν περνάω τα παραστατικά μου βγάζει πρόβλημα ότι λείπουν 0,02€ ιδία κεφάλαια. Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση? Να κάνει κατάθεση ο ιδιοκτήτης σε κάποιον από τους προμηθευτές 0,02€

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Georgia S said:

Το μέγιστο ποσό για υλοποίηση παρεμβάσεων προκύπτει ανάλογα με τα τετραγωνικά μέτρα της ιδιοκτησίας  (μ2 Χ 250 €/μ2). Μήπως γι αυτό μειώθηκε το ποσό... επειδή ξεπεράσετε αυτό το όριο.

Οχι δε ξεπέρασα το όριο. Ακόμα και στον ηλιακό που είχα αιτηθεί κλασικά το ποσό των 1100 ευρώ, εγκρίθηκαν 850 ευρώ. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, zio7 said:

Καλησπέρα. Σε αίτηση με δάνειο ενώ στην αρχή δεν μου ζητάει να βάλω τα ιδία κεφάλαια (λόγω δανείου) όταν περνάω τα παραστατικά μου βγάζει πρόβλημα ότι λείπουν 0,02€ ιδία κεφάλαια. Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση? Να κάνει κατάθεση ο ιδιοκτήτης σε κάποιον από τους προμηθευτές 0,02€

Ναι. Αλλιώς δεν προχωράει η αίτηση.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Πάνος said:

Οχι δε ξεπέρασα το όριο. Ακόμα και στον ηλιακό που είχα αιτηθεί κλασικά το ποσό των 1100 ευρώ, εγκρίθηκαν 850 ευρώ. 

Αν καταλαβαίνω καλά υπάρχει αναλογική υποκοστολόγηση σε όλες τις παρεμβάσεις;

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, dryianni said:

Ναι. Αλλιώς δεν προχωράει η αίτηση.

Ναι, βλέπεις σε ποιο προμηθευτή είναι η διάφορα, καταθέτει ο ιδιοκτήτης στο λογαριασμό του προμηθευτή τα 0,02 λεπτά και τα ανεβάζει στο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, dryianni said:

Αν καταλαβαίνω καλά υπάρχει αναλογική υποκοστολόγηση σε όλες τις παρεμβάσεις;

Σωστά και στον ηλιακό, και στη θερμοπρόσοψη και στην αντλία θερμότητας και στα κουφώματα.

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο. Δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο, εκτός αν -όπως είπε το μέλος @MAR_PAX- έχει ξεπεραστεί ο μέγιστος επιλέξιμος προϋπολογισμός και γίνεται αναλογική μείωση σε όλες τις παρεμβάσεις (το ίδιο γίνεται και όταν ξεπεράσεις το συνολικό ποσό των 992 ευρώ ενεργειακών επιθεωρήσεων/αμοιβών μελετών για μεμονωμένο διαμέρισμα)..

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Πάνος said:

Οχι δε ξεπέρασα το όριο. Ακόμα και στον ηλιακό που είχα αιτηθεί κλασικά το ποσό των 1100 ευρώ, εγκρίθηκαν 850 ευρώ. 

Ποσά τετραγωνικά είναι το διαμέρισμα; 

Link to comment
Share on other sites

@Πάνος : Μήπως έχεις διαφορά στην ωφέλιμη και στην συνολική επιφάνεια του ΠΕΑ?? Γιατί τα 250ευρω/τμ του προυπολογισμού  υπολογίζονται με βάση την ωφέλιμη 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.