Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


yian

Recommended Posts

1 ώρα πριν, coulis said:

Δεν γνωριζω αν ειναι υποχρεωτικο. 

Εγω πάντα τα γυρναω για να μην εχω πρόβλημα. 

Και το βασικο!! Τσεκαρε στο Ε9 του αιτούντα εαν ειναι τικαρισμενο οτι ρευματοδοτείται κ οτι υπάρχει ο αριθμος παροχής 

Ναι το έχω ήδη τσεκάρει, υπάρχει κανονικά. Στο τηλέφωνο που στο πήρα στο helpdesk μου απάντησαν ΄΄εκτιμώ πως δεν είναι απαραίτητο΄΄ και από κάποιους συναδέλφους που ρώτησα μου είπαν πως στο προηγούμενο εξοικονομώ δεν υπήρχε πρόβλημα και πέρασαν κανονικά οι αιτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,

1η ερώτηση: Στις υπεύθυνες δηλώσεις προμηθευτών βάζουμε το Α η το Β ΠΕΑ?? Στα φόρουμ έχω διαβάσει και τις 2 απαντήσεις οπότε έχω μπερδευτει...

Οι περισσότεροι λένε ότι βάζουμε το Α ΠΕΑ γιατί θεωρητικα όταν γίνονται οι Υ/Δ προμηθευτων δεν έχει εκδοθεί το Β ΠΕΑ

Άλλοι λενε ότι βάζουμε το Β ΠΕΑ γιατί  μπορεί να έχουμε τελείως διαφορετικες παρεμβάσεις στο Β ΠΕΑ σε σχεση με το Α ΠΕΑ (πχ ο πελάτης αποφασίζει να μην κάνει  μόνωση και τελικα θέλει να βάλει αντλία  θερμότητας) 

Προσωπικά το 2ο μου φαίνεται πιο λογικό γιατί ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα 

(Να σημειώσω ότι υπάρχουν αναφορές συναδέλφων που έχουν πληρωθεί είτε αναγράφουν το Α ΠΕΑ είτε το Β ΠΕΑ)

2η ερώτηση: Στο πληροφοριακο σύστημα στην καρτέλα καταβληθεντα  ίδια κεφάλαια αν είμαστε με δάνειο συμπληρώνουμε μηδέν ε ?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,θα ηθελα να ρωτησω το εξης,πρόσφατα έκανα ενημέρωση έντυπης οικοδομικής άδειας λογω αλλαγης ιδιοκτητη σε μια κατοικια οπου μου ζητειται πλεον να εκδοσω ενεργειακο πιστοποιητικό στα πλαισια του εξοικονομω,μπορω να το εκδόσω η' υπάρχει ασυμβίβαστο κατα την γνωμη σας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω περίπτωση διαμερίσματος με τα εξής: εμβαδόν οικοδομικής άδειας=78,56τμ

εμβαδόν πεα=78,56τμ

εμβαδόν ε9=78τμ

εμβαδόν ε1=78τμ

Μπορώ να προχωρήσω για το εξοικονομώ ή πρέπει να κάνω τροποποιητική σε ε1 και ε9;

 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, yian said:

Μπορείς, είσαι εντός ανοχής των 7 τμ που δίνει ο οδηγός.

Έχω την εντύπωση, πως αυτό που λέει ο οδηγός, είναι ότι πρέπει τετραγωνικά άδειας και ε9 να συμφωνούν και πως αυτά μπορούν να έχουν απόκλιση 7 τμ από το πεα. Διόρθωσε με αν κάνω κάπου λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.