Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


yian

Recommended Posts

On 5/9/2019 at 2:42 ΜΜ, panmyr said:

Έχω την περίπτωση ακίνητου, όπου ο ιδιοκτήτης δεν το δηλώνει ως κύρια κατοικία, αλλά το μισθώνει με βραχυχρόνια μίσθωση. Απ' ότι καταλαβαίνω είναι ειδική περίπτωση Α, όπου θέλει δήλωση De Minimis. Η βραχυχρόνια μίσθωση πρέπει να αποδειχθεί κάπως, ανεβάζουμε κάποιο έγγραφο;; Ζητείται κάποιο άλλο δικαιολογητικό;;

Αν εντός 2018 ειχε εγγραφεί στο Μητρώο Βραχυχρόνιας Μίσθωσης στο TAXIS και στο Ε2 του 2019 έχει δηλωμένα εισοδήματα από βραχυχρόνια μισθώματα για το έτος 2018, τότε γίνεται αυτόματα διασταύρωση από το TAXIS, όπως ακριβώς στην περίπτωση της απλής μίσθωσης.

Προσοχή όμως: πρέπει η υπό βραχυχρόνια μίσθωση κατοικία να είναι η κυρία κατοικία του αιτούντα.

Αλλιώς δε γίνεται.

Edited by dryianni
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, polimixanos said:

Πρόσωπο που έχει δικαίωμα οίκησης σε ακίνητο έχει δικαίωμα να κάνει το ίδιο αίτηση στο ΕΚΟ?

Αν εννοείτε επικαρπία, ναι. Αν εννοείτε ότι εμφανίζεται στο Ε1 ως φιλοξενούμενος, ή μισθωτής, όχι.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, dryianni said:

Αν εντός 2018 ειχε εγγραφεί στο Μητρώο Βραχυχρόνιας Μίσθωσης στο TAXIS και στο Ε2 του 2019 έχει δηλωμένα εισοδήματα από βραχυχρόνια μισθώματα για το έτος 2018, τότε γίνεται αυτόματα διασταύρωση από το TAXIS, όπως ακριβώς στην περίπτωση της απλής μίσθωσης.

Προσοχή όμως: πρέπει η υπό βραχυχρόνια μίσθωση κατοικία να είναι η κυρία κατοικία του αιτούντα.

Αλλιώς δε γίνεται.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Θα του πω αν μπορεί να κάνει τροποποίησης της κύριας κατοικίας, μήπως μπορέσει να μπει στην εξαίρεση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι ιδιοκτήτες κάνουν τροποποίηση του Ε9 ως προς τα τετραγωνικά μέτρα και εμφανίζεται η αλλαγή στο Ε9 του 2020. Η πλατφόρμα του εξοικονομώ τραβάει στοιχεία από το Ε9 του 2020 ή του 2019 για να γίνει η διασταύρωση? Γνωρίζει κάποιος?

Edited by johnjohn1
Link to comment
Share on other sites

On 3/7/2019 at 1:44 ΜΜ, nick_61 said:

Έχω περίπτωση πελάτη μου στο ΕΚΟ ΙΙ Α', του οποίου η αίτηση ήταν σε κατάσταση "96. Αίτηση σε διαδικασία ακύρωσης".

Έστειλα e-mail και μου απάντησαν ότι μπορεί να κάνει αίτηση στο ΕΚΟ ΙΙ Β'. Ταυτόχρονα προχώρησαν την αίτησή του σε κατάσταση "97. Αίτηση σε οριστική ακύρωση"

καλησπέρα,

εχω αντιστοιχη περίπτωση. Έχω στειλει 2 μέιλ αλλά δεν έχω λάβει απάντηση. Στο τηλεφωνικό κέντρο μου είπαν σήμερα ότι δεν έχουν ενημέρωση, αλλά θα βγει εγκύκλιος πριν την έναρξη του προγράμματος (!?)... Θα μπορούσες να ανεβάσεις εδώ την απάντηση που σου έστειλαν, ώστε να έχουμε κάποιο στοιχείο σε περίπτωση που μπλοκάρουν κάποια τέτοια αίτηση;

Κάποιος άλλος συνάδελφος έχει κάποια ενημέρωση μήπως;

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

On 9/9/2019 at 1:15 ΜΜ, johnjohn1 said:

Κάποιοι ιδιοκτήτες κάνουν τροποποίηση του Ε9 ως προς τα τετραγωνικά μέτρα και εμφανίζεται η αλλαγή στο Ε9 του 2020. Η πλατφόρμα του εξοικονομώ τραβάει στοιχεία από το Ε9 του 2020 ή του 2019 για να γίνει η διασταύρωση? Γνωρίζει κάποιος?

Το σύστημα θα αντλήσει πληροφορίες για τα στοιχεία του 2018, οπότε θέλουμε το Ε9 του '19.

Edited by TBD
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, lenia_s said:

καλησπέρα,

εχω αντιστοιχη περίπτωση. Έχω στειλει 2 μέιλ αλλά δεν έχω λάβει απάντηση. Στο τηλεφωνικό κέντρο μου είπαν σήμερα ότι δεν έχουν ενημέρωση, αλλά θα βγει εγκύκλιος πριν την έναρξη του προγράμματος (!?)... Θα μπορούσες να ανεβάσεις εδώ την απάντηση που σου έστειλαν, ώστε να έχουμε κάποιο στοιχείο σε περίπτωση που μπλοκάρουν κάποια τέτοια αίτηση;

Κάποιος άλλος συνάδελφος έχει κάποια ενημέρωση μήπως;

Ευχαριστώ πολύ!

1829558444_.thumb.png.5e9ba9b46045881d8795f475948641a7.png

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, TBD said:

Το σύστημα θα αντλήσει πληροφορίες για τα στοιχεία του 2018, οπότε θέλουμε το Ε9 του '19.

Ναι αλλά αν η τακτοποίηση ,νομιμοποίηση ή και ακόμη και προσθήκη έγινε φέτος?

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, TBD said:

Αν ο αιτούντας έχει 100% ψιλή κυριότητα, θα βάλω στους συγκυρίους τον επικαρπωτή ή δε θεωρείται συγκύριος;

ΘΕωρείται συγκύριος και πρέπει να τον δηλωσετε. 

Πολύ προσοχή στα ΑΤΑΚ, είναι διαφορετικά ανά δικαίωμα και συγκύριο. 
Πρέπει να τα συγκεντρώσετε όλα.

 

16 ώρες πριν, TBD said:

Το σύστημα θα αντλήσει πληροφορίες για τα στοιχεία του 2018, οπότε θέλουμε το Ε9 του '19.

Τείνω να διαφωνήσω. 
Ενώ για τα οικονομικά στοιχεία είναι σαφές ότι θα γίνει Δήλωση του Ε1 του 2018 και αντίστοιχο εκκαθαριστικό, 
νομίζω ότι για την διασταύρωση του ακινήτου μέσω του Ε9 και ΑΑΔΕ θα γίνει με την τρέχουσα περιουσιακή κατάσταση. 

Ψάχνω να βρω κάποια σαφή απάντηση - μήπως υπάρχει κάτι από helpdesk που δεν έχω βρει σχετικά και αγνοώ και επιβεβαιώνει αυτό που λέτε.

Edited by soundholics
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.