Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


yian

Recommended Posts

12 λεπτά πριν, soundholics said:

νομίζω ότι για την διασταύρωση του ακινήτου μέσω του Ε9 και ΑΑΔΕ θα γίνει με την τρέχουσα περιουσιακή κατάσταση. 

Ψάχνω να βρω κάποια σαφή απάντηση - μήπως υπάρχει κάτι από helpdesk που δεν έχω βρει σχετικά και αγνοώ και επιβεβαιώνει αυτό που λέτε.

Με την τρέχων Ε9 γίνεται η διασταύρωση. Με το Ε9 ΤΟΥ 2020 δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, TBD said:

Το σύστημα θα αντλήσει πληροφορίες για τα στοιχεία του 2018, οπότε θέλουμε το Ε9 του '19.

 

2 ώρες πριν, soundholics said:

ΘΕωρείται συγκύριος και πρέπει να τον δηλωσετε. 

Πολύ προσοχή στα ΑΤΑΚ, είναι διαφορετικά ανά δικαίωμα και συγκύριο. 
Πρέπει να τα συγκεντρώσετε όλα.

 

Τείνω να διαφωνήσω. 
Ενώ για τα οικονομικά στοιχεία είναι σαφές ότι θα γίνει Δήλωση του Ε1 του 2018 και αντίστοιχο εκκαθαριστικό, 
νομίζω ότι για την διασταύρωση του ακινήτου μέσω του Ε9 και ΑΑΔΕ θα γίνει με την τρέχουσα περιουσιακή κατάσταση. 

Ψάχνω να βρω κάποια σαφή απάντηση - μήπως υπάρχει κάτι από helpdesk που δεν έχω βρει σχετικά και αγνοώ και επιβεβαιώνει αυτό που λέτε.

Δε χρειάζεται να ψάξετε. Ισχύει ό,τι γράψατε για τους λόγους που ανέφερε το μέλος@zafsko και για την ειδική περίπτωση πρόσφατης απόκτησης δικαιώματος, η οποία εκ των πραγμάτων δηλώθηκε εντος 2019, άρα θα εμφανιστεί στο Ε9 του 2020.

 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι Καλησπέρα,

Σύμφωνα με τον οδηγό του προγράμματος για μονοκατοικία, η διαφορά (m2) μεταξύ ωφέλιμης επιφάνειας ΠΕΑ και επιφάνειας κύριας χρήσης της οικοδομικής άδειας ή/και άλλου νομιμοποιητικού εγγράφου δεν μπορεί να υπερβαίνει τα 7m2.

Έχω περίπτωση μονοκατοικίας όπου η ωφέλιμη επιφάνεια του ΠΕΑ είναι μικρότερη από 7m2, είναι δηλαδή δηλωμένα στην οικοδομική άδεια και στο Ε9 135m2  ενώ στην πραγματικότητα είναι 120m2

Ξέρει κανείς αν αυτό είναι λόγος απόρριψης ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Είχα πελάτη που δήλωνε το ακίνητο του ως κυρία κατοικία μέχρι το 2019.

Φέτος στα μέσα του 2019 ο πελάτης μου το νοίκιασε κι ο νοικάρης που μένει μέσα, το δηλώνει ο ίδιος ως κυρία κατοικία.

Ωστόσο ο πελάτης μου πέθανε πριν ένα μηνά και το ακίνητο το κληρονόμησε ο γιος του.

Ο γιος του δηλώνει άλλο ακίνητο ως κυρία κατοικία μα θέλει να ενταχθεί στο πρόγραμμα και να το δηλώσω ως κυρία κατοικία τρίτου, του νοικάρη.

Η ερώτηση μου είναι ποιανού Ε-1 θα βάλω. Του πάτερα που πέθανε ή του νοικάρη? Στο Ε1 2019 του νοικάρη νομίζω δε φαίνεται ακόμα ως κυρία κατοικία.

Καμια ιδέα? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Πάνος said:

Καλησπέρα,

Είχα πελάτη που δήλωνε το ακίνητο του ως κυρία κατοικία μέχρι το 2019.

Φέτος στα μέσα του 2019 ο πελάτης μου το νοίκιασε κι ο νοικάρης που μένει μέσα, το δηλώνει ο ίδιος ως κυρία κατοικία.

Ωστόσο ο πελάτης μου πέθανε πριν ένα μηνά και το ακίνητο το κληρονόμησε ο γιος του.

Ο γιος του δηλώνει άλλο ακίνητο ως κυρία κατοικία μα θέλει να ενταχθεί στο πρόγραμμα και να το δηλώσω ως κυρία κατοικία τρίτου, του νοικάρη.

Η ερώτηση μου είναι ποιανού Ε-1 θα βάλω. Του πάτερα που πέθανε ή του νοικάρη? Στο Ε1 2019 του νοικάρη νομίζω δε φαίνεται ακόμα ως κυρία κατοικία.

Καμια ιδέα? Ευχαριστώ!

Πρώτ' απ' όλα για να μπορεί να κάνει αίτηση ο κληρονόμος πρέπει να μπορεί να το δηλώσει στο Ε9. Χωρίς εμπράγματο δικαίωμα επί του ακινήτου δεν μπορεί να κάνει αίτηση.

Ρωτήστε δικηγόρο αν μπορεί να περιέλθει άμεσα στο ονομά του. Αυτό γίνεται αν υπάρχει διαθήκη με συμβολαιογραφικη πράξη. Αλλιώς, ...δύσκολα τα πράγματα.

Από την άλλη, μπορείτε να κάνετε την αίτηση με τους κωδικούς TAXIS του θανόντος και αφού βγει η απόφαση υπαγωγής και ολοκληρωθούν από τον πελάτη σας οι διαδικασίες αποδοχής και ρύθμισης φόρου κληρονομιάς, τότε κινηστε τη διαδικασία εκτέλεσης των παρεμβάσεων, αφού προηγουμένως ακολουθήσετε τη διαδικασία της σχετικής για την περίπτωση Ανακοίνωσης του Α´ κύκλου.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dolopikos said:

Συνάδελφοι Καλησπέρα,

Σύμφωνα με τον οδηγό του προγράμματος για μονοκατοικία, η διαφορά (m2) μεταξύ ωφέλιμης επιφάνειας ΠΕΑ και επιφάνειας κύριας χρήσης της οικοδομικής άδειας ή/και άλλου νομιμοποιητικού εγγράφου δεν μπορεί να υπερβαίνει τα 7m2.

Έχω περίπτωση μονοκατοικίας όπου η ωφέλιμη επιφάνεια του ΠΕΑ είναι μικρότερη από 7m2, είναι δηλαδή δηλωμένα στην οικοδομική άδεια και στο Ε9 135m2  ενώ στην πραγματικότητα είναι 120m2

Ξέρει κανείς αν αυτό είναι λόγος απόρριψης ;

Προφανώς, καθώς -θεωρητικά- χρειάζεται τακτοποίηση και πληρωμή τουλάχιστον του.30% του σχετικού προστίμου που θα επιβληθεί.

Το αναφέρουν και οι Ανακοινώσεις του Β´ κύκλου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , τη Δευτέρα θεωρητικά θα ανοίξει το σύστημα για τις αιτήσεις ΕΚΟ2 Β κύκλος. 

Θυμάται κάποιος συνάδελφος σε ποια φάση της αίτησης από τον Α κύκλο κάπου περνούσαμε τα αυτοτελώς φορολογούμενα ποσά από το εκκαθαριστικό ή όχι; Έχω αυτή την εντύπωση γιατί είχα ρωτήσει και το λογιστή στον Α κύκλο. Ορθά θυμάμαι ή όχι; 

Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά πριν, jimevi13 said:

Καλησπέρα , τη Δευτέρα θεωρητικά θα ανοίξει το σύστημα για τις αιτήσεις ΕΚΟ2 Β κύκλος. 

Θυμάται κάποιος συνάδελφος σε ποια φάση της αίτησης από τον Α κύκλο κάπου περνούσαμε τα αυτοτελώς φορολογούμενα ποσά από το εκκαθαριστικό ή όχι; Έχω αυτή την εντύπωση γιατί είχα ρωτήσει και το λογιστή στον Α κύκλο. Ορθά θυμάμαι ή όχι; 

Δεν περνάμε τίποτα. Το πληροφοριακό σύστημα κάνει τη διασταύρωση με τον πίνακα Γ2 του Εκκαθαριστικού και συγκεκριμένα με το πεδίο ΠΟΣΌ ΓΙΑ ΕΠΙΒΟΛΉ ΕΙΣΦΟΡΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.