Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


yian

Recommended Posts

1 ώρα πριν, dryianni said:

Πρώτ' απ' όλα για να μπορεί να κάνει αίτηση ο κληρονόμος πρέπει να μπορεί να το δηλώσει στο Ε9. Χωρίς εμπράγματο δικαίωμα επί του ακινήτου δεν μπορεί να κάνει αίτηση.

Ρωτήστε δικηγόρο αν μπορεί να περιέλθει άμεσα στο ονομά του. Αυτό γίνεται αν υπάρχει διαθήκη με συμβολαιογραφικη πράξη. Αλλιώς, ...δύσκολα τα πράγματα.

Από την άλλη, μπορείτε να κάνετε την αίτηση με τους κωδικούς TAXIS του θανόντος και αφού βγει η απόφαση υπαγωγής και ολοκληρωθούν από τον πελάτη σας οι διαδικασίες αποδοχής και ρύθμισης φόρου κληρονομιάς, τότε κινηστε τη διαδικασία εκτέλεσης των παρεμβάσεων, αφού προηγουμένως ακολουθήσετε τη διαδικασία της σχετικής για την περίπτωση Ανακοίνωσης του Α´ κύκλου.

Ευχαριστώ για την απαντηση. Να συμπληρώσω ότι ο πατέρας είχε την επικαρπία και ο γιος τη ψιλή κυριότητα. Μετά θάνατον απέκτησε τη πλήρη κύριοτητα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Πάνος said:

Ευχαριστώ για την απαντηση. Να συμπληρώσω ότι ο πατέρας είχε την επικαρπία και ο γιος τη ψιλή κυριότητα. Μετά θάνατον απέκτησε τη πλήρη κύριοτητα.

Τότε δε χρειάζεται να κάνει τίποτε και μπορεί να κάνει κανονικά την αίτηση, αφού είχε εμπράγματο δικαίωμα (ψιλή κυριοτητα) εντός του 2018.

Το μόνο που πρέπει να προσέξετε είναι αφ' ενός ο ενοικιαστής να το έχει δηλώσει ως κυρία κατοικία στο Ε1 του, αφ' ετέρου ο θανών, πατέρας του  πελάτη σας (επικαρπωτής)  να έχει δηλώσει τα εισοδήματά από μισθώματα για το συγκεκριμένο ακίνητο και από το συγκεκριμένο ενοικιαστή στο δικό του Ε2.

Edited by dryianni
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα έχω την εξής απορία. Πελάτης μου έχει την επικαρπία του διαμερίσματος και την ψιλή κυριότητα το παιδί του. Στο διαμέρισμα τώρα μένει ο πατέρας του πελάτη μου στον οποίο του έχει γίνει δωρεάν παραχώρηση και το δηλώνει και ως κύρια κατοικία του. Ο πελάτης μου θέλει να μπει στο πρόγραμμα, ποιος θα κάνει την αίτηση όμως? Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Γενικά στο Εξοικονομώ την αίτηση την κάνει πάντα ο ιδιοκτήτης (ψιλός κύριος, επικαρπωτής ή πλήρους κυριότητας)

Στην δική σας περίπτωση ειδικά που υπάρχει παραχώρηση την κάνει μόνο ο πελάτης που έχει Επικαρπία (οταν υπάρχει παραχώρηση/ενοικίαση αιτήσεις γίνονται μόνο από ιδιοκτήτες πλήρους κυριότητας ή επικαρπωτές)

Θα χρειαστούν υπ. δηλώσεις του παραρτήματος ΙΧ και ΧΙ (de minimis)

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, Πάνος said:

Καλημέρα έχω την εξής απορία. Πελάτης μου έχει την επικαρπία του διαμερίσματος και την ψιλή κυριότητα το παιδί του. Στο διαμέρισμα τώρα μένει ο πατέρας του πελάτη μου στον οποίο του έχει γίνει δωρεάν παραχώρηση και το δηλώνει και ως κύρια κατοικία του. Ο πελάτης μου θέλει να μπει στο πρόγραμμα, ποιος θα κάνει την αίτηση όμως? Ευχαριστώ. 

Ο έχων την επικαρπία

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Έχω περίπτωση διώροφης οικοδομής. Αρχικά και οι δύο όροφοι ήταν κατοικία και ακολούθως έγινε αλλαγή χρήσης(σε γραφεία) στο ισόγειο και τακτοποίηση μέσω 4178. Το ισόγειο και ο όροφος έχουν ξεχωριστή είσοδο. Σύμφωνα με τον οδηγό του προγράμματος, στους ορισμούς αναφέρει οτι εκδίδουμε ΠΕΑ για «Κτηριακή μονάδα» και χρήση «Μονοκατοικία» . Τα ερωτήματα είναι τα εξής:

1) Στο πληροφοριακό σύστημα το δηλώνουμε ως μονοκατοικία;

2) Ο διάδρομος που οδηγεί για τη κατοικία του ορόφου δεν είναι ενιαίος με το διαμέρισμα (χωρίζεται με πόρτα/τοίχους, οπότε είναι Μ.Θ.Χ.).  Συμπεριλαμβάνω τα τετραγωνικά του διαδρόμου στα συνολικά της οικίας και τα χωρίζω τα ωφέλιμα(της οικίας δηλαδή)  και Μ.Θ.Χ. (του διαδρόμου)?

Edited by Louk
Link to comment
Share on other sites

ΝΟΜΟΣ 4122/ΦΕΚ 42/Α/19.02.2013 Ενεργειακή Απόδοση Κτιρίων - Εναρμόνιση με την Οδηγία 2010/31/ΕΕ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου και λοιπές διατάξεις.

Άρθρο 2 - Ορισμοί

2. «Κτιριακή μονάδα»: τμήμα, όροφος ή διαμέρισμα εντός κτιρίου, που έχει σχεδιαστεί ή υποστεί μετατροπή ώστε να χρησιμοποιείται χωριστά.

Αν υπάρχουν και άλλα διαμερίσματα ενδεχομένως να χρειάζεται σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών, βλέπε εγκύκλιο συμβολαιογράφων (http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=zRrLeFjuX30%3D&tabid=338&language=el-GR).

 

Να ρωτήσω και εγώ κάτι με την ευκαιρία, πως περνάτε στο ΕΚΟ ΙΙ πόρτα με σταθερά δεξιά και αριστερά, όπως φαίνεται στο σχήμα;

α) 2 παράθυρα 0.80x2.20 & μια εξωστόθυρα 1.30x2.20

β) Μια εξωστόθυρα (0.80 + 1.30 + 0.80) x 2.20

image.png.75895686b8d5ec4d3f09393de8a7a179.png

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την τεκμηριωμένη απάντηση sdim. Δυστυχώς δε μπορώ να σου προσφέρω εξίσου τεκμηριωμένη απάντηση για το δικό σου ερώτημα, παρά να πω πως το βλέπω εγώ.

Τα σταθερά τμήματα πιστεύω οτι τα δηλώνεις ξεχωριστά ως μή ανοιγόμενα. Εκτός αν μπορεί να ανοιγοκλείνει το τζαμάκι, οπότε η διαφορά σου θα ήταν στον αθέλητο αερισμό αν το δήλωνες πόρτα ή παράθυρο, και επειδή προσωπικά δε μου έχει τύχει δεν έχω σκεφτεί που θα το κατέτασα.

Edited by Louk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω μία απορία της τελευταίας στιγμής αν ξέρει κάποιος να απαντήσει. Έχω διαμέρισμα 50 τετραγωνικά στο οποίο έχουν γίνει επιπλέον 10 τετραγωνικά τακτοποίηση δηλαδή είναι σύνολο 60 τ.μ.. Πρόσεξα όμως ότι στο Ε9 του ιδιοκτήτη-αιτουντα αναγράφονται μόνο τα 50 τετραγωνικά. Θα περάσει αύριο η αίτηση είναι να πω στο λογιστή να διορθώσει σήμερα το Ε9. Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Να κάνεις τη διόρθωση από σήμερα 

Περνάει τα 7τμ και θα πρέπει να γίνει έλεγχος, οπότε τζαμπα θα καθυστερήσει η υπαγωγή (εφόσον εγκριθεί η αίτηση)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.