Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


yian

Recommended Posts

Για τον Α Κύκλο...

Είμαι Ενεργειακός επιθεωρητής και επίσης Διαχειριστής αίτησης για έκδοση ΕΕΔΜΚ (λόγω θερμομόνωσης).
Κατά λάθος στο e-adeies έβαλά ως εργασίες (για εμένα) "λοιπές-εργασίες μελέτες". Στην πραγματικότητα δεν εκπόνησα καμία μελέτη η επίβλεψη (φαίνεται και από τα επισυναπτόμενα έγγραφα)

Η ΕΕΔΜΚ έχει εκδοθεί.

Λόγω ασυμβίβαστου μεταξύ ενεργ.επιθεωρητή και μελετητή σε εεδμκ, θα έχω πρόβλημα.

Μπορώ να επισυνάψω κάποια ΥΔ στην πλατφόρμα του ΕΚΟ ΙΙ ώστε να είμαι καλυμμένος;

Τι προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις κάνει μελέτες, σχετικές με το κέλυφος, είσαι οκ από ασυμβίβαστο. Η μελέτη για το ΦΑΥ ΣΑΥ δεν μετράει. Και σωστά την έβαλες στην ΕΕΔΜΚ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι.

Στις ΥΔ των προμηθευτών αναφέρει και το ΠΕΑ. Εννοεί το πρώτο ΠΕΑ ή το δεύτερο μετά τις παρεμβάσεις; Εγώ καταλαβαίνω το 2ο.

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, tasos18362 said:

Καλημέρα,

Η ΥΔ αναφέρεται στις επεμβάσεις του 1ου ΠΕΑ. 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, λάθος είχα καταλάβει μάλλον. Θεωρούσα ότι οι ΥΔ εκδίδονται μετά και το 2ο ΠΕΑ. Χρειάζονται επικύρωση ΚΕΠ?

Edited by alej
Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, alej said:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, λάθος είχα καταλάβει μάλλον. Θεωρούσα ότι οι ΥΔ εκδίδονται μετά και το 2ο ΠΕΑ. Χρειάζονται επικύρωση ΚΕΠ?

Όχι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη και πάλι, προς τα που οι Υ.Δ. γιατί βλέπω άλλες προς ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ Α.Ε. και άλλες προς ΕΤ. Ε.ΑΝ. Α.Ε.

Στον οδηγό του προγράμματος πάντως αναφέρει  ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ Α.Ε.. Παίζει κάποιο ρόλο άραγε;

Λύθηκε... στο site τους:

 

''Η Ελληνική Αναπτυξιακή Τράπεζα Ανώνυμη Εταιρία (πρώην ΕΤΕΑΝ ΑΕ)...'' 

Edited by alej
Link to comment
Share on other sites

Και κενό να το αφήσεις και σκέτο ΕΤΕΑΝ να βάλεις, το δέχονται. Από την στιγμή που το ανεβάζεις στο πρόγραμμα, εννοείται ότι αφορά αυτόν που το διαβάζει (τον δικαιούχο - ελεγκτή)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδερφοι θυμίστε μου το εξής,

για την υπογραφή του δανείου σε υπαγωγή του ΕΚΟ ΙΙ-β πρέπει να έχουμε διαθέσιμη και την Υ.Α. έγκρισης ή αρκεί μόνο η ειδοποίηση από την τράπεζα για τη θετική προέγκριση του δανείου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα αν δεν βγει η απόφαση υπαγωγής. Δεν μπορείς να πας τράπεζα να υπογραψεις

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.