Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


yian

Recommended Posts

Συνάδελφοι έχω τις εξής ερώτησεις:
ΕΡΩΤΗΣΗ 1
Σε αίτηση στο εξοικονομώ β κύκλος στα πεδία του μηνύματος μου αναφέρεται:

Ημερομηνία
16/09/2019 12:25:18
Αποστολέας
Θέμα
Ενεργοποίηση Προθεσμίας επιλογής χρηματοδοτικού σχήματος : Κωδικός Αίτησης : !!!!!!!
Μήνυμα
Ενεργοποιήθηκε η προθεσμία επιλογής χρηματοδοτικού σχήματος για την αίτηση με κωδικό
Λήξη Προθεσμίας : 24/01/2020
Η αίτησή σας θα πρέπει να μεταβεί στην κατάσταση 05. Επιλέξιμη Αίτηση προς Υπαγωγή το αργότερο έως τις 24/01/2020.
Συμβουλευτείτε το μενού "Προθεσμίες" και προβείτε έγκαιρα στις απαραίτητες ενέργειες.
Προσοχή: η μη τήρηση της προθεσμίας οδηγεί σε ακύρωση / απένταξη της αίτησης.
 
Στην καρτέλα προθεσμίες αναφέρει:
Κατάσταση Προθεσμίας
 
  ΕΝΕΡΓΗ                04.α Αίτηση οριστικά υποβληθείσα                 05. Επιλέξιμη Αίτηση προς Υπαγωγή                                                                   39                      29/02/20
Τελικά ποιες από τις 2 ημερομηνίες λήγει?
 
ΕΡΩΤΗΣΗ 2

Για να πάει στην επόμενη φάση ν. 5 πρέπει να γίνει η έγκριση του δανείου ή οταν εγώ στείλω την αίτηση προς εγκριση δανειου? Αν είναι όταν γίνει η αίτηση εγω μπορώ πριν λήξει η προθεσμία να ακυρώσω την αίτηση και να πάω με ιδία κεφάλαια?
 
 
 
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είχα και εγώ την ίδια απορία.Πλέον έχει περάσει από 24/01 και όπως θα έχεις δει δεν έχεις απενταχθεί γιατί ισχύει η προθεσμία 29/02. Έχω διαβάσει ότι μπορείς να κάνεις ακύρωση δανείου πριν αυτό εγκριθεί και να προχωρήσεις με ίδια κεφάλαια.Δεν έχω δει όμως λεπτομέρειες για τα βήματα που χρειάζονται να γίνουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα,

γνωρίζει κάνεις με τι ποσοστό κατανέμεται το υπόλοιπο του δανειου στους προμηθευτές?

θέλω να προχωρήσω στην αποπληρωμή των προμηθευτών (μονωσας και αλουμινας) και δε ξερω τι αναλογει στο καθένα από το δάνειο για να καταθέσω αντίστοιχα και τα υπόλοιπα ποσά από τα ιδία κεφάλαια.

Ευχαριστώ.

Edited by Πάνος
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Πάνος said:

Καλησπέρα,

γνωρίζει κάνεις με τι ποσοστό κατανέμεται το υπόλοιπο του δανειου στους προμηθευτές?

θέλω να προχωρήσω στην αποπληρωμή των προμηθευτών (μονωσας και αλουμινας) και δε ξερω τι αναλογει στο καθένα από το δάνειο για να καταθέσω αντίστοιχα και τα υπόλοιπα ποσά από τα ιδία κεφάλαια.

Ευχαριστώ.

Εξόφλησε τον έναν με το δάνειο και αν υπάρχει υπόλοιπο δανείου, δώστο στον άλλον μαζί με τα ίδια κεφάλαια.

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, Πάνος said:

Το ποιος θα πάρει τα υπόλοιπα λεφτά από το δάνειο το επιλέγουμε εμείς ή η τράπεζα?

Μιλάμε πάντα για τα ποσά πέραν της επιδότησης. Οπότε :

1. Αν δεν υπάρχουν ίδια κεφάλαια, τότε εσύ δεν κάνεις τίποτε. Τα κάνει όλα η τράπεζα συμπληρώνοντας τα υπόλοιπα ποσά στους προμηθευτές.

2. Αν εκτός του δανείου υπάρχουν και ίδια κεφάλαια, μοιράζεις όπως νομίζεις τα ίδια κεφάλαια (π.χ τα βάζεις στον έναν) και η τράπεζα ανάλογα συμπληρώνει τα ποσά στους υπόλοιπους από το υπόλοιπο του δανείου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
52 λεπτά πριν, takis1980 said:

Καλημέρα

Σε ΕΚΟ ΙΙ Β, έχει μπει παρέμβαση 3Β καυστήρας αερίου και 3Ζ A/C μαζι, μπορούν να επιδοτηθούν αυτα μαζί?

Ευχαριστώ

Ναι : Η 3Β για θέρμανση και η 3Ζ για ψύξη

Edited by nick_61
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε μία αίτηση στον Β' κύκλο, για την οποία έχει εκδοθεί απόφαση υπαγωγής, είχαν δηλωθεί τα εξής στοιχεία διαμερίσματος στο ηλεκτρονικό σύστημα:

Κύριοι χώροι βάσει Ε9: 92 τ.μ.

Κύριοι χώροι βάσει Ο.Α.(συμβόλαιο για διαμερίσματα): 92 τ.μ.

Ωφέλιμη/Συνολική επιφάνεια βάσει Α'ΠΕΑ: 87,50 τ.μ.

Θα υπάρξει πρόβλημα στην αίτηση κατά τη διασταύρωση των στοιχείων με την υποβολή για τελική εκταμίευση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.