Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


yian

Recommended Posts

1. αυτό το ταυτίζεται στο παράρτημα Ι-Α τι ακριβώς σημαίνει? Πλήρη ταυτιση? και ποιού?

<<Για μονοκατοικία, η διαφορά (m2 ) μεταξύ ωφέλιμης επιφάνειας ΠΕΑ και επιφάνειας κύριας χρήσης της οικοδομικής άδειας ή/και άλλου νομιμοποιητικού εγγράφου δεν μπορεί να υπερβαίνει τα 7m2 . Η επιφάνεια κύριας χρήσης της οικοδομικής άδειας ή/και άλλου νομιμοποιητικού εγγράφου πρέπει να ταυτίζεται με την επιφάνεια κύριων χώρων που έχει δηλωθεί στο Ε9, αθροιζόμενης στην τελευταία τυχόν επιφάνειας κύριας χρήσης (m2 ) για την οποία έχει γίνει υπαγωγή της δηλούμενης κατασκευής ή χρήσης σε νόμο τακτοποίησης αυθαίρετων κατασκευών (προσκομίζεται η δήλωση υπαγωγής του αυθαιρέτου) και δεν έχει δηλωθεί στο Ε9.>>

 

2. στο απλό διαμέρισμα αυτό δεν ισχύει σωστα?

<<Για διαμέρισμα, η διαφορά (m2 ) μεταξύ ωφέλιμης επιφάνειας ΠΕΑ και επιφάνειας κύριων χώρων που έχει δηλωθεί στο Ε9, αθροιζόμενης στην τελευταία τυχόν επιφάνειας κύριας χρήσης (m2 ) για την οποία έχει γίνει υπαγωγή της δηλούμενης κατασκευής ή χρήσης σε νόμο τακτοποίησης αυθαίρετων κατασκευών (προσκομίζεται η δήλωση υπαγωγής του αυθαιρέτου) και δεν έχει δηλωθεί στο Ε9, δεν μπορεί να υπερβαίνει τα 7m2 .>>

3. <<Εάν, τόσο για μεμονωμένο διαμέρισμα όσο και για μονοκατοικία, δηλωθεί ότι η θερμαινόμενη επιφάνεια (ωφέλιμη επιφάνεια βάσει ΠΕΑ) δεν συμφωνεί με την επιφάνεια κύριας χρήσης που δηλώνεται στο Ε9 (η οποία ωστόσο έχει δηλωθεί ορθά σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις), τότε πριν την Υπαγωγή στο πρόγραμμα θα προηγηθεί σχετικός έλεγχος >>

αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει ούτε η ανοχή των 7τ.μ και πάει για έλεγχο? ή για τα πάνω απο 7τ.μ?

Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, katrmp said:

<<Για διαμέρισμα, η διαφορά (m2 ) μεταξύ ωφέλιμης επιφάνειας ΠΕΑ και επιφάνειας κύριων χώρων που έχει δηλωθεί στο Ε9, αθροιζόμενης στην τελευταία τυχόν επιφάνειας κύριας χρήσης (m2 ) για την οποία έχει γίνει υπαγωγή της δηλούμενης κατασκευής ή χρήσης σε νόμο τακτοποίησης αυθαίρετων κατασκευών (προσκομίζεται η δήλωση υπαγωγής του αυθαιρέτου) και δεν έχει δηλωθεί στο Ε9, δεν μπορεί να υπερβαίνει τα 7m2 .>>

 

 

Link to comment
Share on other sites

54 λεπτά πριν, emnikol said:

 

οχι emnikol, αναφέρομαι στην λέξη <<ταυτιση>> πώς ακριβώς ερμηνεύεται? και ότι αυτο (η ταυτιση) δεν υπάρχει για διαμέρισμα.

και πότε πάει για ελεγχο ? μόνο αν η διαφορά είναι πάνω απο 7τ.μ ? ή συμφωνα με το 3 που έγραψα παραπάνω μπορεί και για λιγότερα? (μη ταυτιση?)

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, 

Έχω αίτηση με ίδια κεφάλαια .

Τώρα είμαι στη φάση που κόβονται τα παραστατικά.  

Ήθελα να ρωτήσω .. για την κατάθεση των ίδιων κεφαλαίων.. 

1)Πρέπει να κατατεθούν πριν από την κοπή των παραστατικών ? (Όσο διάβασα δεν υπάρχει τετοιος χρονικος περιορισμός αλλά είπα να ρωτήσω γιατί είναι η πρώτη φορά που έχω αίτηση με ίδια κεφάλαια)

2)Επίσης πχ εάν έχω επιδότηση 60 τοις εκατό και έστω ότι έχω δαπάνη συνολική 1000 ευρώ για ηλιακό τότε ίδια κεφάλαια που πρέπει να κατατεθούν είναι 400 ευρώ έτσι?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, MAR_PAX said:

Καλησπέρα, 

Έχω αίτηση με ίδια κεφάλαια .

Τώρα είμαι στη φάση που κόβονται τα παραστατικά.  

Ήθελα να ρωτήσω .. για την κατάθεση των ίδιων κεφαλαίων.. 

1)Πρέπει να κατατεθούν πριν από την κοπή των παραστατικών ? (Όσο διάβασα δεν υπάρχει τετοιος χρονικος περιορισμός αλλά είπα να ρωτήσω γιατί είναι η πρώτη φορά που έχω αίτηση με ίδια κεφάλαια)

2)Επίσης πχ εάν έχω επιδότηση 60 τοις εκατό και έστω ότι έχω δαπάνη συνολική 1000 ευρώ για ηλιακό τότε ίδια κεφάλαια που πρέπει να κατατεθούν είναι 400 ευρώ έτσι?

1. Όχι. Άλλωστε τα παραστατικά κόβονται "επί πιστώσει".

2. Ναι

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, MAR_PAX said:

Ήθελα να ρωτήσω .. για την κατάθεση των ίδιων κεφαλαίων.. 

1)Πρέπει να κατατεθούν πριν από την κοπή των παραστατικών ? (Όσο διάβασα δεν υπάρχει τετοιος χρονικος περιορισμός αλλά είπα να ρωτήσω γιατί είναι η πρώτη φορά που έχω αίτηση με ίδια κεφάλαια)

Θεωρώ οτι όλα τα διακαιολογητικά (παραστατικά και ποσά ίδιας συμμετοχής, εξαιρείται η περίπτωση δανείου) πρέπει, τα μεν παραστατικά εργασίας να έχουν εκδοθεί πριν την έκδοση του 2ου ΠΕΑ, τα δε ποσά ίδιας συμμετοχής να έχουν εξοφληθεί πριν την έκδοση του 2ου ΠΕΑ.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είμαι σε στάδιο κλεισίματος μιας αίτησης και καθώς πήγαινα να σκαναρω και να ανεβάσω τα δικαιολογητικά κατάλαβα ότι έχω ξεχάσει να κόψω απόδειξη για το 1ο ΠΕΑ .. Αν κόψω τωρινή απόδειξη σώζεται? Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος ? (Κατάθεση του 1ου ΠΕΑ δεν έχει γίνει ακομα) 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει τύχει, αλλά δεν θεωρώ παράλογο να κοπεί έστω κ' τώρα η ΑΠΥ.

Έτσι κ' αλλιώς, για το πρόγραμμα "μετράει" η ημ/νία έκδοσης του ΠΕΑ κ' όχι έκδοσης της ΑΠΥ.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα,  ο τροποποιημένος οδηγός αναφέρει το παρακάτω.

Β. Για τις αιτήσεις σε υπαγωγή, όπου η προθεσμία ολοκλήρωσης του έργου λήγει εντός του διαστήματος από 23/10/2020 ως και 29/06/2021, για τις οποίες η προθεσμία παρατείνεται αυτοδίκαια ως και τις 30/06/2021.

Υπάρχει μια αίτηση που με την 2μηνη παράταση η προθεσμία της λήγει 10/03/2021. Σύμφωνα με το παραπάνω αν περάσει η 10η Μαρτίου χωρίς να έχει γίνει τελική υποβολή για καταβολή της επιχορήγησης, τότε η ανωτέρω ημερομηνία θα αλλάξει αυτόματα σε 30/06/2021 στην ηλεκτρονική πλατφόρμα? Ή τίποτα άλλο?

Edited by pol_michanikos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.