Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι, μπορεί ένας ενεργειακός επιθεωρητής να κάνει και δύο ΠΕΑ(Α ΠΕΑ & Β ΠΕΑ) για το εξοικονομώ κατ οίκον;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

θα επρεπε να υπαρχει εστω κ πιλοτικα η λειτουργια της ηλεκτρονικης πλατφόρμας με καποιο παράδειγμα ώστε να εξοικειωθούμε.για την υποβολή της αίτησης απαιτειται η έκδοση του ΠΕΑ???Δηλαδή πρεπει να αρχισουμε να τα κανουμε κ να είναι  ετοιμα μεχρι 28 φεβρουαριου για να περαστουν στο συστημα(εφόσον πληρει το ακινητο κ ο ωφελούμενος τις υπολοιπες προυποθεσεις)??Οσιαστικα ισχυει ότι κ στο εξ οικονομω 1 ,αν δεν ενταχθουν ''χανουν'' τα λεφτα του 1ου ΠΕΑ??

Link to comment
Share on other sites

Απαιτειται σιγουρα αφου ο 1 ορος υπαγωγης ειναι κατοικια ιση η κατω απο Δ.

 

Εφοσον το ΠΕΑ εχει και το 1ο επιλεξιμο σεναριο θα πρεπει πριν την υπαγωγη πρακτικα να εχουν επιλεγει και οι παρεμβασεις.

 

Εαν δεν υπαχθει και απαιτειται το πεα πριν την αιτηση μενει με το ΠΕΑ στο χερι :(

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Με βάση την π.1 α.53 του Ν.4409/2016 1. Απαγορεύεται η διενέργεια ενεργειακής επιθεώρησης από Ενεργειακό Επιθεωρητή σε κτίριο ή κτιριακή μονάδα εφόσον: α) συμμετείχε στη μελέτη, κατασκευή, επίβλεψη, συντήρηση, ο ίδιος ή νομικό πρόσωπο του οποίου είναι μέλος ή εταίρος ή υπάλληλος,

 

Σε μία ανακαίνιση που θα ενταχθεί στο εξοικονομώ μπορούμε να έχουμε τις ιδιότητες: α) Εν. Επιθεωρητής, β) Σύμβουλος Έργου, γ) Μηχανικός (Άδειες Μικρής Κλίμακας, Τακτοποίηση Αυθαιρέτων), δ) Εργολάβος-Ανάδοχος(δεν είμαι σίγουρος γι' αυτό και αν κάποιος γνωρίζει ας μου πει).

 

Με τις παραπάνω διατυπώσεις αντιλαμβάνομαι ότι για το συγκεκριμένο πρόγραμμα μπορούμε να έχουμε τις ταυτόχρονες ιδιότητες: 

  1. α
  2. α+β
  3. β
  4. β+γ
  5. β+γ+δ
  6. γ
  7. γ+δ
  8. δ

Σωστά? Η' μπορούμε να έχουμε και άλλους συνδυασμούς?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Με βάση την π.1 α.53 του Ν.4409/2016 1. Απαγορεύεται η διενέργεια ενεργειακής επιθεώρησης από Ενεργειακό Επιθεωρητή σε κτίριο ή κτιριακή μονάδα εφόσον: α) συμμετείχε στη μελέτη, κατασκευή, επίβλεψη, συντήρηση, ο ίδιος ή νομικό πρόσωπο του οποίου είναι μέλος ή εταίρος ή υπάλληλος,

 

Σε μία ανακαίνιση που θα ενταχθεί στο εξοικονομώ μπορούμε να έχουμε τις ιδιότητες: α) Εν. Επιθεωρητής, β) Σύμβουλος Έργου, γ) Μηχανικός (Άδειες Μικρής Κλίμακας, Τακτοποίηση Αυθαιρέτων), δ) Εργολάβος-Ανάδοχος(δεν είμαι σίγουρος γι' αυτό και αν κάποιος γνωρίζει ας μου πει).

 

Με τις παραπάνω διατυπώσεις αντιλαμβάνομαι ότι για το συγκεκριμένο πρόγραμμα μπορούμε να έχουμε τις ταυτόχρονες ιδιότητες: 

  1. α
  2. α+β
  3. β
  4. β+γ
  5. β+γ+δ
  6. γ
  7. γ+δ
  8. δ

Σωστά? Η' μπορούμε να έχουμε και άλλους συνδυασμούς?

Συνάδελφε, καλή και η ανάλυση και η σκέψη για ταυτόχρονη ανακαίνιση. Πολλοί κατευθύνονται προς τα εκεί όπου είναι δυνατόν.

 

Ως προς τα α,β,γ,δ και λοιπά με απλά λόγια θεωρώ ότι μπορείς νόμιμα πάντα σύμβουλος έργου (β). Τώρα (γ,δ) είτε μαζί είτε χωριστά ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΕΝ. ΕΠΙΘΕΩΡΗΤΗΣ.

 

Δηλαδή καταλαβάινω το ασυμβίβαστο να είναι τα 2 ΠΕΑ με ο,τιδήποτε άλλο (εκτός του συμβούλου).

 

Αν τώρα φαίνεσαι με έγγραφα σε όλα και για να μην αρχίσω τα περί "γκρίζας" ζώνης και "θα δείξει" που επικρατούν στην Ελλάδα δυστυχώς, απλά προτείνω να μην σφραγίζεις τα ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

GriGas

Από που προκύπτει ότι το δεύτερο πρέπει να το κάνεις άλλος? Επίσης μέσα στους ορισμούς των γ και δ δεν εμπεριέχονται οι όροι μελέτης, κατασκευής επίβλεψης, οι οποίοι λειτουργού αποτρεπτικά για την πραγματοποίηση ΠΕΑ? Τηρώ τις επιφυλάξεις μου ακόμη για τον Σύμβουλο Έργου εάν συνδυάζεται με τον Εν. Επιθεωρητή

 

Rumpelstiltskin

Κάπως έτσι το σκέφτομαι και εγώ. Και επειδή όπως καλά το ανέφερε και κάποιος συνάδελφος προηγουμένως, μπορεί στην αρχή να πάνε όλα καλά και να υπάρξει υπαγωγή-εργασίες-παραστατικά, αλλά στο τέλος να κολλήσει στον τελευταίο έλεγχο.

 

Σαν ανάδοχος πως θα μπορούσα να συμμετέχω(δεν είχα ασχοληθεί με το προηγούμενο Εξοικονομώ)? Απ' ότι αντιλαμβάνομαι το πρόγραμμα απευθύνεται σε προμηθευτές και συνεργεία. 

Edited by Astrolavos
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι στα παραστατικά που μπορείς να εκδόσεις. πχ θέλει ΑΛΠ για μηχανήματα υλικά κτλ και ΑΠΥ για εργασίες κτλ. Επομένως πρέπει να κάνεις πώληση για να είσαι ο μονάδικος ανάδοχος σε μια δράση (πχ θέρμανση). Στο προηγούμενο είχα εκδόσει τιμολόγιο έργου και μαζί με τα δελτία αποστολής ήταν εντάξει. Τώρα δεν είμαι σίγουρος ότι κάνει. Τουλάχιστον σε άλλο πρόγραμμα ΕΣΠΑ της ΕΠΑ το 2015 δεν έπαιζε. Μόνο ΑΛΠ & ΑΠΥ για να είναι ξεχωριστά. 

Edited by jobous
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφoi, το 2ο ΠΕΑ ΣΙΓΟΥΡΑ δεν μπορείς να το εκδώσεις αν είσαι εργολάβος και κόψεις εσύ το τιμολόγιο για τα κουφώματα, μονώσεις και λοιπά στο εξοικονομώ. Δεν μπορεί να είσαι και ελεγκτής και ελεγχόμενος. Ο 2ος Εν. Επ. πιστοποιεί ότι έχει κλείσει τεχνικά και ενεργειακά το έργο και ότι έχουν μπει τα αναγραφόμενα υλικά του αναδόχου. Εγώ επιμένω και για ασυμβίβαστο με το 1ο ΠΕΑ αν και θεωρώντας ότι εκδίδεται ΠΡΙΝ την υπάγωγή, στη συγκεκριμένη ημερομηνία δεν είχες οποιαδήποτε εμπλοκή με το έργο (η γκρίζα ζώνη που έλεγα πριν). Μετά μπορεί να ζήτησες να γίνεις και εργολάβος..

 

Τώρα ο σύμβουλος ΛΟΓΙΚΑ ΠΑΕΙ ΜΕ ΟΛΑ. Καταγραφέας και γραφειοκράτης τιμολογίων είναι. Δεν απαιτείται να είναι καν μηχανικός (λέμε τώρα).

 

Ως προς το "εργολάβος Εξοικονομώ", δεν το είχα κάνει στο προηγούμενο πρόγραμμα αλλά αρκετοί συνάδελφοι τουλάχιστον από τους παροικούντες το φόρουμ νομίζω το έκαναν. Αν θέλει κάποιος ας βοηθήσει. Βέβαια, με τη φορολογία, ΕΦΚΑ κλπ άντε να βρεις αν σε συμφέρει

και τι πρέπει να χρεώσεις για να πάρεις και την ανακάινιση και τη δουλειά.....  

Edited by Rumpelstiltskin
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.