Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


yian

Recommended Posts

Συμφωνώ με τους emnikol και Sw0rdf1sh.

Άρα αν θέλουμε να ανακεφαλαιώσουμε για την κατοικία που ενοικιάζεται, με βάση τα όσα έχω καταλάβει κι εγώ:

-Θα πρέπει για τον ενοικιαστή να είναι η κύρια κατοικία του.

- Θα πρέπει ο ιδιοκτήτης (κύριος ή επικαρπωτής) αν έχει λάβει οικονομική ενίσχυση (εσπα κλπ) κατά τα τελευταία 3 έτη, αυτή να μην ξεπερνά τα 200.000 ευρώ.Παράληλα κάνει και την υπ.δήλωση deminimis του παραρτήματος XI.

- Θα πρέπει , αν η εν λόγω κατοικία είναι ξενοίκιαστη τώρα, να ήταν νοικιασμένη τουλάχιστον κατά το ένα εκ των δύο τελευταίων ετών, πριν από το φορολογικό έτος που έχει τώρα εκκαθαριστεί. Δηλαδή έχοντας τώρα εκκαθαρισμένο το φορολογικό έτος 2016, αν η κατοικία ήταν ξενοίκιαστη το 2016, θα πρέπει να ήταν νοικιασμένη τουλάχιστον σε ένα εκ των ετών 2014 ή 2015 για να ειναι επιλέξιμη.

- Θα πρέπει ο ιδιοκτήτης να κατανοήσει ότι επιλέξιμη είναι μόνο μία κατοικία ανα φυσικο πρόσωπο. Δηλαδή αν αναβαθμίσει ενεργειακά αυτό το ακίνητο που νοικιάζει, την δικιά του κύρια κατοικία δεν μπορεί να την εντάξει.

- Τέλος ναι, θα πρέπει να υπάρχει έστω και ατύπως (?) αλλά σίγουρα κατ'ουσίαν η συναίνεση του ενοικιαστή.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από εμένα συνάδελφοι. Πολύ ενδιαφέρουσες ορισμένες απορίες και απόψεις, έχω κι εγώ μια που πιστεύω θα την έχετε συναντήσει αρκετοί από εσάς, κυρίως όσοι ασχολούνται με χωριά και μικρούς οικισμούς. Στον όρο "ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ" περιλαμβάνεται μια ιδιοκτησία με κύρια χρήση κατοικίας,σε περισσότερες ή μια στάθμες έτσι λέει ο ορισμός.Σ ε διόροφη μονοκατοικία λοιπόν όπου το ισόγειο έχει ξεχωριστή είσοδο και ο όροφος επίσης ξεχωριστή είσοδο με χρήση εξωτερικής σκάλας, θεωρείται μια ιδιοκτησία;

O ιδιοκτήτης είναι ο ίδιος, δεν έχει προβεί σε καμία σύσταση καμίας ιδιοκτησίας, ούτε οριζόντιας ούτε κάθετης.

Μπορεί σε μια άιτηση να υπαχθούν και οι δυό όροφοι;

Αν γνωρίζει κάποιος κάτι ή αν έχει κάποια παρόμοια περίπτωση ας γράψει τη γνώμη του!

Edited by kantivas
Link to comment
Share on other sites

Ναι θεωρείται μονοκατοικία. Κάνεις μία αίτηση ως μονοκατοικία. Εγώ έχω περίπτωση κτιρίου με δύο ορόφους από ένα οροφοδιαμέρισμα στον κάθε όροφο. Ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη άλλα είναι ξεχωριστές ιδιοκτησίες. Αυτή η περίπτωση μπορεί να ενταχθεί ως μονοκατοικία ή ως πολυκατοικία.

Edited by *olga*
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  1. Μονοκατοικία: Το ενιαίο κτήριο που περιλαμβάνει μία ιδιοκτησία, που διατάσσεται σε μία ή περισσότερες στάθμες, με κύρια χρήση κατοικίας.
  2. Πολυκατοικία: Το ενιαίο κτήριο που περιλαμβάνει περισσότερες από μία κτηριακές μονάδες - ιδιοκτησίες με κύρια χρήση κατοικίας, σε οριζόντια ή/και κατακόρυφη διάταξη

Άρα *olga* είσαι στην δεύτερη περίπτωση. Τώρα πιστεύω πως πρέπει να ελέγξεις και αυτό εφόσον πρόκειται για τον ίδιο ιδιοκτήτη:

 

Μία κατοικία, προκειμένου να κριθεί επιλέξιμη, πρέπει να πληροί τις ακόλουθες προϋποθέσεις : Χρησιμοποιείται ως κύρια κατοικία, όπως προκύπτει από τα στοιχεία της πλέον πρόσφατης (πριν την υποβολή της αίτησης) εκκαθαρισμένης δήλωσης φορολογίας εισοδήματος (Ε1), του προσώπου που τη χρησιμοποιεί.

 

kantivas

 

Δες το νούμερο 1.

Edited by Astrolavos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Kantivas νομίζω σε τέτοια θέματα θα σε βοηθήσει πολύ να έχεις και την οικοδομική άδεια με τις κατόψεις για να δεις πως την έχει βγάλει .. επίσης εγώ για ΠΕΑ θα το επερνα πολυκατοικία , εκτός αν μπορείς να αποδείξεις ότι είναι λειτουργικά εξαρτημένες , δηλαδή κουζινα σαλόνι ισόγειο και υπνοδωμάτια όροφος .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

  1. Μονοκατοικία: Το ενιαίο κτήριο που περιλαμβάνει μία ιδιοκτησία, που διατάσσεται σε μία ή περισσότερες στάθμες, με κύρια χρήση κατοικίας.
  2. Πολυκατοικία: Το ενιαίο κτήριο που περιλαμβάνει περισσότερες από μία κτηριακές μονάδες - ιδιοκτησίες με κύρια χρήση κατοικίας, σε οριζόντια ή/και κατακόρυφη διάταξη

Άρα *olga* είσαι στην δεύτερη περίπτωση. Τώρα πιστεύω πως πρέπει να ελέγξεις και αυτό εφόσον πρόκειται για τον ίδιο ιδιοκτήτη:

 

Μία κατοικία, προκειμένου να κριθεί επιλέξιμη, πρέπει να πληροί τις ακόλουθες προϋποθέσεις : Χρησιμοποιείται ως κύρια κατοικία, όπως προκύπτει από τα στοιχεία της πλέον πρόσφατης (πριν την υποβολή της αίτησης) εκκαθαρισμένης δήλωσης φορολογίας εισοδήματος (Ε1), του προσώπου που τη χρησιμοποιεί.

 

kantivas

 

Δες το νούμερο 1.

 

Αυτό ρωτάω Astrolave, από την στιγμή που βλέπω έναν ιδιοκτήτη και κανένα συμβόλαιο για ξεχωριστή ιδιοκτησία μπορώ να εντάξω και το ισόγειο αλλά και τον όροφο σε μία αίτηση;

Link to comment
Share on other sites

Ότι είναι πολυκατοικίες (για την ακρίβεια διπλοκατοικίες) αυτά που περιγράφουν οι συνάδελφοι kantivas και *olga* ειναι σαφές.

Το θέμα είναι αν μπορούν να τα ενταξουν και τα δύο γιατί ο ιδιοκτήτης είναι ένας.Και υπάρχει η αναφορά ότι κάθε φυσικό πρόσωπο μπορεί να υπαγάγει μία κατοικία (είτε την δική του κύρια κατοικία, είτε αυτή που ενοικιάζει και για τον ενοικιαστή είναι η κύρια του κατοικία βλέπε και περιορισμούς #161 παραπάνω, είτε αυτή που παραχωρεί δωρεάν - βλέπε 2.2 του οδηγού).

Τις δύο κατοικίες (διπλοκατοικία) πώς θα μπορούσε να τις βάλει?Μήπως με εκείνη την "τρίπλα" που έχει στην αρχή της 2.3 του οδηγού?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ότι είναι πολυκατοικίες (για την ακρίβεια διπλοκατοικίες) αυτά που περιγράφουν οι συνάδελφοι kantivas και *olga* ειναι σαφές.

Το θέμα είναι αν μπορούν να τα ενταξουν και τα δύο γιατί ο ιδιοκτήτης είναι ένας.Και υπάρχει η αναφορά ότι κάθε φυσικό πρόσωπο μπορεί να υπαγάγει μία κατοικία (είτε την δική του κύρια κατοικία, είτε αυτή που ενοικιάζει και για τον ενοικιαστή είναι η κύρια του κατοικία βλέπε και περιορισμούς #161 παραπάνω, είτε αυτή που παραχωρεί δωρεάν - βλέπε 2.2 του οδηγού).

Τις δύο κατοικίες (διπλοκατοικία) πώς θα μπορούσε να τις βάλει?Μήπως με εκείνη την "τρίπλα" που έχει στην αρχή της 2.3 του οδηγού?

To ξεκαθαρίζει όμως παρακάτω φίλε pirsogianni στην ίδια παράγραφο..."Στο ανωτέρο πλαίσιο δεν μπορούν να υποβληθούν περισσότερες της μίας αίτησης για την ίδια πολυκατοικία"

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο είναι πολυκατοικία? Το ισόγειο είναι μια διαφορετική κατοικία?

 

Εγώ θα έλεγα να ελέγξετε πρώτα τη νομιμότητα του κτιρίου, τι ανήκει σε ποιον και μετά να ψάξουμε εάν μπορεί να βρει παραθυράκι ώστε να υποβάλλει αίτηση για το σύνολου του κτιρίου.

Edited by Astrolavos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο είναι πολυκατοικία? Το ισόγειο είναι μια διαφορετική κατοικία?

 

Εγώ θα έλεγα να ελέγξετε πρώτα τη νομιμότητα του κτιρίου, τι ανήκει σε ποιον και μετά να ψάξουμε εάν μπορεί να βρει παραθυράκι ώστε να υποβάλλει αίτηση για το σύνολου του κτιρίου.

Αυτά έχουν ήδη ελεγχθεί, παλιότερα το ισόγειο φαινόταν ως αποθήκη και εκδόθηκε οικοδομική άδεια αλλαγής χρήσης σε κατοικία, ο όροφος παραμένει ως έχει κατοικία επίσης.

Edited by kantivas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.