Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφε, λογικά ο πελάτης σου εμπίπτει στην Β περίπτωση των ειδικών κατηγοριών.

"Πρόσφατη απόκτηση ακινήτου" Σελ.36

 

Οπότε απλά καταχωρείς το ακίνητο στο Ε9 στο έτος 2019 ("ΣΤΟ ΕΤΟΣ 2019 ΔΗΛΩΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ 01/01/2018 ΚΑΙ ΜΕΤΑ.")

 

Και για το κριτήριο της κύριας κατοικίας απαιτείται μια Υπεύθυνη δήλωση του πλήρη κυρίου / επικαρπωτή.

 

edit: Μια απορία και απο εμένα, προστατευόμενο τέκνο που έχει πλήρη κυριότητα σε ακίνητο. Δεν έχει δικό του εισόδημα αλλά σύμφωνα με την σελίδα 18

 

"Επισημαίνεται ότι και στην περίπτωση κατά την οποία η αίτηση
υποβάλλεται από πρόσωπο που έχει δηλωθεί ως εξαρτώμενο τέκνο σε «οικογενειακή»
φορολογική δήλωση και δηλώνει και το ίδιο εισοδήματα, η κατάταξη στις κατηγορίες του
πίνακα 2.2.1 γίνεται συνυπολογίζοντας το συνολικό εισόδημα της οικογένειας στην οποία
ανήκει, ως ανωτέρω."

 

Αυτό σημαίνει οτι στο εισόδημα του (μηδνικό) θα προστεθεί και τον εισόδημα των γονέων του?

Edited by dimikal
Link to comment
Share on other sites

Μήκος Χ ύψος πανιού φαντάζομαι. Και όντως είναι υποκοστολογημένο

Χωρίς να είναι προσωπικά γνωστής επι του αντικειμένου ρώτησα τον τεντά μου και μου είπε ότι τα 25 ευρώ το τμ επαρκούν για παραδοσιακές τέντες με κάγκελα κλπ. Μου είπε ότι είναι πολύ υποκοστολογημένο εντουτοις αν θέλει να βάλει κάποιος τέντες με βραχίονες.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Με βάση την π.1 α.53 του Ν.4409/2016 1. Απαγορεύεται η διενέργεια ενεργειακής επιθεώρησης από Ενεργειακό Επιθεωρητή σε κτίριο ή κτιριακή μονάδα εφόσον: α) συμμετείχε στη μελέτη, κατασκευή, επίβλεψη, συντήρηση, ο ίδιος ή νομικό πρόσωπο του οποίου είναι μέλος ή εταίρος ή υπάλληλος,

 

Σε μία ανακαίνιση που θα ενταχθεί στο εξοικονομώ μπορούμε να έχουμε τις ιδιότητες: α) Εν. Επιθεωρητής, β) Σύμβουλος Έργου, γ) Μηχανικός (Άδειες Μικρής Κλίμακας, Τακτοποίηση Αυθαιρέτων), δ) Εργολάβος-Ανάδοχος(δεν είμαι σίγουρος γι' αυτό και αν κάποιος γνωρίζει ας μου πει).

 

Με τις παραπάνω διατυπώσεις αντιλαμβάνομαι ότι για το συγκεκριμένο πρόγραμμα μπορούμε να έχουμε τις ταυτόχρονες ιδιότητες: 

  1. α
  2. α+β
  3. β
  4. β+γ
  5. β+γ+δ
  6. γ
  7. γ+δ
  8. δ

Σωστά? Η' μπορούμε να έχουμε και άλλους συνδυασμούς?

 

δηλαδη καποιος που εκανε νομιμοποιηση ή εβγαλε αδεια σε προγενεστερο χρόνο δεν μπορεί να κάνει ουτε το πρώτο ΠΕΑ???

Link to comment
Share on other sites

Άλλες δύο ερωτήσεις και από εμένα ,

 

1. Ιδιοκτήτης έχει λάβει το εξοικονομώ Ι και έχει περαιώσει την αναβάθμιση αλλά το ακίνητό του (μετά τις παρεμβάσεις του εξοικονομώ Ι) είναι κατηγορίας Δ. Μπορεί να κάνει αίτηση και στο εξοικονομώ ΙΙ για το ίδιο ακίνητο?

2. Ιδιοκτήτης δύο διαμερισμάτων πολυκατοικίας (Α1 και Β1) έχει λάβει το εξοικονομώ Ι για το διαμέρισμα π.χ. Α1 του πρώτου ορόφου. Μπορεί να αιτηθεί για το νέο πρόγραμμα για το διαμέρισμα Β1 του δευτέρου ορόφου?

 

(παραδόξως και οι δύο ερωτήσεις είναι πραγματικές από παλιούς πελάτες μου...)

Edited by yian
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. Όχι, εκτός αν είναι μέρος αίτησης πολυκατοικίας. (βλέπε τρίτο εδάφιο παρ 2.3 σελ. 19 του οδηγού)

2. Ναι, αν είναι κύρια κατοικία

Edited by nick_61
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στο οδηγό στην παραγραφο 2.2 Ωφελούμενοι – Εισοδηματικές Κατηγορίες - Επιχορήγηση αναφέρει:

 

Στην περίπτωση που η κατοικία για την οποία γίνεται η αίτηση ενοικιάζεται, δικαίωμα συμμετοχής στο Πρόγραμμα έχουν μόνο ο πλήρης κύριος και ο επικαρπωτής, όπως παρουσιάζεται στις ειδικές περιπτώσεις αιτήσεων της παραγράφου 5.2. Η περίπτωση της δωρεάν παραχώρησης δεν εμπίπτει στον περιορισμό του προηγούμενου εδαφίου.

 

Εννοεί ότι στην περίπτωση δωρεάν παραχώρησης η αίτηση μπορεί να γίνει είτε από τον πλήρη κύριο ή επικαρπωτή είτε από το πρόσωπο όπου γίνεται η δωρεάν παραχώρηση?

Link to comment
Share on other sites

"για να χαρακτηρισθεί μία πολυκατοικία επιλέξιμη κατοικία θα πρέπει να πληρούνται σωρευτικά τα ακόλουθα

  •  Μετά από απόφαση γενικής συνέλευσης, υποβάλλεται σχετική αίτηση από εκπρόσωπο του συνόλου των ιδιοκτητών των διαμερισμάτων με στοιχεία σχετικά με την ικανοποίηση των κριτηρίων επιλεξιμότητας του τμήματος του κτηρίου που χρησιμοποιείται ως κατοικία, όπως περιγράφονται στο κεφάλαιο 2.1.2, καθώς και επιμέρους αιτήσεις από καθένα από τους ιδιοκτήτες διαμερισμάτων που επιθυμούν να ενταχθούν στο Πρόγραμμα.
  •  Υποβάλλεται Πιστοποιητικό Ενεργειακής Απόδοσης που αφορά συνολικά στο τμήμα του κτηρίου που χρησιμοποιείται ως κατοικία.
  •  Πραγματοποιούνται κοινόχρηστες παρεμβάσεις ενεργειακής αναβάθμισης.
  •  Οι ιδιοκτήτες διαμερισμάτων που δεν εντάσσονται ή δε θέλουν να συμμετέχουν στο πρόγραμμα συμμετέχουν στην υλοποίηση των παρεμβάσεων που έχουν δηλωθεί στην Απόφαση Γενικής Συνέλευσης Πολυκατοικίας με ίδια κεφάλαια."

Ατομικός λέβητας αερίου δεν επιδοτείται δηλαδή?

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

 

Καλησπέρα,

 

Με βάση την π.1 α.53 του Ν.4409/2016 1. Απαγορεύεται η διενέργεια ενεργειακής επιθεώρησης από Ενεργειακό Επιθεωρητή σε κτίριο ή κτιριακή μονάδα εφόσον: α) συμμετείχε στη μελέτη, κατασκευή, επίβλεψη, συντήρηση, ο ίδιος ή νομικό πρόσωπο του οποίου είναι μέλος ή εταίρος ή υπάλληλος,

 

Σε μία ανακαίνιση που θα ενταχθεί στο εξοικονομώ μπορούμε να έχουμε τις ιδιότητες: α) Εν. Επιθεωρητής, β) Σύμβουλος Έργου, γ) Μηχανικός (Άδειες Μικρής Κλίμακας, Τακτοποίηση Αυθαιρέτων), δ) Εργολάβος-Ανάδοχος(δεν είμαι σίγουρος γι' αυτό και αν κάποιος γνωρίζει ας μου πει).

 

Με τις παραπάνω διατυπώσεις αντιλαμβάνομαι ότι για το συγκεκριμένο πρόγραμμα μπορούμε να έχουμε τις ταυτόχρονες ιδιότητες: 

  1. α
  2. α+β
  3. β
  4. β+γ
  5. β+γ+δ
  6. γ
  7. γ+δ
  8. δ

Σωστά? Η' μπορούμε να έχουμε και άλλους συνδυασμούς?

 

δηλαδη καποιος που εκανε νομιμοποιηση ή εβγαλε αδεια σε προγενεστερο χρόνο δεν μπορεί να κάνει ουτε το πρώτο ΠΕΑ???

 

Εάν προηγουμένως έβγαλες άδεια για την κτηριακή μονάδα που θέλεις να κάνεις το ΠΕΑ, υπάρχει θέμα ασυμβίβαστου. Σε περίπτωση νομιμοποίησης δεν έχεις πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Περίπτωση κατοικίας η οποία δηλώνεται δευτερευουσα για τον ιδιοκτήτη (μανα) και έχει γίνει δωρεάν παραχωρηση στον υιο (και δηλώνεται από το υιο).

 

Ο υιός μπορεί να είναι οφελούμενος του προγραμματος;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.