Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


yian

Recommended Posts

Γιατι να εγκριθεί και να μην του το καλύπτει?? 

 

Δεν νομίζω οτι έχει γίνει κάτι τέτοιο στο παρελθόν και θέλω να πιστεύω οτι ούτε τώρα θα γίνει.. Αν ακολουθήσεις τον οδηγό και κάνει ηλεκτρονική πληρωμή θα τον καλύπτει...  

Υπάρχει περίπτωση σε όσους σπευδουν βιαστικά να κάνουν το 1ο ΠΕΑ, να είναι μεν επιλέξημο το ΠΕΑ για το εξοικονομώ όσο αφορα την εγκυρότητα των παρεμβάσεων μετα από αυτό, αλλά να μην είναι επιλέξιμο το κόστος του ΠΕΑ διότι εκδώθηκε πρίν πάρει φεκ το εξοικονομώ, και άρα δεν μπορεί να επιδοτει το πρόγραμμα κάτι που έγινε πρίν.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το 2ο που γράφεις sdim το ρώτησα σε εξαδιαιρέτου πολυκατοικία όπου ο 1 πχ από τους 10 ιδιοκτήτες κατοικεί στο 1 διαμέρισμα και είναι 1η κατοικία.

Γιατί να μην μπορεί να το βάλει ως διαμέρισμα; Μόνο εκεί πληρούνται άλλωστε τα κριτήρια 1ης κατοικίας.

 

Για να βάλει λέβητα ως διαμέρισμα θα πρέπει να γίνουν τα εξής:

- Να μπει ατομικός λέβητας με αέριο καύσιμο, διαφορετικά χρειάζεται έγκριση της συνέλευσης της πολυκατοικίας για να αποσυνδεθεί από την κεντρική θέρμανση.

- Χρειάζεται να γίνει νέα μελέτη κατανομής δαπανών κεντρικής θέρμανσης από μηχανολόγο σύμφωνα με το ΦΕΚ Δ 631 1985. Η μελέτη αυτή επιβαρύνει αποκλειστικά τον ιδιοκτήτη που αποσυνδέθηκε.

Αυτή την μελέτη μπορούμε να την επιδοτηθούμε μέχρι τα 248€, σύμφωνα με το πρόγραμμα.

 

Δεν ξέρω τι να κάνω με τις προσφορές για τα αλουμίνια.. δεν υπολογίζουν το κουτί από τα ρολά ακόμα. Σκέφτομαι να βάλω τα μέγιστα επιτρεπόμενα και στο 2ο ΠΕΑ να βάλω τιμες από τα πιστοποιητικά. Ελπίζω μέχρι τότε να έχουν ενημερώσει τα προγράμματα

 

Καλύτερα τα ρολά να μπουν απ'έξω αν δεν έχουν πιστοποιητικά για το U.

 

Έχω διαβάσει πολλά και έχω μπερδευτεί λίγο με το θέμα της επικαρπίας και της κυριότητας. Σε διαμέρισμα στο οποίο έχει γίνει γονική παροχή, μπορεί να κάνει αίτηση ο έχων την ψιλή κυριότητα (τέκνο) ή ο επικαρπωτής (γονείς) ή και οι δυο;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Αν το σπίτι ενοικιάζεται είτε κανονικά είτε με βραχυχρόνια μίσθωση τότε μόνο ο επικαρπωτής μπορεί να κάνει αίτηση, διαφορετικά όποιος θέλει.

 

 

Πείτε μου την γν'ώμη σας για τον παρακάτω συλλογισμό μου, έχω μπερδευτει αρκετά:

Ένας πελάτης είναι ψιλός κύριος σε διαμέρισμα που χρησιμοποιεί ως κύρια κατοικία ο πατέρας του,ο οποιός πατέρας του είναι και ο επικαρπωτής. Ο ψιλός κύριος θέλει να βάλει το διαμέρισμα στο εξοικονομώ ΙΙ. Καταλαβαίνω, απο τον οδηγό εφαρμογής, ότι μπορεί. Βάζω το Ε1 του πατέρα (επικαρπωτη), που φαίνεται ότι το χρησιμοποιεί ως κύρια κατοικία. Σωστά; Τα εισοδηματικά κριτήρια αφορούν, όμως, τον ψιλό κύριο, τον γιό, που κάνει την αίτηση, αυτός πρέπει να τα πληρεί. Σωστά;

 

Αν το σπίτι ενοικιάζεται είτε κανονικά είτε με βραχυχρόνια μίσθωση τότε μόνο ο επικαρπωτής μπορεί να κάνει αίτηση, διαφορετικά όποιος θέλει.

 

Οκ για το συμβουλο έργου ναι όπως και στο πρώτο εξοικονομώ. 

Και όταν λέμε μέσω τραπεζικού συστήματος εννοούμε μέσω κατάθεσης σε τράπεζα και στο POS;

 

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/34634

. Τραπεζικά μέσα πληρωμής

Ως τραπεζικό μέσο πληρωμής ενδεικτικά νοείται:

α. Η κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό του προμηθευτή, είτε με μετρητά είτε με μεταφορά μεταξύ λογαριασμών (έμβασμα)

β. Η χρήση χρεωστικών ή πιστωτικών καρτών της εταιρείας που πραγματοποιεί την πληρωμή

γ. Η έκδοση τραπεζικής επιταγής της επιχείρησης ή η εκχώρηση επιταγών τρίτων

δ. Η χρήση συναλλαγματικών οι οποίες εξοφλούνται μέσω τραπέζης

ε. Η χρήση ταχυδρομικής επιταγής – ταχυπληρωμής

στ. Η κατάθεση σε λογαριασμό πληρωμών των Ελληνικών Ταχυδρομείων

ζ. Η καταβολή σε λογαριασμό πληρωμών του προμηθευτή, που τηρείται στο πιστωτικό ίδρυμα PayPal (Europe) S.ar.l. et Cie, S.C.A.  

 

 

Πάντως γνώμη μου , και πετάχτε την , μην εκδίδετε ενεργειακά πιστοποιητικά για το εξοικονομώ. Υπάρχει περίπτωση να μην είναι επιλέξιμη η αμοιβή τους και να μην τα πληρωθείτε, ή άμα τα πληρωθείτε τα λεφτα να μην τα πάρει ο ωφελούμενος και να ζητα τα ρέστα . Μην βιαζόμαστε!!!!

 

Από τον οδηγό του προγράμματος:

"Με το συνδυασμό παρεμβάσεων της προς υπαγωγή αίτησης θα πρέπει να υλοποιείται η πρώτη (1η) από τις προτάσεις εξοικονόμησης ενέργειας που καταγράφονται στο ΠΕΑ. Ο Ενεργειακός Επιθεωρητής καταγράφει τις παρεμβάσεις που θα συμπεριληφθούν στην αίτηση στο «Έντυπο Πρότασης Παρεμβάσεων» του Παραρτήματος ΙΙΙ."

 

Όπως το καταλαβαίνω, χωρίς ΠΕΑ δεν μπορείς να κάνεις αίτηση.

 

καλησπέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω αν στην κατηγορία Σύστημα λέβητα βιομάζας - πελλέτας ξύλου μπορεί να ενταχθεί και σόμπα πέλλετ με εναλλάκτη ο όποιος θα τροφοδοτεί σώματα καλοριφέρ?

 

"Αναβάθμιση συστήματος θέρμανσης/ψύξης. Στην κατηγορία αυτή είναι επιλέξιμες:

- Η εγκατάσταση νέου ή αντικατάσταση υφιστάμενου συστήματος θέρμανσης με καινούριο σύστημα (κεντρικό ή ατομικό) πετρελαίου/φυσικού αερίου/υγραερίου/βιομάζας/αντλίας θερμότητας/Σ.Η.Θ.Υ.Α."

 

Το πέλετ είναι βιομάζα, οπότε αν ο προμηθευτής έχει πιστοποιητικά για την ισχύ και CE μπορείς να το βάλεις στο πρόγραμμα. Το πρόβλημα είναι ότι οι περισσότερες συσκευές της αγοράς είναι ιδιοκατασκευές χωρίς πιστοποιητικά.

Link to comment
Share on other sites

δεν λέω αυτο. Λεω υπάρχει περίπτωση να μην το πληρωθείται, όχι ότι δεν θα προχωρήσει το πρόγραμμα. Και θα προχωρήσει και εγκυρο θα είναι το ΠΕΑ. Και επειδή σίγουρα θα το πληρωθείται οι περισσότεροι οταν το δώσετε, τότε για να είμαι ακριβής πολύ πιθανο να μην το πληρωθει στο τέλος ο πελάτης, και αρα να σας ζητα τα ρεστα. Το ίδιο ισχυε και στο 1ο εξοικονομώ

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/34634

. Τραπεζικά μέσα πληρωμής

Ως τραπεζικό μέσο πληρωμής ενδεικτικά νοείται:

α. Η κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό του προμηθευτή, είτε με μετρητά είτε με μεταφορά μεταξύ λογαριασμών (έμβασμα)

β. Η χρήση χρεωστικών ή πιστωτικών καρτών της εταιρείας που πραγματοποιεί την πληρωμή

γ. Η έκδοση τραπεζικής επιταγής της επιχείρησης ή η εκχώρηση επιταγών τρίτων

δ. Η χρήση συναλλαγματικών οι οποίες εξοφλούνται μέσω τραπέζης

ε. Η χρήση ταχυδρομικής επιταγής – ταχυπληρωμής

στ. Η κατάθεση σε λογαριασμό πληρωμών των Ελληνικών Ταχυδρομείων

ζ. Η καταβολή σε λογαριασμό πληρωμών του προμηθευτή, που τηρείται στο πιστωτικό ίδρυμα PayPal (Europe) S.ar.l. et Cie, S.C.A.  

 

Οι εντολες πληρωμης (για τα ΠΕΑ εν προκειμενω, αλλα και γενικοτερα) μπορουν να πληρωθουν σε pos; Καπου να χρησιμευσει και αυτο....να μη μαζευει σκονη μονο

Link to comment
Share on other sites

Στο Εξοικονομώ στο σενάριο για να αλλάξω το παλιό λέβητα κ να βάλω συμπύκνωσης μου δίνει η εταιρία ένα βαθμό απόδοσης 98% για λέβητα 25kw. Πρέπει πάλι να κάνω τον τύπο υπέρδιάστασιολόγης (25kw συμπύκνωσης ατομική μονάδα πετρελαίου) με αποτέλεσμα να πέσει αρκετά ο βαθμός απόδοσης ή στο βαθμό απόδοσης βάζω το 98%. 

 

Έχω και τον Εποχικός βαθμός απόδοσης σε θέρμανση χώρου: 91%.

Edited by jimevi13
Link to comment
Share on other sites

Συδάδελφοι καλησπέρα,

σε περίπτωση ριζικής ανακίνισης το 1ο ΠΕΑ θα εκδοθεί ως "Παλιό" και στο σενάριο θα προσθέσουμε ΔU=+0.20 στους συντελεστές του κελύφους, ενώ το 2ο ΠΕΑ θα εκδοθεί ως "ριζικά ανακαινιζόμενο" με αναλυτικό υπολογισμό των θερμογεφυρών?

Link to comment
Share on other sites

Για να βάλει λέβητα ως διαμέρισμα θα πρέπει να γίνουν τα εξής:

- Να μπει ατομικός λέβητας με αέριο καύσιμο, διαφορετικά χρειάζεται έγκριση της συνέλευσης της πολυκατοικίας για να αποσυνδεθεί από την κεντρική θέρμανση.

- Χρειάζεται να γίνει νέα μελέτη κατανομής δαπανών κεντρικής θέρμανσης από μηχανολόγο σύμφωνα με το ΦΕΚ Δ 631 1985. Η μελέτη αυτή επιβαρύνει αποκλειστικά τον ιδιοκτήτη που αποσυνδέθηκε.

Αυτή την μελέτη μπορούμε να την επιδοτηθούμε μέχρι τα 248€, σύμφωνα με το πρόγραμμα.

 

 

Το πέλετ είναι βιομάζα, οπότε αν ο προμηθευτής έχει πιστοποιητικά για την ισχύ και CE μπορείς να το βάλεις στο πρόγραμμα. Το πρόβλημα είναι ότι οι περισσότερες συσκευές της αγοράς είναι ιδιοκατασκευές χωρίς πιστοποιητικά.

 

1. Με βάση και τα όσα ορίζει ο 4495/2017 αρ. 127 περί αυτονόμησης και τις γεν. συνελεύσεις καθώς δίνεται η δυνατότητα ακόμα και αν δεν υπάρξει απόφαση ή με αρνητική απόφαση της συνέλευσης (ακόμα και αν ορίζεται διαφορετικα στις σχέσεις συνιδιοκτητών). Το δεύτερο περί μελέτης δεν το ήξερα. Αν μπορείς να μου πεις πως προκύπτει υποχρέωση θα σου είμαι ευγνώμων να το χρησιμοποιήσω στο μέλλον.

2. Συμφωνώ στε λέβητα βιομάζας περί πιστοποίησης. Απ' ότι κατάλαβα ο συνάδελφος εννοεί ιδιοκατασκευή όπως λες και εσύ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν έχουμε πολυκατοικία με Ν διαμερίσματα και αυτονομηθεί το 1, δε θα πρέπει να γίνει νέα κατανομή δαπανών για τα Ν-1 διαμερίσματα;

Link to comment
Share on other sites

Στο 4495 (και στους προηγούμενους το ίδιο ίσχυε) αναφέρει ότι ο ιδιοκτήτης που αυτονομείται εξακολουθεί και δίνει το πρώτο τμήμα του μαθηματικού τύπου (δηλαδή τις αναγκες συντήρησης).

Δεν δίνει το δεύτερο τμήμα με τις ώρες που έκαψε. 

 

Εάν όμως δεν υπάρχει αυτονομία και υπάρχει κοινόχρηστο σύστημα με κατανομή δαπανών (για τα Ν) θεωρώ πρέπει να γίνει και για το πραγματικό της υπόθεσης (πως θα πληρώνουν οι υπόλοιποι Ν-1 μετά).

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση στον Sw0rdf1sh που ακολουθεί νόμιζω καλύπτει και την δικιά σου απορία.

 

Οι εντολες πληρωμης (για τα ΠΕΑ εν προκειμενω, αλλα και γενικοτερα) μπορουν να πληρωθουν σε pos; Καπου να χρησιμευσει και αυτο....να μη μαζευει σκονη μονο

 

Το POS εντάσσεται στην πληρωμή με κάρτα.

 

1. Με βάση και τα όσα ορίζει ο 4495/2017 αρ. 127 περί αυτονόμησης και τις γεν. συνελεύσεις καθώς δίνεται η δυνατότητα ακόμα και αν δεν υπάρξει απόφαση ή με αρνητική απόφαση της συνέλευσης (ακόμα και αν ορίζεται διαφορετικα στις σχέσεις συνιδιοκτητών). Το δεύτερο περί μελέτης δεν το ήξερα. Αν μπορείς να μου πεις πως προκύπτει υποχρέωση θα σου είμαι ευγνώμων να το χρησιμοποιήσω στο μέλλον.

 

Κανονισμός Κατανομής Δαπανών Κεντρικής Θέρμανσης , ΦΕΚ 631Δ/1985

 

 

Άρθρο 2

παρ 3

Οποιαδήποτε μεταβολή στην επιφάνεια ή στο είδος των θερμαντικών σωμάτων κατά το στάδιο της κατασκευής ή και οποτεδήποτε μεταγενέστερα επιβάλει την τροποποίηση του πίνακα κατανομής με ευθύνη και δαπάνες του πραγματοποιούντος την μεταβολή.

 

Επιπλέον σύμφωνα με τον Ν4495/2017, άρθρο 127, παρ 8, ο ιδιοκτήτης απαλλάσσεται μόνο από τις δαπάνες του καυσίμου, συνεχίζει να επιβαρύνεται με ποσοστό των εξόδων συντήρησης και έκτακτων δαπανών.

 

Προσωπικά όπου μου ζητήσουν αυτονόμηση θα χρεώσω και την μελέτη αυτή στο πρόγραμμα.

Edited by sdim
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.