Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


yian

Recommended Posts

Διαμέρισμα το οποίο έχει κλείσει ημιυπαίθριο χώρο και δεν έχει κάνει τακτοποίηση αλλά τα τετραγωνικά που δηλώνονται στο Ε9 είναι τα σωστά (μαζι με τον Η/Χ) μπορεί να κάνει αίτηση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω μια απορία σχετικά με την Δ.Ε.Η. Έχω τον ωφελούμενο που έχει κάνει δωρεάν παραχώρηση σε τέκνο του , το οποίο δηλώνει και ως κύρια κατοικία το διαμέρισμα που θέλουμε να εντάξουμε. Το ρεύμα είχε διακοπεί για αρκετό διάστημα και τώρα κάναμε επανασύνδεση ( υπήρχε ο αριθμός από πριν ) . Η Δ.Ε.Η. όμως θα αργήσει να στείλει κάποιον λογαριασμό όπως καταλαβαίνετε, τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση?  

 

Επίσης σκεφτόμαστε για μια σοβαρή επένδυση  ( θέρμανση - split - ηλιακός - όλα τα κουφώματα ) , το διαμέρισμα είναι περίπου 60τ.μ. , το 25% αφορά το Ελάχιστο κόστος κατασκευής του διαμερίσματος? Αν ισχύει κάτι τέτοιο χαιρέτα μας τον πλάτανο.

 

http://www.michanikos.gr/topic/38199-Καταργήθηκε-το-Ελάχιστο-Κόστος-Κατασκευής-Οικ/  )

Μπορείς να βάλεις παλαιότερο λογαριασμό, εφ όσον παραμένει ο ίδιος αριθμος παροχής ρεύματος.

 

Λέει αν το κόστος των παρεμβάσεων είναι μεγαλύτερο από το 25% του ΕΚΚΟ η της τρέχουσας αξίας του κτιριου . Τρέχουσα αξία δεν έχουν ορίσει ποια είναι, εγώ φαντάζομαι είναι αυτή που δίνει η εφορία για να υπολογίσει τον ΕΝΦΙΑ.

Από κει κ πέρα, αν κάνεις τόσες πολλές αναβαθμίσεις, είναι πολύ πιθανό να βγεις Β. Δεν νομίζω ότι είναι τόσο δύσκολο με μόνωση+ ηλιακό+ ένα καλό σύστημα ψύξης θέρμανσης είσαι οκ. Τα κουφώματα λίγη βελτίωση δίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Διαμέρισμα το οποίο έχει κλείσει ημιυπαίθριο χώρο και δεν έχει κάνει τακτοποίηση αλλά τα τετραγωνικά που δηλώνονται στο Ε9 είναι τα σωστά (μαζι με τον Η/Χ) μπορεί να κάνει αίτηση?

Ρύθμιση πρώτα και μετα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Astrolavos,

2. Από το Ε1 του; Όπου δηλώνει τη χρήση, την κυρια κατοικία.

Συμφωνώ ότι φαίνεται στο Ε1 του, απλά αυτό δεν βρίσκεται μέσα στα δικαιολογητικά που επισυνάπτονται στην αίτηση. Εκτός κι αν μου διαφεύγει κάτι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ερώτηση: Μπορώ να δείξω αερόθερμο τζάκι χωρίς να δείχνω ότι καταργώ το λέβητα και τα καλοριφέρ? Ή πρέπει να φαίνεται σαν αντικατάσταση του υπάρχοντος συστήματος θέρμανσης?

Link to comment
Share on other sites

Για τον φίλο astrolavos...

1.NAI

2.Δεν ξέρω

3.ΟΧΙ. Δεν χρειαζεται de minimis

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Άρα στην περίπτωση της δωρεάν παραχώρησης, ο ωφελούμενος δεν χρειάζεται να υποβάλλει κάτι περαιτέρω για αυτόν που χρησιμοποιεί την οικία και λογικά η ταυτοποίηση ότι αυτός την χρησιμοποιεί θα γίνει μέσω taxisnet και ελέγχου του ακινήτου (ποιος φαίνεται ότι την χρησιμοποιεί, στο σύστημα)?

Link to comment
Share on other sites

Εάν όλο το κτίσμα είναι προ 55 και δεν έχει αυθαίρετες παρεμβάσεις/προσθηκες είναι απλούστατο. Μια δήλωση στο ηλεκτρονικό σύστημα του 4495/2017 από εσένα ή συνάδελφο ειδικότητας που έχει την δυνατότητα (με συγχωρείς δεν ξέρω τί παιζει με επαγγελματικά δικαιώματα μηχανολόγων και αυθαίρετα κλπ) και υπάρχει νομιμοποιητικό έγγραφο.

Σε ευχαριστώ για την απαντήση.

Θα απευθυνθώ, για λογαριασμό του πελάτη,  σε συνάδελφο  πολιτικό μηχανικό για υπαγωγή στον 4495/2017.

Link to comment
Share on other sites

Προβληματίζει και κάποιον άλλον ότι ο έλεγχος των δικαιολογητικών γίνεται ουσιαστικά πριν την τελική εκταμίευση ?

 
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.