Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


yian

Recommended Posts

Για να θεωρηθεί ένα κτίριο πολυκατοικία πρέπει να υπάρχει σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών?

Ένα 2όροφο με ισόγειο κ α όροφο ξεχωριστά διαμερίσματα αλλά χωρίς σύσταση τι είναι? πολυκατοικία ή μονοκατοικία?

Link to comment
Share on other sites

Έχω κτίριο που στο ισόγειο έχει Pilotis και ένα μικρό διαμέρισμα Ι1 και στον όροφο άλλο ένα διαμέρισμα Α1. Υπάρχει σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας. Ο ιδιοκτήτης θέλει να κάνει μεταξύ άλλων και μόνωση δώματος. Μπορεί να το κάνει εάν γίνει 1 αίτηση για το διαμέρισμα Α1 ή λόγω του ότι το δώμα είναι κοινόχρηστο πρέπει να γίνει αίτηση πολυκατοικίας και να μπλέξει και το διαμέρισμα Ι1; Προφανώς το κόστος θα το επωμιστεί εξ' ολοκλήρου ο ιδιοκτήτης του Α1.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το έκανα σαν διαμερισμα. Με τη λογική ότι και οι όψεις είναι κοινόχρηστες, αλλά ένα διαμέρισμα μπορεί να θερμομονώσει τους τοίχους του, αρκεί να έχει τη συγκατάθεση των άλλων.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

 

περίπτωση: κατοικία η οποία κατοικούνταν (έχω Ε1) βγαίνει Ο.Α. επισκευής και προσθήκης.

Μπορεί να μπει στο εξοικονομώ;;;

βλέπω τα εξής προβλήματα:

 

Το 1ο ΠΕΑ θα γίνει σε κατοικία 70τ.μ. και το 2ο ΠΕΑ σε κατοικία 100τ.μ....

Επίσης το 2ο ΠΕΑ θα έχουν ολοκληρωθεί οι επεμβάσεις που αφορούν την ενεργειακή αναβάθμιση αλλά όχι και αυτές όλου του κτιρίου...

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Stelios-ant εχω την εντύπωση ότι πρώτα πρέπει να ολοκληρωθεί η επισκευή-προσθήκη και μετά ένταξη στο προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Ιδιοκτητης (κορη) το δηλώνει ως αλλη κατοικία και οχι ως κύρια. Φιλοξενούμενη (μανα) το δηλωνει ως κύρια κατοικία. Λογαριασμός ΔΕΗ στο όνομα του πατέρα ο οποίος ειναι αποβιωσας. Έχει καποια ελπίδα για ένταξη?

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μπορεί, αρκεί να εχει η κόρη και αλλο ακίνητο.

 

-------------

Στάλθηκε με Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Link to comment
Share on other sites

Για να θεωρηθεί ένα κτίριο πολυκατοικία πρέπει να υπάρχει σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών?

Ένα 2όροφο με ισόγειο κ α όροφο ξεχωριστά διαμερίσματα αλλά χωρίς σύσταση τι είναι? πολυκατοικία ή μονοκατοικία?

  1. Ναι
  2. Μονοκατοικία
Link to comment
Share on other sites

Καλή σας ημέρα,

 

Θα ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις και αν μπορεί κάποιος παρακαλώ ας μου απαντήσει:

 

1) Την περίπτωση κτίσματος με κατοικία στον πρώτο όροφο και κατάστημα στο ισόγειο, το οποίο σήμερα είναι κλειστό και χρησιμοποιείται σαν αποθήκη (αλλά η χρήση παραμένει κατάστημα) πώς την χειρίζομαι?

α) Το παίρνω σαν μονοκατοικία και δηλώνω συνολική επιφάνεια και το σπίτι και το κατάστημα και ωφέλιμη επιφάνεια μόνο το σπίτι, ενώ το κατάστημα το λαμβάνω σαν ΜΘΧ? (Στο παρελθόν ο λέβητας που υπάρχει εξυπηρετούσε και το κατάστημα και το σπίτι-σήμερα δεν το λειτουργούν καθόλου, αλλά υπάρχει ακόμα η εγκατάσταση).

β) Το παίρνω σαν πολυκατοικία και λαμβάνω υπόψη μου μόνο το σπίτι?

γ) Το παίρνω σαν μονοκατοικία και λαμβάνω υπόψη μου μόνο το σπίτι? - αλλά στη θέρμανση τι κάνω?

 

2) Δεν έχω καταλάβει που χρησιμοποιείται το όριο που μας δίνει το Pgen. Για μονοκατοικία και οικοδομή όταν η μελέτη αφορά στο σύνολο της οικοδομής δεν πρέπει να ξεπερνά το Pgen που μας δίνει ο τύπος, ενώ για μεμονωμένο διαμέρισμα δεν πρέπει να ξεπερνά το Pgen=20Kw?

 

Ευχαριστώ πολύ, εκ των προτέρων, για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

οδηγός προγράμματος σελ 14.

"κτιριακή μονάδα" και χρήση μονοκατοικια.το κατάστημα διαφορετική είσοδο..

το δάπεδο όχι ως επαφή με μθχ αλλά ως επαφή με θερμαινόμενο χώρο,αφού υπάρχει η εγκατάσταση θέρμανσης , άρα δεν λαμβάνεται υπόψη η επαφή με θχ.

Tο ότι τώρα είναι σαν αποθήκη δεν λέει κάτι (είναι κάτι σαν συνηθεια χρήστη :smile: ).η χρήση του είναι κατάστημα. αν αύριο νοικιαστεί?.. :smile:

εφόσον είσαι κτιριακή μονάδα , νομίζω δεν κάνεις έλεγχο του Pgen. 

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Άλλη μια ερώτηση απο τις πολλές που έχουμε

 

Σε διώροφο κτίριο που στον όροφο έχει κατοικία και στο ισόγειο αποθήκη πως το δηλώνουμε? Η αποθήκη έχει ξεχωριστή είσοδο και υπάρχει κλιμακοστάσιο που οδηγεί στην κατοικία του ορόφου.

 

επίσης στην περίπτωση αυτή το κλιμακοστάσιο το δηλώνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.