Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


yian

Recommended Posts

Αρα να συμφωνει ΠΕΑ κατοικίας με Ε9κατοικίας και να δηλώνεται απο καποιον ως κύρια ο οποίος να εχει και την ΔΕΗ (καλού κακού) στο ονομά του...

111 σελίδες, ατελειώτο διάβασμα,χωρίς να είμαστε σίγουροι εάν προλάβουμε να ανεβάσει ο καθένας απο μία αίτηση σε κάποιες περιφέρειες ,πριν κλειδώσει το πρόγραμμα.Από σήμερα το πρωί όλοι οι ενδιαφερόμενοι θέλουν να είναι πρώτοι στις 8/3/2018 που θα κάνω αίτηση. Αδύνατον, και όλα αυτά για 50 ευρώ εκτός της εργασίας. Νομίζω ότι μας δουλευουν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

111 σελίδες, ατελειώτο διάβασμα,χωρίς να είμαστε σίγουροι εάν προλάβουμε να ανεβάσει ο καθένας απο μία αίτηση σε κάποιες περιφέρειες ,πριν κλειδώσει το πρόγραμμα.Από σήμερα το πρωί όλοι οι ενδιαφερόμενοι θέλουν να είναι πρώτοι στις 8/3/2018 που θα κάνω αίτηση. Αδύνατον, και όλα αυτά για 50 ευρώ εκτός της εργασίας. Νομίζω ότι μας δουλευουν.

Γ@μ@το δεν είναι?? Παιρνει κόζμος ρωτάει, μυρίστκε χρήμα τζαμπέ όπως το ταζει η ΕΡΤ...βιάζεται αγωνιά, μηχανικοί ψαχνονται εδώ στο φέις, στον οδηγό

Να βάλω τέντα? Να βάλω ξυλόσομπα? ενεργειακό τζάκι? Κατα βάση είναι σουρεάλ το σκηνικό.. Το οτι εχουμε εξευτελιστεί ώς κλάδος συνάδερφοι δε περιμέναμε

το Εξ οικονομώ για να επιβεβαιωθεί....Άλλωστε, εμείς το ξευτελίσαμε πρώτοι και δώσαμε το δικαίωμα να μας εχνε στο 50ρακι υπουργοί κανάλια οδηγοί κλπ....Ψαχτείτε

λίγο....

  • Upvote 8
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

σε διώροφη οικοδομή, η οποία αποτελείται από δύο κατοικίες (μία σε κάθε στάθμη, χωρίς σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών), ιδιοκτησίας Χ.

Ο Χ έχει παραχωρήσει δωρεάν την μια στην κόρη του και την άλλη στο γιό του, όπου ο κάθε ένας τη δηλώνει ως κύρια κατοικία.

Θεωρείτε ότι μπορεί να ενταχθεί ως πολυκατοικία;

και εάν ναι, με θερμομόνωση στο κέλυφος, καθώς οι όψεις είναι κοινόχρηστες καλύπτω και την απαίτηση της "κοινόχρηστης παρέμβασης";

 

Ευχαριστώ

 

Παραθέτω κάποια στοιχεία από την τηλεφωνική συνομιλία που είχα από το help desk στο παραπάνω ερώτημά μου (μπας και κάποιος συνάδελφος έχει την ίδια ή παρόμοια περίπτωση).

 

Μπορεί να γίνουν δύο αιτήσεις ή μια ως πολυκατοικία. Σε ερώτημά μου πως μπορεί να γίνουν δύο αιτήσεις, μου απάντησε ότι καλύτερα είναι να γίνει μια αίτηση ως πολυκατοικία.

Δεν μου δόθηκε όμως απάντηση πως θα γίνει ο καταμερισμός των δαπανών στα διαμερίσματα, ανάλογα με τα χιλιοστά τους (που δεν υπάρχουν καθώς δεν υπάρχει σύσταση).

Κοινόχρηση παρέμβαση θεωρείται η θερμομόνωση των όψεων

Για το θέμα της ριζικής ή όχι ανακαίνισης, μου είπε να μπω στα site του ypen και του etean και να διαβάσω σχετικά. (προσωπικά δεν μπόρεσα να βρω τίποτα)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αλλαγή μόνο κουφωμάτων από μονά σε θερμοδιακοπτομενα με αεροπερατότητα 4 ή και 3 επιτυγχάνει το στόχο του 40% χαλαρά, αφού ο πίνακας της τοτεε δεν έχει καμία συνάφεια με το ΕΝ

 

http://www.pvcforum.it/wp-content/themes/twentyseventeen/assets/pdf/sipvc/finestrapvc85b.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μια κοινόχρηστη δαπάνη πως επιμερίζεται? βάση χιλιοστών υποχρεωτικά? ή μπορει καποιος από τους ιδιοκτήτες να την αναλάβει σε μεγαλύτερο ποσοστο ή και 100%?

Επίσης η θερμοπρόσοψη τοίχων ενός διαμερίσματος θεωρείται κοινόχρηστη δαπάνη ή αφορά μόνο το διαμέρισμα αυτό??

Link to comment
Share on other sites

Δύο σενάρια κάνω στο 1ο ΠΕΑ ή αρκεί 1;

 

Μπορείς και ένα.. Στην ουσία μπορείς να έχεις από 1 έως 3 αλλά μόνο το 1ο μπορείς να εντάξεις στον πίνακα παρεμβάσεων

Link to comment
Share on other sites

Γ@μ@το δεν είναι?? Παιρνει κόζμος ρωτάει, μυρίστκε χρήμα τζαμπέ όπως το ταζει η ΕΡΤ...βιάζεται αγωνιά, μηχανικοί ψαχνονται εδώ στο φέις, στον οδηγό

Να βάλω τέντα? Να βάλω ξυλόσομπα? ενεργειακό τζάκι? Κατα βάση είναι σουρεάλ το σκηνικό.. Το οτι εχουμε εξευτελιστεί ώς κλάδος συνάδερφοι δε περιμέναμε

το Εξ οικονομώ για να επιβεβαιωθεί....Άλλωστε, εμείς το ξευτελίσαμε πρώτοι και δώσαμε το δικαίωμα να μας εχνε στο 50ρακι υπουργοί κανάλια οδηγοί κλπ....Ψαχτείτε

λίγο....

Θεωρώ ότι είναι το μοναδικό πρόγραμμα που ο ιδιώτης είναι απολύτως ικανοποιημένος καθώς:

  1. Παίρνει την επιδότηση που είναι χάρισμα
  2. Βάζει τη συμμετοχή του που την αποσβένει σε βάθος χρόνου (με ότι καίει σήμερα σε κόστος)
  3. Του καλύπτει την εργασία μας εξολοκλήρου και κακώς καλύπτει μόνο τόσα:

Πρακτικά ο ιδιώτης σε βάθος 10ετίας δεν θα έχει βάλει τίποτα από την τσέπη του αν εγκριθεί. Αυτό δε γίνεται με 50€ στον άνθρωπο που σε βοηθάει.

Από την άλλη για ένα διαμέρισμα 100m2 για 1ο ΠΕΑ, 2ο ΠΕΑ και σύμβουλο παίρνεις 600€ χωρίς το ΦΠΑ (χωρίς άδεια ΜΚ). Δεν είναι άσχημα.

 

ΥΓ: Το 2ο ΠΕΑ είναι το σενάριό σου του 1ου ΠΕΑ και ο έλεγχος ότι τα τοποθέτησε πραγματικά.

Σα σύμβουλος έχεις κάνει σχεδόν τα πάντα (έντυπα, ελέγχους, κ.λπ.) επίσης στο 1ο ΠΕΑ και σου μένει η παρακολούθηση.

ΥΓ2: Το πρόβλημα προκύπτει κυρίως εξαιτίας του όγκου εργασίας στο 1ο ΠΕΑ εάν δεν εγκριθεί οπότε δεν παίρνεις και τα υπόλοιπα και έχεις μπει μέσα.

 

Άρα το σύστημα εδώ δεν τον ξεφτιλίζει το μηχανικό εάν εγκριθεί κάποιος. Το αντίθετο. Εάν δεν εγκριθεί μπαίνεις μέσα. Μην το συζητάς.

Στα ΠΕΑ μισθώσεων άλλη κουβέντα που η κατάσταση είναι όπως λες.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ,πάω να δω ένα διαμέρισμα για εγκατάσταση Φυσικού Αερίου και θέρμανσης. Εκεί μου σφυρίζει ότι θα ενταχθεί στο Εξοικονομώ και θέλει την προσφορά μέχρι αύριο γιατί ο μηχανικός και φίλος τους τους είπε ότι μόλις ανοίξει το σύστημα είναι θέμα "ΩΡΩΝ" οι αιτήσεις να φτάσουν το προβλεπόμενο όριο !!!!!! και ότι θα πρέπει να έχει όλα τα έγγραφα, προσφορές ... πριν τις 06/03 για να ετοιμάσει τα χαρτιά για την αίτηση.

Προσωπικά δεν με αποσχολεί καθόλου το εξοικονομώ με αυτό τον τρόπο που το έχουν δημιουργήσει. Ούτε σαν Επιθεωρητή ούτε σαν εργολάβο....

Μόνο σε μια περιπτωση έχω πει ότι θα του κάνω τα ΠΕΑ αλλά με αυτά που βλέπω και ακούω , φοβάμαι τι θα γίνει !!!!

Link to comment
Share on other sites

αλλαγή μόνο κουφωμάτων από μονά σε θερμοδιακοπτομενα με αεροπερατότητα 4 ή και 3 επιτυγχάνει το στόχο του 40% χαλαρά, αφού ο πίνακας της τοτεε δεν έχει καμία συνάφεια με το ΕΝ

 

http://www.pvcforum.it/wp-content/themes/twentyseventeen/assets/pdf/sipvc/finestrapvc85b.pdf

Συμφωνώ. Είναι πολύ ευννοική η ΤΟΤΕΕ. Πολλοί συνάδελφοι αλλάζουν μόνο το U χωρίς να αλλάζουν το αερισμό της ζώνης και δεν τους βγαίνουν κάποια πράγματα.

Μπορεί το στόχο του 40% να τον πιάνει ακόμα και μόνο με ανοίγματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.