Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


yian

Recommended Posts

σε διαμερισμα του 65 χωρις θερμομονωση, με ξυλινα κουφωματα, λεβητα πετρελαιου και ενδοδαπεδιο συστημα, και ηλιακο συλλεκτη για ΖΝΧ βγαζω καταταξη Η. Θεωρειτε αναμενομενο το αποτελεσμα;

Επισης ενω εχει απαιτησεις ενεργειακης καταναλωσης θερμανσης 135kW η αντιστοιχη καταναλωση ειναι 266kW...

 

Στο σεναριο προτεινεται αλλαγη κουφωματων, ΑΘ για θερμανση, και κλιματιστικα για ψυξη. Για τη θερμανση τι ισχυ βαζω στο δικτυο διανομης και στις βοηθητικες μοναδες;το ιδιο με το υπαρχον κτιριο;

Link to comment
Share on other sites

παιδια απο αυτα που έχετε διαβάσει καταλαβένετε όπως και εγω ότι αντιθετα με το εξοικονομώ Ι που οι συγκυριοι έκανα κανονικη υπευθυνη δήλωση ότι συμφωνουν και το ίδιο και ο ωφελούμενος για οριστικη υπαγωγή, έδω αυτα γινονται ηλεκτρονικά, δηλάδη με ένα κλικ.  Δεν υπάρχουν συμπληρωμένες και υπ[ογεγραμμένες αυτες οι 2 δηλώσεις. Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΤΕΕ Β ΑΙΓΑΙΟΥ εχει βγαλει ενα οδηγο οπου μεσα αναφερει και ποια ειναι τα βασικα νομ. εγγραφα. καπου το χε παρει κι εδω το ματι μου αλλα δεν το βρισκω. ξερει καποιος που μπορω να το βρω?

Link to comment
Share on other sites

Περίπτωση που μου έτυχε....

κτίριο με κατάστημα στο ισόγειο και ένα διαμέρισμα στον 1ο έχει σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών που αναφέρει για μελλοντικούς 2ο και 3ο όροφο.

Το ΠΕΑ πως το βγάζω? για μονοκατοικία-κτηριακή μονάδα ή πολυκατοικία-κτηριακή μονάδα?

Link to comment
Share on other sites

Απο

Έγκριση συχνών ερωτήσεων - απαντήσεων για τη διασαφήνιση των όρων και προϋποθέσεων του Οδηγού Εφαρμογής του Προγράμματος «Εξοικονόμηση κατ’ Οίκον ΙΙ»  Αθήνα: 07 Μαρτίου 2018
                                                                           Α.Π.: 172250/194

 

27. Ερ.: Πόσες αιτήσεις μπορεί να υποβάλει ο κάθε ενδιαφερόμενος;

<<Απ.: Κάθε Ωφελούμενος μπορεί να υποβάλει μόνο μια αίτηση. Επιτρέπεται η υποβολή αιτήσεων για περισσότερες ιδιοκτησίες από το ίδιο πρόσωπο, εάν οι επιπλέον της μιας αίτησης αποτελούν μέρος αίτησης / αιτήσεων που αφορά σε πολυκατοικία. Για παράδειγμα, ένας ωφελούμενος μπορεί να υποβάλει μία αίτηση για μια μονοκατοικία και 4 αιτήσεις ως μέρος αιτήσεων που αφορούν σε 4 διαφορετικές πολυκατοικίες. Επίσης, για κάθε επιλέξιμη κατοικία πρέπει να υποβληθεί μία μόνο αίτηση. Η καταχώριση στο πληροφοριακό σύστημα περισσότερων της μίας αιτήσεων για την ίδια επιλέξιμη κατοικία από το ίδιο πρόσωπο ή άλλο συγκύριο οδηγεί, άνευ ετέρου, στην απόρριψη του συνόλου των αιτήσεων και στην περίπτωση αίτησης που έχει συμπεριληφθεί σε απόφαση υπαγωγής, η τελευταία θα ανακληθεί. Στο ανωτέρω πλαίσιο δεν μπορούν να υποβληθούν περισσότερες της μίας αίτησης για την ίδια πολυκατοικία.>>

 

 

Καλημέρα συνάδελφοι

Πιθανόν να έχει ερωτηθεί απο άλλο/ους αλλά δεν το εντόπισα ή μου διέφυγε της προσοχής.

 

Λοιπόν έχω ιδιοκτήτη με 2 πολυκατοικίες (5 διαμερίσματα/πολυκατοικία) ΧΩΡΙΣ οριζόντια σύσταση και οι 2  και αν καταλαβαίνω (ή μεταφράζω) σωστά την απάντηση της ερωτ. 27, ο πελάτης μου μπορεί να υποβάλει 2 αιτήσεις για 2 απο τα 10 διαμερίσματα ...

δηλ. 1/κτήριο ?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοιτάζω τωρα το εγχειρίδιο χρήσης, του πληροφοριακου συστηματος , καπου έχει την επιλογή ''κενό '', εγω έχω ενα διαμερισμα το οποίο σημερα είναι κενό αλλά το 2013-2014 είχε ενοικιαστή μέσα, στην αίτηση που θα κάνω εγώ θα επιλέξω αυτό? συμφωνα και με το Παραρτημα 1

 

4,''Σε περίπτωση που από τα στοιχεία της πρόσφατης δήλωσης εισοδήματος δεν προκύπτει η χρήση κύριας κατοικίας (κενό διαμέρισμα, κενή μονοκατοικία) κατά το εν λόγω φορολογικό έτος, δύναται για την πιστοποίηση της κύριας χρήσης κατοικίας να χρησιμοποιηθούν αντίστοιχα δικαιολογητικά ενός εκ των δύο προηγούμενων φορολογικών ετών από το έτος βάσει των εισοδημάτων του οποίου αξιολογείται η αίτηση. Τα εν λόγω δικαιολογητικά δεν υποβάλλονται, αλλά γίνεται έλεγχος βάσει των στοιχείων που τηρούνται από τη φορολογική αρχή.''

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να παρεις το Ε1 του ενοικιαστη για το φορολογικο ετος 2014 και να δεις οτι το εχει δηλωσει το ακινητο ως κυρια κατοικια.

Εχω παρομοια περιπτωση που ενοικιαζοταν το ακινητο αλλα ο ενοικιαστης εφυγε στα μεσα της χρονιας και στο Ε1 του δηλωσε το επομενο ακινητο..Ειμαι σε διλλημα αν μπορω να συνεχισω ή οχι..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.