Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


yian

Recommended Posts

Σχετικά με τροποποίηση του 1ου σεναρίου στο 1ο ΠΕΑ.

Επί της παρούσης, δεν νομίζω ότι χρειάζεται ανάκληση ΠΕΑ εάν θέλουμε να αλλάξουμε τις παρεμβάσεις του 1ου σεναρίου.

Αυτό λογικά μπορεί να γίνει αργότερα (και εφόσον η πλατφόρμα του buildingcert το υποστηρίξει).

Απλά τώρα δηλώνουμε τις τελικές παρεμβάσεις στο έντυπο παρμβάσεων και στο Πληροφοριακό σύστημα του ΕΚΟ ΙΙ

 

Σωστό?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σχετικά με το έντυπο παρεμβάσεων που ζητάει στην σελίδα 4, να γίνει έλεγχος για την ονομαστική θερμική ισχύ, σε σύστημα ονομαστικής θερμικής ισχύς άνω των 20 kW, και αφορά σε επιθεώρηση κτιρίου, γνωρίζει κανείς αν σε κτηριακή μονάδα (διαμέρισμα) με σύστημα θέρμανσης >20 kW,  ο έλεγχος αυτός είναι απαραίτητος και αν επιφέρει ακύρωση ένταξης στο πρόγραμμα, σε περίπτωση που δεν ισχύει, δηλαδη η εγκατεστημένη ισχύς είναι μεγαλύτερη από την ονομαστική; 

Link to comment
Share on other sites

σελ 25 του οδηγού.

εγώ καταλαβαίνω ότι ο έλεγχος αυτός γίνεται μόνο σε περίπτωση αντικατάστασης συστήματος θέρμανσης σε κτίριο, και όχι σε κτιριακή μονάδα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι

για το πρόβλημα με το εμαιλ που απορούσαμε και την πατήσαμε αρκετοί βάζοντας στην πρώτη αίτηση το δικό μας

διορθώνεται

πηγαίνεται στο προφίλ ως σύμβουλοι και πατήστε επεξεργασία εμαιλ

δηλώστε νέο εμαιλ

ακουλουθήστε το λινκ που σας στέλνεται

και βάζετε το νέο κωδικό επαλήθευσης

ενημερώνονται όλα αυτόματα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μήπως έχει υποβάλλει κανείς περίπτωση με πρόσφατη απόκτηση ιδιοκτησιας? δεν κανει τον ελεγχο με ΑΑΔΕ παρόλο που έχω επιλέξει ΝΑΙ στο πεδίο που ρωτάει για την πρόσφατη απόκτηση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω το εξής. Είμαστε 2 αδέρφια και έχουμε κάνει αίτηση από ένα διαμέρισμα ο καθένας. Πως μπαίνουν οι κοινόχρηστοι χώροι στο εξοικονομώ και ποιος από τα 2 αδέρφια κάνει αίτηση?

Edited by hondajim
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω το εξής. Είμαστε 2 αδέρφια και έχουμε κάνει αίτηση από ένα διαμέρισμα ο καθένας. Πως μπαίνουν οι κοινόχρηστοι χώροι στο εξοικονομώ και ποιος από τα 2 αδέρφια κάνει αίτηση?

Κάνετε μία αίτηση ο καθένας για τα δικά του και πρέπει να γίνει και μία τρίτη αίτηση ως πολυκατοικία για τα κοινόχρηστα, απλά φαντάζομαι ότι κάπως πρέπει και να συσχετιστούν.

Επίσης ίσως να πρέπει να γίνει ένα ΠΕΑ σαν πολυκατοικία;

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τον λέβητα, στον οδηγό του προγράμματος αναφέρει:

"Για αντικατάσταση συστημάτων θέρμανσης άνω των 20 kW σε κτήριο (όχι κτηριακή μονάδα) η ισχύς του συστήματος (kW) δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερη της ισχύος που προκύπτει από τη σχέση 4.1 της Τ.Ο.Τ.Ε.Ε.-20701-1/2017 (Pgen) ή της μελέτης εφαρμογής θέρμανσης του κτηρίου."

 

Σε διαμέρισμα δηλαδή μπορώ να βάλω ότι λέβητα θέλω χωρίς περιορισμό;

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα εχει απαντηθει αλλα δεν μπορω να το βρω ..

στην τιμη παρεμβασεις του σεναριου στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ  βαζω σαν κοστος τετραγωνικου για παραθυρο το συνολο μαζι με το ρολο ; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.