Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


yian

Recommended Posts

καλησπέρα,

ενας φίλος μου έκανε αίτηση, μου τα έστειλε για την δω και παρατηρησα ότι

βάση το πιστοποιητικό ή το xml βγαίνει [(527,3-341,2)/170,8] = 109% 

και η αίτηση του υπεν βγάζει 68,32%.

μήπως υπολογιζάμε λάθος το ελαχιστο ενεργειακό στόχο?

τελικά πως υπολογιζεται?

 

* προσπαθησα να τα ανεβασω με print screen αλλα δεν με αφηνει το forum δεν ξερω πως.

Edited by giannis88
Link to comment
Share on other sites

Σου μεταφέρω απόψεις άλλον συναδέρφων , ότι πρέπει να βάλουμε τα τετραγωνικά που αποτυπώνονται στις κατόψεις τις άδειας. Βέβαια όμως όταν περάσεις το έντυπο της οικ. άδ. δεν θα μπορεί να κάνει διασταύρωση το σύστημα... εκεί δεν ξέρω τι θα γίνει, πάντως θα μπορεί να κάνει διασταύρωση με Ε9, τετραγ. που θα δηλώσεις και του ΠΕΑ του διαμερίσματος.

 

Ίσως η απάντηση στο συγκεκριμένο ερώτημα για διαμέρισμα βρίσκεται σε όσα αναφέρονται στο Παράρτημα Ι (και συνεχίζουν να υπάρχουν στην πρόσφατη τροποποίηση των συγκεκριμένων σημείων με το ΦΕΚ952/16.3.2018), ως εξής:

- στην περίπτωση μονοκατοικίας η σύγκριση γίνεται στα m² μεταξύ ΠΕΑ και επιφάνειας κύριας χρήσης της οικοδομικής άδειας (ή/και άλλου νομιμοποιητικού εγγράφου)

- στην περίπτωση διαμερίσματος η διασταύρωση γίνεται στα m² μεταξύ του ΠΕΑ και του Ε9

 

Με βάση τα παραπάνω, εκτιμώ πως στην περίπτωση διαμερίσματος δεν θα χρησιμοποιηθεί η όποια επιφάνεια θα έπρεπε να βρεθεί μέσω της οικοδομικής άδειας (π.χ. από κάτοψη διαμερίσματος που άλλωστε δεν ζητείται στα διάφορα δικαιολογητικά).

Edited by kirman
Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς και δεν θα χρησιμοποιηθεί η επιφάνεια του πεδίου οίκ. Άδειας για την σύγκριση. Όμως πρέπει να βάλεις μια τιμή που να μην μπορεί στο μέλλον να σου δημιουργήσει κανένα πρόβλημα και να είναι ορθή. Οπότε σε διαμέρισμα θα ήταν ορυο9να βάλουμε συνολικά τετραγωνικά της άδειας;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ εκτιμώ πως θα μπορούσε να γίνει διασταλτική ερμηνεία της ερωτοαπάντησης 24 (faq από το Υπουργείο) που αναφέρει ότι:

 

Απ.: Για να θεωρηθεί ολοκληρωμένη η αίτηση θα πρέπει να αναρτηθούν ηλεκτρονικά όλα τα δικαιολογητικά. Σε περίπτωση που υπάρχουν εκκρεμότητες νομιμοποίησης/τακτοποίησης στο ακίνητο, θα πρέπει να διευθετηθούν πριν την υποβολή της αίτησης.
Ειδικά στην περίπτωση βεβαιωμένης, από την αρμόδια υπηρεσία, απώλειας οικοδομικής άδειας, προσκομίζεται η σχετική βεβαίωση απώλειας και άλλο αποδεικτικό έγγραφο (π.χ. συμβόλαιο) από το οποίο να προκύπτει ο αριθμός της άδειας και η επιφάνεια του κτηρίου/κτηριακής μονάδας.

 

Με βάση το παραπάνω, ακόμη κι αν δεν υπάρχει απώλεια Ο.Α. μπορεί να γίνει συσχέτισή της με κάποιο νομιμοποιητικό έγγραφο όπως το συμβόλαιο ή σύσταση οροφοκτησίας κτλ. Αν λοιπόν κάποιος ανεβάσει (πέραν της Ο.Α.) το συμβόλαιο ή αντίστοιχο έγγραφο που φαίνεται το εμβαδόν της κτηριακής μονάδας (?διαμέρισμα?), πιθανολογώ ότι διασφαλίζεται σε σχετικό έλεγχο εφόσον βάλει το συγκεκριμένο εμβαδόν στο πεδίο επιφάνεια Οικ. Άδειας.

Προφανώς τα παραπάνω απότελούν προσωπική μου άποψη και δεν πρέπει κανείς να τα λάβει υπόψιν σοβαρά (και να μου ζητάει το λόγο μετά) :)

Edited by kirman
Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβώς έτσι, τροποποίεισαι το Ε1 και ο επικαρπωτής να αναφέρει στο Ε2 ότι πρόκειτε για φιλοξενία.

Με μπέρδεψες... τελικά δηλώνεται από κάποιον κύρια κατοικία?

Αν φαίνεται στον επικαρπωτή κύρια κατοικία τότε αίτηση θα συμπληρώσεις στο πεδίο του συστήματος για την κύρια κατοικία ότι δήλωνεται απο τον επικαρπωτή και όχι απο τον αιτούντα.

 

Σόρρυ το μυαλό μου ναι είναι μπερδεμένο...

Δηλώνεται ως κύρια κατοικία από τον επικαρπωτή, οπότε δεν έχω θέμα....απλά την αίτηση θα την κάνει ο ψιλός !

Link to comment
Share on other sites

Ενοχλεί και άλλον ότι με τη διατύπωση του Παραρτήματος ΙΙΙ

"Με τις προτεινόμενες παρεμβάσεις θα επιτευχθεί ετήσια εξοικονόμηση πρωτογενούς ενέργειας μεγαλύτερη από το 70% της κατανάλωσης του κτηρίου αναφοράς (kWh/m2), ΚΑΙ για τις εισοδηματικές κατηγορίες 1 και 2 ετήσια εξοικονόμηση πρωτογενούς ενέργειας μεγαλύτερη από το 40% της κατανάλωσης του κτηρίου αναφοράς (kWh/m2)"

 

είναι σαν λέει ότι όλοι πρέπει να πάνε στο 70% ΚΑΙ επιπλέον οι κατηγορίες 1 και 2 πάνω από 40% (που είναι αχρείαστο με βάση το 1ο σκέλος)

 

δηλαδή κακώς λέει "και", αλλά θα έπρεπε να λέει "ενώ" ή "εκτός από"

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

ενας φίλος μου έκανε αίτηση, μου τα έστειλε για την δω και παρατηρησα ότι

βάση το πιστοποιητικό ή το xml βγαίνει [(527,3-341,2)/170,8] = 109% 

και η αίτηση του υπεν βγάζει 68,32%.

μήπως υπολογιζάμε λάθος το ελαχιστο ενεργειακό στόχο?

τελικά πως υπολογιζεται?

 

* προσπαθησα να τα ανεβασω με print screen αλλα δεν με αφηνει το forum δεν ξερω πως.

Η εξοικονόμηση ενέργειας που βάζεις στο Παράρτημα ΙΙΙ είναι αυτή που αναφέρεται στη δεύτερη σελίδα του ΠΕΑ (σε kWh/m2 και ΟΧΙ %).

Αυτή η εξοικονόμηση (σε kWh/m2) προς την Υπολογιζόμενη ετήσια κατανάλωση πρωτογενούς ενέργειας του Κτηρίου αναφοράς(σε kWh/m2), επί 100 μας δίνει την Ετήσια εξοικονόμηση πρωτογενούς ενέργειας (%) της κατανάλωσης του κτηρίου αναφοράς (θέλεις 40 ή 70 % ανάλογα με την κατηγορία)..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η εξοικονόμηση ενέργειας που βάζεις στο Παράρτημα ΙΙΙ είναι αυτή που αναφέρεται στη δεύτερη σελίδα του ΠΕΑ (σε kWh/m2 και ΟΧΙ %).

Αυτή η εξοικονόμηση (σε kWh/m2) προς την Υπολογιζόμενη ετήσια κατανάλωση πρωτογενούς ενέργειας του Κτηρίου αναφοράς(σε kWh/m2), επί 100 μας δίνει την Ετήσια εξοικονόμηση πρωτογενούς ενέργειας (%) της κατανάλωσης του κτηρίου αναφοράς (θέλεις 40 ή 70 % ανάλογα με την κατηγορία)..

έχεις δίκιο σ΄αυτο, αλλά εγω λέω για την αίτηση που έβγαλε το ypen όταν έκανε την οριστική υποβολή.

*δεν ξέρω πως να τα ανεβάσω με print screen.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.