Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


yian

Recommended Posts

Καλησπέρα,

1. όσον αφορά τις λοιπές δαπάνες, οι αμοιβές συμβούλου και μελέτης είναι επί πιστώσει. Δίνω δηλαδή στην πλατφόρμα ΑΦΜ και IBAN και πληρώνεται ο σύμβουλος και ο μελετητής αντίστοιχα από το πρόγραμμα;

2. Επίσης οι πληρωμές των 2 ΠΕΑ πρέπει να είναι εξοφλημένες. Θα πληρώσει δηλαδή ο πελάτης μέσω τραπεζικής συναλλαγής τους επιθεωρητές και το πρόγραμμα θα επιστρέψει τα χρήματα στον λογαριασμό του πελάτη; 

3. Και μία ερώτηση για τα 12ρια κλιματιστικά, είναι 3,52kW άρα πάω σε κατηγορία 3.Ζ.ΙΙΙ με μέγιστη επιδότηση 2.000 ευρώ;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

@tripi για το εξοικονομω ΙΙ λέω, πήρα τηλέφωνο στο helpdesk (και τους βρήκα!!!) το πρωι, έτσι μου είπαν! Τώρα το κατά πόσο ισχύει αυτό που μου είπε, θα φανεί το τέλος!

Edited by ΑΓΝΗ
Link to comment
Share on other sites

51 λεπτά πριν, ΑΓΝΗ said:

@tripi για το εξοικονομω ΙΙ λέω, πήρα τηλέφωνο στο helpdesk (και τους βρήκα!!!) το πρωι, έτσι μου είπαν! Τώρα το κατά πόσο ισχύει αυτό που μου είπε, θα φανεί το τέλος!

Μόλις μίλησα με το helpdesk και μου είπαν ότι δεν έχει αλλάξει κάτι.

Οι ενεργειακοί, οι σύμβουλοι και οι μελετητές είναι διαφορετική κατηγορία από τους προμηθευτές και δεν μπορεί να προστεθεί μετά.

Link to comment
Share on other sites

@ΑΓΝΗ σε ποιό σημείο σας ρώτησε αν θα χρειαστεί Ε.Ε.Μ.Κ.; και αν την βάλετε σημαίνει ότι θα πληρωθείτε ή καλύπτετε την υποχρέωση;;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

ο τελικός προυπολογισμός παρεμβάσεων είναι μειωμένος σε σχέση με τον αρχικό που ανέβηκε στο σύστημα.

Όπως διάβασα δεν υπάρχει πρόβλημα να αλλάξουν οι παρεμβάσεις αρκεί να επιτυγχάνεται ο ενεργειακός στόχος.

Το ποσοστό όμως της συμμετοχής με ίδια κεφάλαια υπολογίζεται με βάση τον αρχικό ή τον τελικό (τον διορθωμένο);Το σύστημα πότε αποφασίζει το ποσοστό της συμμετοχής;

Αφού ανεβούν τα παραστατικά, το 2ο ΠΕΑ και τον τελικο προυπολογισμό;

Link to comment
Share on other sites

Όταν έκανα δήλωση σαν ωφελούμενη δεν επέλεξα "μελέτες" (από κεκτημένη ταχύτητα μη χάσω την προτεραιότητα:-x) . Όμως από τη στιγμή που έχω εξωτερική θερμομόνωση χρειάζεται. Πήρα τηλ. στο 213.1513.780, -781 και μου είπαν ότι

1ον) δεν μπορεί να επιδοτηθεί επιπλέον ποσό από αυτό που μου χορηγήθηκε και

2ον) για να γίνει αποδεκτή η παρέμβαση της θερμομόνωσης πρέπει να ΝΑ ΑΝΑΡΤΗΣΩ και την σχετική Ε.Ε.Μ.Κ. ασχέτως αν δεν έχω δηλώσει στην αίτησή μου μελέτες. 

 

Ελπίζω να βοήθησα! 

  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, στον Οδηγό αναφέρεται:

Παράθεση

Επισημαίνεται ότι στην περίπτωση που γίνονται πληρωμές με ίδια κεφάλαια, αυτές θα πρέπει να πραγματοποιηθούν αποκλειστικά μέσω τραπεζικού συστήματος.

Σε περίπτωση που κάποιος επιθυμεί να κάνει ανάληψη από τράπεζα Α και κατάθεση/πληρωμή σε τράπεζα Β (για να αποφύγει προμήθειες κλπ.), δεν θεωρείται πάλι "πληρωμή μέσω τραπεζικού συστήματος";

Άλλος συνάδελφος επέμενε ότι πρέπει να γίνει απαραίτητα με έμβασμα (να πας στην τράπεζά σου να δώσεις εντολή, ή να το κάνεις με e-banking), αλλά δε βλέπω το λόγο εφόσον δεν έγινε πληρωμή σε μετρητά ή κάτι άλλο και μπορείς να ανεβάσεις παραστατικά ανάληψης/κατάθεσης του ίδιου ποσού, την ίδια ημερομηνία.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, TheShaman said:

Συνάδελφοι, στον Οδηγό αναφέρεται:

Σε περίπτωση που κάποιος επιθυμεί να κάνει ανάληψη από τράπεζα Α και κατάθεση/πληρωμή σε τράπεζα Β (για να αποφύγει προμήθειες κλπ.), δεν θεωρείται πάλι "πληρωμή μέσω τραπεζικού συστήματος";

Άλλος συνάδελφος επέμενε ότι πρέπει να γίνει απαραίτητα με έμβασμα (να πας στην τράπεζά σου να δώσεις εντολή, ή να το κάνεις με e-banking), αλλά δε βλέπω το λόγο εφόσον δεν έγινε πληρωμή σε μετρητά ή κάτι άλλο και μπορείς να ανεβάσεις παραστατικά ανάληψης/κατάθεσης του ίδιου ποσού, την ίδια ημερομηνία.

Στο τηλ. 213.1513.780, -781 (τώρα καλεί αλλά δεν απαντούν) που πήρα πριν 2 εβδομάδες περίπου, μου είπαν ότι όλες οι πληρωμές γίνονται δεκτές μέσω τράπεζας ακόμη και σε μηχάνημα easypay, οπότε από τη στιγμή που έγινε η πληρωμή σε τράπεζα με μετρητά είναι αποδεκτή αφού υπάρχει η απόδειξη κατάθεσης.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.