Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Συνάδελφοι η θερμομόνωση δαπέδου επί εδάφους επιδοτείται ? Η εσωτερική θερμομόνωση? Πολλοί προμηθευτές ισχυρίζονται οτι δεν επιδοτούνται αλλά απο πού προκύπτει ο αποκλεισμός τους στον οδηγό? 

Η εσωτερική (μεσοτοιχία) όχι. Καλά λογικό ειναι ότι δεν μετράει στην κατανάλωση. βλ. και ερωτοαπαντήσεις (συχνές ερωτήσεις)

Προς ΜΘΧ, έδαφος και αέρα ναι. Ανάλογα το στοιχείο και η κατηγορία.

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

σε μια μονοκατοικία 200τμ με λέβητα 46 kw μπορώ να τον αντικαταστησω με 2 αντλίες θερμότητας (3.Γ)?  δεν βλέπω περιορισμό στα τεμάχια όπως στις τοπικές α/θ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω και γω περιορισμό στα τεμάχια.

Γιατί να υπάρχει άλλωστε. Η σωστή λύση τεχνικά είναι να βάλεις συστοιχία (πχ 2 ή 3 μικρές) και όχι 1 τεράστιο σύστημα που ανάβει ολόκληρο.

 

Δεν είναι απόλυτο καθώς υπάρχει αυξομείωση στην ισχύ σε inverter αλλά η καλύτερη διαβάθμιση είναι 2πλό σύστημα με προτεραιότητα (θεωρώ). Κατά περίπτωση βέβαια.

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, η αμοιβή για τα ΠΕΑ του εξοικονομώ ΙΙ πρέπει να βάλω τη μεγίστη του ΤΕΕ ή μπορώ να βάλω την μέγιστη αμοιβή 250+60=310 και ας υπολογίζει το ΤΕΕ την νόμιμη. θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα?

 

 

Νομίζω ότι το καλύτερο είναι να κόψεις αυτό που προβλέπει το πρόγραμμα όυτε περισσότερο ούτε λιγότερο δηλαδή (1,5*τμ+50)+φπα έτσι ώστε αυτά ακριβώς να του επιστραφούν από το πρόγραμα αν τυχόν εγκριθεί. Από κει και πέρα αν εσύ θες να πάρει παραπάνω ή παρακάτω θεωρώ είναι καλύτερα να το κάνεις σε συνεννόηση με τον πελάτη (και θεωρητικά και με ένα συμφωνητικό). Έτσι το βλέπω εγώ.

Προσωπικά παίρνω αυτό που προβλέπει το πρόγραμμα στον οδηγό, το οποίο μάλιστα διαφωνεί και λίγα ευρώ με το σύστημα αμοιβών (εκτός κι αν έχεις σπίτι ακριβώς 100 τμ).

τόση δουλεια κανουμε και να πάρουμε 180 ευρω με φπα και φόρους? το θέμα είναι μην μας δήμιουργησει κανένα πρόβλημα το ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ ΙΙ & ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ

 

Καλησπέρα, έχω αναλάβει έναν πελάτη ο οποίος έχει χτίσει με οικοδομική άδεια διώροφη οικοδομή που αποτελείται από 100τμ ισόγεια κατοικία και άλλα 100τμ κατοικία στον όροφο, δηλαδή δύο κατοικίες χωρίς να υπάρχει σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών. Μέσα στα τετραγωνικά αυτά περιλαμβάνεται κλιμακοστάσιο εσωτερικό με το οποίο επικοινωνούν τα δύο σπίτια.

Στην άδεια, φαίνονται 200τμ δόμηση, οκ, στο Ε9 δηλώνονται ότι τα 100τμ είναι η κατοικία του και τα άλλα 100τμ τα νοικιάζει, οκ μεχρι εδω.

 

ΟΜΩΣ αντί να κάνει εσωτερικό κλιμακοστάσιο που να ενώνει τα διαμερίσματα το έκανε εξωτερικό (δηλαδή τήρησε περίγραμμα κτιρίου και εκτός αυτού έφτιαξε ανοιχτη εξωτερική σκάλα) και

έχει κάνει αυθαίρετες αποθήκες εντός οικοπέδου και δεν έχει τοποθετήσει σωστά απολύτως το κτίσμα στο οικόπεδο (έχει μετακινηθεί 1 μ).

 

Από όλα αυτά που σας είπα εγώ καταλήγω ότι αν τον βάλω στο Εξοικονομώ, το ένα ή και τα δύο διαμερίσματα, θα εκδώσω ΠΕΑ είτε για 100τμ είτε για 200τμ και όλα θα φαίνονται σωστά. 

Πρέπει να του κάνω τακτοποίηση πρώτα θεωρείτε? Αφού στα τετραγωνικά δεν έχω κανένα απολύτως θέμα...ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Πότε δημοσιεύτηκε αυτό και από ποιον? Μπορείς να στείλεις link ή να μου πεις που το βρήκες (στο link που έστειλες με πετάει στα νέα της σελίδας αλλά είναι κενά)..Ευχαριστω..

 

Και κάτι θετικό...

 

https://exoikonomisi.ypen.gr/web/guest/-/periptoseis-akineton-sta-opoia-yparchoun-authairetes-kataskeues-e-chreseis?inheritRedirect=true

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@Roukat

 

Δεν είναι μόνο τα τετραγωνικά πολεοδομική παράβαση.Ειδικα η μετατόπιση κτιρίου, είναι αρκετά σοβαρή. Εγώ θα του έλεγα για τακτοποίηση παντως

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.