Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Προκειμένου να υποβληθεί αίτηση υπαγωγής στο Πρόγραμμα «Εξοικονόμηση κατ’ Οίκον ΙΙ» για περιπτώσεις ακινήτων στα οποία υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις για τις οποίες έχει γίνει υπαγωγή στο Ν.4495/2017 ή στο Ν.4178/2013, είναι απαραίτητη η εξόφληση του συνόλου του ενιαίου ειδικού προστίμου (όχι μόνο του 30%), χωρίς να είναι απαραίτητη η ηλεκτρονική υποβολή όλων των δικαιολογητικών στο πληροφοριακό σύστημα υπαγωγής αυθαιρέτων. Για την αίτηση στο Πρόγραμμα «Εξοικονόμηση κατ’ Οίκον ΙΙ» υποβάλλεται η δήλωση υπαγωγής του αυθαιρέτου όπου θα αποτυπώνεται η πλήρης εξόφληση του ενιαίου ειδικού προστίμου (όχι απαραίτητα βεβαίωση περαίωσης της υπαγωγής).

 

https://exoikonomisi.ypen.gr/nea

Πολύ ορθό καθότι πραγματικά είναι παραλογισμος να τελειώσεις αυθαίρετο σε λίγες μονο μέρες. Όσον αφορά ότι το ανακοινώνουν σε αυτό το σημείο της διαδικασίας έχω να σχολιάσω ότι Γ#@&ΟΥΝΤΑΙ

Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα ένα excel του πίνακα του εντύπου παρεμβάσεων με αυτόματη αντιστοίχιση τιμών ανάλογα με τη δαπάνη. Ελπίζω να βοηθήσει. Είναι λίγο στο πόδι λόγω έλλειψης χρόνου, οπότε τσεκάρετε για τυχόν λαθάκια.

 

  • Upvote 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ως προς τις αμοιβές πάντως ελπίζω να μην ακολουθείτε το πλαφόν και να ζητάτε πάντα το ψυχολογικό μέγιστο των 310€, ενημερωνοντας πάντα τον ενδιαφερόμενο ότι θα λάβει πίσω ένα μέρος της δαπάνης και όχι όλο το ποσόν.

Διαφορετικά δεν βγαίνει..

 

Στάλθηκε από το G3311 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνέντευξη ΥΠΕΝ Γ. Σταθάκη στο ραδιόφωνο 247

 

Για το πρόγραμμα «Εξοικονόμηση κατ΄ οίκον ΙΙ»
Η ηλεκτρονική πλατφόρμα, μέσω της οποίας θα υποβάλλονται οι αιτήσεις υπαγωγής στο πρόγραμμα «Εξοικονόμηση κατ’ οίκον ΙΙ», ήταν να ενεργοποιηθεί νωρίς το πρωί της Πέμπτη. Τελικά οι τεχνικοί ενημέρωσαν για κάποια μικρά προβλήματα, τα οποία και αντιμετωπίστηκαν εντός της ημέρας, οπότε ήδη από τις 8 Μαρτίου υπάρχει η δυνατότητα πρόσβασης, ο οδηγός και όλα τα συστήματα στη θέση τους, άρα όλοι μπορούν να προετοιμαστούν επακριβώς για να μπορέσουν να καταθέσουν αίτηση υπαγωγής στο πρόγραμμα.
Link to comment
Share on other sites

Από την  Δευτέρα 12:00 την αίτηση θα έχει τη δυνατότητα να την υποβάλλει και ο ιδιοκτήτης συγκεκριμένου έργου και εγώ σαν σύμβουλος?

Στην ουσία αυτό που φοβάμαι είναι ότι μήπως αναλαμβάνοντας εγώ  σαν σύμβουλος, μετά ο ιδιοκτήτης ΔΕΝ έχει πρόσβαση και έτσι λόγω φόρτου εργασίας δικού μου, δεν μπορέσει να ενταχθεί...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα ένα excel του πίνακα του εντύπου παρεμβάσεων με αυτόματη αντιστοίχιση τιμών ανάλογα με τη δαπάνη. Ελπίζω να βοηθήσει. Είναι λίγο στο πόδι λόγω έλλειψης χρόνου, οπότε τσεκάρετε για τυχόν λαθάκια.

 

πολύ καλός...ένα λαθάκι μόνο...στο ανώτατο όριο δαπάνης για παράθυρα αλουμινίου κατηγορία ΙΙ έχεις 400/m2 ενώ είναι 440

κατάτ τα άλλα ευχαριστούμε!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πολύ καλός...ένα λαθάκι μόνο...στο ανώτατο όριο δαπάνης για παράθυρα αλουμινίου κατηγορία ΙΙ έχεις 400/m2 ενώ είναι 440

κατάτ τα άλλα ευχαριστούμε!

 

Θα το κοιτάξω ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

Ως προς τις αμοιβές πάντως ελπίζω να μην ακολουθείτε το πλαφόν και να ζητάτε πάντα το ψυχολογικό μέγιστο των 310€, ενημερωνοντας πάντα τον ενδιαφερόμενο ότι θα λάβει πίσω ένα μέρος της δαπάνης και όχι όλο το ποσόν.

Διαφορετικά δεν βγαίνει..

 

Στάλθηκε από το G3311 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ,  αυτο που λες ειναι χειροτερο γιατι αν κοψεις Α.Π.Υ  310 ευρω θα πληρωσεις απο την τσεπη σου 260 ευρω με το καλημερα και αν δεν μπει στο προγραμμα θα τον ψαχνεις για να παρεις αυτα που πληρωσες απο την τσεπη σου για να βγαλεις το ε.π.

Και αντε να εχεις 1-2 πελατες και να χασεις 500 ευρω ,

τι γινεται αν εχεις 10 ; 20 ;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.