Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Εχω μια περίπτωση ισόγειας μονοκατοικίας που έχει οικοδομική άδεια , αλλά :

1. Κατασκευάστηκε σε νεα θέση (μετατόπιση κατά ενα μετρο ) με σωστό το περίγραμμα.

2.Έχει αλλαγη στην θέση και στις διαστάσεις των κουφωμάτων και την θέση της κεντρικής πόρτας

3 Έχει Εξωτερική πέργκολα σε επαφή με το κτίριο που επηρεάζει την σκίαση της κατοικίας

4. Εξωτερικό χώρο λεβητοστασίου με εμβαδό μικρότερο των 7τμ που δεν φαίνεται στην άδεια.

 

Και θέλει επιδότηση στο εξοικονομω για κουφωματα μονωση και καυστηρα.

Κατα την γνωμη σου απαιτειται να γινει ρυθμιση ή όχι ?

Νομίζω ότι μαζεύονται πολλά εδώ.. 

Link to comment
Share on other sites

Όχι, σε όλες τις περιπτώσεις η σύγκριση γίνεται με την ωφέλιμη του ΠΕΑ(Παράρτημα Ι).

 

 

άρα στη περίπτωση μου που οικ. άδεια αναφέρει 120τμ το Ε9 αναφέρει κύρια χρήση 120τμ και το ΠΕΑ αναφέρει ΘΧ 108τμ και ΣΧ 120τμ θα υπάρξει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Ο οδηγος αναφερει στη σελ 36.

 

Πρόσφατη απόκτηση ακινήτου

Στην περίπτωση που ο ενδιαφερόμενος δεν είχε εμπράγματο δικαίωμα πλήρους κυριότητας ή επικαρπίας επί του ακινήτου και για πρώτη φορά αποκτήθηκε τέτοιο δικαίωμα μετά την υποβολή της τελευταίας φορολογικής δήλωσης, θα πρέπει να προηγηθεί η καταχώρηση / τροποποίηση των στοιχείων στο Ε9 και μετά να προχωρήσει ο ενδιαφερόμενος στην υποβολή αίτησης

 

Τι γινεται με το πρόσφατο  ΠΕΑ (Φεβρουάριος 2018) που έχει επισυνάπτει στο συμβόλαιο αγοράς; Το αγνοώ και βγάζω νεο σαν 1ο ΠΕΑ; Η πρέπει να ανακληθεί το παλιό;

Link to comment
Share on other sites

zio7 αν εγώ έλεγχα την αίτηση σου, επειδή σε γενικές γραμμές είμαι λογικός άνθρωπος φυσικά και δεν θα υπήρχε πρόβλημα.

Γιατί αντιλαμβάνομαι τί σημαίνει θ.ζ., τί είναι το κλιμακοστάσιο κλπ κλπ.Πολύ δε περισσότερο που απ'οτι λες πρόκειται για μια νόμιμη κατάσταση (άδεια συμφωνεί με πραγματικότητα).

Το θέμα όμως είναι ότι δεν είμαι εγώ ο ελέγχων και αυτοί  έχουν αποδείξει σε πολλές περιπτώσεις ότι είναι ευθυνόφοβοι και έχουν πλήρη άγνοια της πιάτσας και του τί θα πει πεδίο για έναν μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

pirsogiannis δεν έχω και κάποιο βύσμα να σε βάλω ελεγκτή στην ΕΤΑΝ  :smile:

 

Το ερώτημα είναι ο έλεγχος ΠΕΑ και Ε9 θα γίνεται από τον υπολογιστή ή θα γίνεται από ελεγκτή?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, Υποψήφιος για Εξοικ ΙΙ έχει δηλώσει σωστά το σπίτι του στο Ε1 ως ιδιοκατοίκηση με αναγραφή του αριθμού Παροχής της ΔΕΗ, ενώ στο Ε9 το έχει δηλώσει επίσης σωστά ως ηλεκτροδοτούμενο αλλά δεν έχει συμπληρώσει τον αριθμό Παροχής της ΔΕΗ. Κάνω νέα δήλωση Ε9 με σημερινή ημερομηνία όπου απλά συμπληρώνω τον αριθμό παροχής της ΔΕΗ, ή πρέπει να κάνω δήλωση με περσινύ ημερομηνία όπου ισως θα υπάρχει πρόστιμο? Οι οδηγίες γράφουν το παρακάτω:

Σε περίπτωση που υπάρχουν εκκρεμότητες στην εκκαθάριση της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος (Ε1) ή στη δήλωση των στοιχείων ακινήτων (Ε9) θα πρέπει να διευθετηθούν πριν την υποβολή της αίτησης. Στην περίπτωση μη αναγραφής του αριθμού παροχής ηλεκτρικού ρεύματος στα ανωτέρω, θα πρέπει να γίνει σχετική τροποποίηση στοιχείων.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα , έχω την εξής περίπτωση : διώροφη οικοδομή η οποία είναι αυτοτελής ιδιοκτησία (δεν έχει γίνει σύσταση οριζοντίων)  και αποτελείται από :

α) ισόγειο διαμέρισμα με είσοδο από τον εξωτερικό χώρο 

β) διαμέρισμα στον β! όροφο με πρόσβαση  μέσω εξωτερικού κλιμακοστασίου . Δεν υπάρχει εσωτερική σύνδεση των δύο επιπέδων .  Η επικαρπία είναι της μάνας και η ψιλή κυριότητα είναι της κόρης . Η μάνα δηλώνει στο Ε1 το ισόγειο σαν πρώτη κύρια  κατοικία  και τον όροφο σαν δεύτερη κατοικία . Το ερώτημα είναι  πως μπορεί να  ενταχθεί στο πρόγραμμα η  μόνωση της στέγης ;

Link to comment
Share on other sites

Vskan, εγω σε 2 περιπτώσεις που στο Ε9 δεν είχαν γράψει τον αριθμό παροχής το διόρθωσε ο λογιστής άμεσα με νεα δηλωση.

Νομίζω είναι υπερβολή να θέλει να αναγραφεί σε παλιότερες δηλώσεις....

 

bag, στο Ε9 δηλώνονται ξεχωριστά διαμερίσματα (κατηγορία ακινήτου 1) και είναι και ξεχωριστά στην πραγματικότητα

σε αυτές τις περιπτώσεις υπάρχουν 2 απόψεις...

α) να μπει σαν μονοκατοικία όλο το κτίριο (αφου δεν εχει σύσταση) αρα μπαίνει η μόνωση της στεγης.

β) να μπεί σαν πολυκατοικία όλο το κτίριο, με επιμέρους αίτηση ΜΟΝΟ για το ισόγειο (αφού ο 1ος δεν είναι επιλέξιμος) και να μπει η μόνωση σαν κοινόχρηστη παρέμβαση όπου το μερίδιο του 1ου ορόφου δεν θα επιδοτηθεί.

κλίνω προς το β αφού είναι 2 ξεχωριστά διαμερίσματα και φοβάμαι πως αν μπει σαν μονοκατοικία θα κοπεί από τον τρόπο που είναι δηλωμένο στο Ε9.

Μια εναλλακτική είναι να τροποποιήσει καποιος το Ε1 και να δηλώσει κυρια κατοικία τον 1ο οπότε μπαίνει σαν διαμέρισμα ο 1ος με τη μονωση στην οροφη.

ας περιμένουμε και άλλες απόψεις.

Edited by mechgiann
Link to comment
Share on other sites

Ίσως να έχει ξανασυζητηθεί δεν ξέρω, αλλά επειδή πρώτη φορά το συναντάω πρέπει να ρωτήσω...

post-34845-0-55122800-1521152917_thumb.jpg

 

373.8-105.2=268.2

 

post-34845-0-08936600-1521153152_thumb.jpg

 

283 εδώ η ετήσια εξοικονόμηση

 

 

Γιατί δε μου συμφωνούν οι δύο τιμές. Σε άλλα πιστοποιητικά που έκανακαι τσέκαρα συμφωνούν παντού. Τι φάση;;;

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Σε συνέχεια του χθεσινού μου ερωτήματος (άλλος αριθμός διεύθυνσης στην άδεια και άλλος στην πραγματικότητα) ζήτησα βεβαίωση από τον Δήμο όπου το πράγμα έγινε πιο περίπλοκο. Συγκεκριμένα, ενώ στην άδεια είχε αρίθμηση 41-43-45 και σε όλα τα φορολογικά έντυπα καθώς και στη ΔΕΗ φαίνεται 37, ο Δήμος απάντησε ότι ο αριθμός είναι 39 (δεν το γνώριζε κανείς) και συμπλήρωσε στη βεβαίωση ότι στην πρόσοψη της πολυκατοικίας υπάρχει ο αριθμός 37. Πρέπει να αλλαχτεί στο τελευταίο Ε9 του αιτούντα ο αριθμός σε 39? Αν αλλαχτεί, στο Ε2 θα συνεχίσει να φαίνεται ως 37 και τί πρόβλημα θα μπορούσε να δημιουργήσει? Ξέρω, είναι για λογιστές αυτά αλλά αν γνωρίζει κάποιος...

Edited by dimla
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.