Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


yian

Recommended Posts

Τελικά οι ΕΚΚΟ πως υπολογίζονται; Υπάρχουν κάποιες τιμές ανά περιοχή;

καλημερα, εγω το υπολoγιζω απο το προγραμμα των φορολογικων  που εχουμε για τις άδειες....σιγουρα θα υπάρχει και άλλος τρόπος, πχ κάποιο excel?στο  EKKO υπάρχουν τιμες ανα περιοχες οχι κατι τραγικο ,στην αρχη συμπληρώνεις μια ''τιμη εκκινησης''κάπως ετσι λέγεται, προσοψεις σε δρόμο κλπ... 

Link to comment
Share on other sites

Και στα διώροφα με ισόγειο κατάστημα και όροφο κατοικία, που το αντιμετωπίζουμε σαν τμήμα κτιρίου και αφαιρούμε από το ΠΕΑ την σκάλα και τα κοινόχρηστα ενώ ο ιδιοκτήτης στο Ε1 το δηλώνει μεικτά τι γίνεται θα μας κόψουν;

Νομίζω το προς τα κάτω του ΠΕΑ σε σχέση με το Ε1 δεν μπαίνει στον περιορισμό των 7 τ.μ.

 

κάποια απάντηση σε αυτό? 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Ευχαριστώ όλους για τις διευκρινιστικές σας απαντήσεις!

Επειδή το θέμα της Μ.Ε.Α. έχει μπερδέψει πολλούς. Εγώ από τον οδηγό καταλαβαίνω ότι απαιτείται Μ.Ε.Α. μόνο όταν σε περίπτωση ριζικής ανακαίνισης δεν πιάνουμε τον στόχο "Β ΚΑΤΗΓΟΡΊΑ , ώστε να δικαιολογήσουμε τον λόγο για τον οποίο δεν τον πιάνουμε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το εμβαδό στα ΠΕΑ και στην άδεια δεν είναι απαραίτητα το ίδιο, είχα ανοίξει παλιότερα σχετικό θέμα.

http://www.michanikos.gr/topic/34931-%CE%95%CE%BC%CE%B2%CE%B1%CE%B4%CF%8C-%CF%83%CE%B5-%CE%A0%CE%95%CE%91-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%AD%CF%84%CE%B7-%CE%9A%CE%95%CE%9D%CE%91%CE%9A/

 

Θα πρότεινα τα περί εμβαδού να τα συζητήσουμε εκεί καθώς είναι πιο σχετικό θέμα.

 

 

Μήπως θέλει να κόψει τιμολόγιο για να το περάσει και στα έξοδα; Δεν μπορεί να πάρει κάτι με τιμολόγιο και να το περάσει και στο πρόγραμμα, εκτός βέβαια αν είναι εγκαταστάτης και αφού το αγοράσει ως επιχειρηματίας το πουλήσει (μαζί με την εγκατάσταση) πάλι ως επιχειρηματίας στον εαυτό του και το αγοράσει ως ιδιώτης για το πρόγραμμα.

Εγώ έχω ατομική επιχείρηση.

Μπορώ να αναλάβω όλο το έργο για το σπίτι μου?

Για το σπίτι του πατέρα μου?

Link to comment
Share on other sites

Στις περιπτώσεις που υπάρχει άδεια που υπολόγιζε όπως παλιά και τα τετραγωνικά των ανοιχτών ημιυπαίθριων χώρων με αποτέλεσμα να υπάρχει μεγάλη απόκλιση στα τετραγωνικά ΠΕΑ και άδειας (άρα και Ε9) τι προτείνετε? Σκέφτηκα να κάνω μια δήλωση 4495 χωρίς πρόστιμο με τεχνική έκθεση που να περιγράφει αυτό το θέμα...Και πέρα από αυτό στο Ε9 τι θα πρέπει να δηλώνει ο πελάτης, τα σωστά τετραγωνικά του ΠΕΑ ή της αδείας με τους ανοικτούς ημιυπαίθριους?

Link to comment
Share on other sites

silverhawk και Raniak20 τωρα που το ξαναδιαβασα με καθαρο μυαλο καταλαβαινω οτι αν κανεις ριζικη ανανκαινιση και βγαζεις Β εισαι οκ ,αλλιως πρεπει να ''δικαιολογησεις'' την καταταξη του κτιριου με ΜΕΑ, καπως ετσι, 

προς το παρον βγαζω απο το μυαλο μου οικοδομικες αδειες και ιστοριες γιατι αρκετα αγχωθηκα... ευχαριστώ όλους για τις απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

Από τον Οδηγό:
 
Ε) Υποβολή από ανήλικο ή ενήλικο που δεν έχει δικαιοπρακτική ικανότητα

Η περίπτωση υποβολής αίτησης από άτομο που στερείται δικαιοπρακτικής ικανότητας (ανήλικο ή ενήλικο υπό δικαστική συμπαράσταση) αντιμετωπίζεται κατά τη συνήθη διαδικασία, που ορίζεται στο νόμο (Αστικός Κώδικας και Κώδικας Πολιτικής Δικονομίας), εφαρμοζομένων των διατάξεων περί γονικής μέριμνας, επιτροπείας ανηλίκου και δικαστικής συμπαράστασης (στερητικής και επικουρικής). Τα σχετικά έγγραφα νομιμοποίησης του προσώπου που εκπροσωπεί το άτομο που στερείται δικαιοπρακτικής ικανότητας τηρούνται στο φάκελο έργου του Ωφελούμενου.
 
 
Μετάφραση σε απλά (μη-δικηγορίστικα) Ελληνικά; Ποιος υποβάλλει την αίτηση για ακίνητο ανήλικου ή βαριά ανάπηρου Κύριου; Τα συνοδευτικά έγγραφα υποβάλλονται σε κάποιο τελικό (φυσικό) φάκελο;
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.