Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Καλημέρα σας!

 Τις τέντες, τελικά, καταλήξαμε πώς τις μετράμε; Τα 25€/τ.μ. αφορούν τον τοίχο που θα σκιάσει ή το πανί;

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι τα διαμερίσματα δεν γίνεται να συγκριθούν με οικοδομική άδεια, μόνο με το Ε9 και με την ανοχή των 7τμ είναι οκ!

Στις μονοκατοικίες είναι πιο αυστηρά τα πράγματα γιατί υπάρχει σύγκριση 3 εγγράφων (πεα, αδεια, ε9)

Link to comment
Share on other sites

Οπως το λεει ο pirsogiannis στο #1018.

Θεωρω βεβαια οπωσδηποτε πως οτι βαζεις σε επιδοτουμενο πρεπει να καλυπτεται πληρως απο νομιμοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Zester η περίπτωσή σου δεν έχει καμια σχέση με το κόκκινο όπου μιλάει για κτίριο που είναι ΟΛΟΚΛΗΡΟ μία ιδιοκτησία κατοικία.

Είσαι στο πράσινο, όπου στο κτίριο σου έχεις 1 μόνο κατοικία και τα υπόλοιπα είναι επαγγελματικά...απλά δεν το διατυπώνει πολύ καλά.

Επομένως βγάζεις μονοκατοικία-κτηριακή μονάδα.

Βγάζεις, φαντάζομαι εννοείς βγάζεις ΠΕΑ για κτιρικακή μονάδα-μονοκατοικία

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι πιστεύετε θα ξεκινήσει το πρόγραμμα την Πέμπτη; αν ναι ποσες μερες πιθανολογείτε οτι θα κρατησει;

Edited by Allobar
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Τις τέντες, τελικά, καταλήξαμε πώς τις μετράμε; Τα 25€/τ.μ. αφορούν τον τοίχο που θα σκιάσει ή το πανί;

Το τεντόπανο

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ coulis!

 

Allobar, δεν νομίζω ότι θα ανοίξει την Πέμπτη. Αφού «τρέχει» ήδη διαγωνισμός (ΕΤΕΑΝ) για αναβάθμιση ηλεκτρονικών υποδομών με καταληκτική ημερομηνία στις 16 Μαρτίου, και αποσφράγιση ηλεκτρονικών προσφορών στις 21 Μαρτίου «Αναβάθμιση Υποδομών Εξοπλισμού για την υλοποίηση της Δράσης Εξοικονόμηση Κατ΄Οίκον ΙΙ» . Χλωμό το βλέπω....

Link to comment
Share on other sites

χιλιάδες μηχανικοί ανά την Ελλάδα ενδιαφερόμενοι, τεε, σύλλογοι μηχανικων κλπ κλπ

 

Δεν μπορούμε να απαιτήσουμε να έχουμε μια σοβαρή δέσμευση για την ημερομηνία;;;; ΑΗΔΙΑ έχει κατανήσει.. Να ξέρουμε π.χ. ότι θα είναι σε ένα μήνα αλλά να είναι σε ένα μήνα!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κι αν η αναβαθμιση αυτή είναι για το επόμενο στάδιο κ την Πέμπτη είναι το πρώτο στάδο που έχουν κάτι πιο πρόχειρο?Γενικά η κατάσταση ειναι απελπιστική με τους χρόνους...

Να κάνε κ γώ μια ερώτηση : έχω βγάλει άδεια νομιμοποίησης απο το 2016 με αναφορά σε προσθήκη στέγης ,εξωτερική θερμοπρόσοψη και κουφώματα...περιμένοντας το εξοικονομώ...Στο ΠΕΑ που θα κάνω, το 1ο ΠΕΑ, θα γράψει ο μηχανικός (εγω δεν μπορώ λόγω ασυμβίβαστου) τυπο κτιρίου : ριζικά ανακαινισμένο με εφαρμογή του (παλίου πλέον) ΚΕΝΑΚ? Νομίζω έτσι είναι το σωστό ή θα έχω θέμα? Μήπως αυτό πρέπει να γραφτεί μόνο στο 2ο ΠΕΑ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.