Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


yian

Recommended Posts

Η επιφάνεια του προβόλου είναι μια πολύ καλή λύση stat.

Υπάρχει η μέτρηση για τον εν. επιθεωρητή στις ΤΟΤΕΕ. Πρέπει να υπάρχει στο σκαρίφημα (υποθετικά να φαίνονται τα εμπόδια) και τη μετράς στην τοτεε (μήκος τοίχου που το χεις, μήκος προβόλου για σκίαση). 

Παραμένουν βέβαια τα υπόλοιπα της αναλογίας επιδότησης - παρεμβάσεων.

 

Συμφωνώ ότι είναι μόνο ερμηνείες. Πρέπει να δοθεί διευκρίνηση σε αυτό. Βγαίνουν ΠΕΑ συνεχώς για το πρόγραμμα χωρίς να ξέρουμε.

Όταν λέει όμως €/m2 καταλαβαίνω δομικού. Στο Εξ. Ι δεν υπήρχε παρέμβαση €/m2 να μην πηγαίνει έτσι και σε εκείνο τον πίνακα του οδηγού όλες αφορούν παρεμβάσεις στο "κέλυφος".

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ατομική επιχείρηση.

Μπορώ να αναλάβω όλο το έργο για το σπίτι μου?

Για το σπίτι του πατέρα μου?

Ναι. Απλά αν είσαι και ενεργειακός επιθεωρητής δεν μπορείς να εκδόσεις το δεύτερο ΠΕΑ.

 

 

2. εαν το όνομα στον λογαριασμό της ΔΕΗ είναι άλλο από το όνομα του ωφελούμενου πιστεύετε οτι υπάρχει πρόβλημα;

 

Σε μισθωμένο ακίνητο κανονικά ο λογαριασμός εκδίδεται στο όνομα του ενοικιαστή και όχι στου ιδιοκτήτη. Αφού υπάρχει πρόβλεψη από τον οδηγό του προγράμματος για μισθωμένα ακίνητη, προφανώς θα επιτρέπεται να εκδίδεται ο λογαριασμός σε διαφορετικό όνομα από του δικαιούχου. Μένει μόνο να διευκρινίσουν αν θα πρέπει να είναι στο όνομα του ενοικιαστή ή όποιου το χρησιμοποιεί ως κύρια κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται για μισθωμένο ακίνητο, το χρησιμοποιεί ο ιδιοκτήτης, απλώς του το μςταβιβασαν οι γονεις του πριν 1 χρονο και δεν έχει φροντίσει να αλλάξει το όνομα στον λογαριασμό ακόμα..

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Άτομο που θα νοικιάσει  σήμερα  το σπίτι ρου σε κάποιον που θα είναι η  κύρια κατοικία του ή θα το χρησιμοποιήσει ο ίδιος ως κύρια κατοικία  μπορεί να κάνει εντάξει στο πρόγραμμα?

Επίσης διαμέρισμα που νοικιάζονταν πριν από ένα χρόνο και τώρα είναι κενό  είναι επιλέξιμο?

 

 Δεν βλέπω κάτι  να αναφέρεται στον οδηγό και στα παραρτήματα . Μου διαφεύγει κάτι? Δεν μιλάω για κάτι που μπορεί να είναι προφανές και να μην αναφέρεται αλλά για κάτι που αναφέρεται. 

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια περίπτωση έτυχε σε εμένα. Ιδιοκτήτης έχει ενοικιαστή φοιτητή αλλοδαπό, ο οποίος δεν υποβάλλει Ε1. Θα μπορούσε κάπως να αποδειχθεί κύρια κατοικία για τον αλλοδαπό;

Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης διαμέρισμα που νοικιάζονταν πριν από ένα χρόνο και τώρα είναι κενό  είναι επιλέξιμο?

 

 Δεν βλέπω κάτι  να αναφέρεται στον οδηγό και στα παραρτήματα . Μου διαφεύγει κάτι? Δεν μιλάω για κάτι που μπορεί να είναι προφανές και να μην αναφέρεται αλλά για κάτι που αναφέρεται. 

Ναι, εφ όσον δηλωνε τα ενοικια και φαινονται στο ε1 τα προηγουμενα δυο ετη. Το λεει στον οδηγο

Link to comment
Share on other sites

Στην υπεύθυνη δήλωση de minimis που πρέπει να συμπληρώσει ο ιδιοκτήτης ακινήτου που εκμισθώνει την κατοικία/διαμέρισμα τι ενισχύσεις μπορεί να έχει λάβει και πρέπει να συμπληρώσει?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! 

 

Κανονικά ήθελα να ανοίξω καινούργιο θέμα αλλά δεν θυμάμαι πως γίνετε γιατι το θέμα αυτό έχει πλατειάσει πολύ νομίζω.

 

Σε περίπτωση μόνωση δώματος διαμερίσματος το οποίο διαμέρισμα είναι μεν στον τελευταίο όροφο αλλά υπάρχει και άλλο ένα διαμέρισμα στον ίδιο όροφο, στο εξοικονομώ θα βάλω τα τετραγωνικά του δώματος που καταλάμβανει το δικό μου διαμέρτισμα ή το συνολικό εμβαδόν του δωματος. Από τεχνικής άποψης δεν πρέπει να μονωθεί όλη η ταράτσα για να λειτουργήσει η μόνωση?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! 

 

Κανονικά ήθελα να ανοίξω καινούργιο θέμα αλλά δεν θυμάμαι πως γίνετε γιατι το θέμα αυτό έχει πλατειάσει πολύ νομίζω.

 

Σε περίπτωση μόνωση δώματος διαμερίσματος το οποίο διαμέρισμα είναι μεν στον τελευταίο όροφο αλλά υπάρχει και άλλο ένα διαμέρισμα στον ίδιο όροφο, στο εξοικονομώ θα βάλω τα τετραγωνικά του δώματος που καταλάμβανει το δικό μου διαμέρτισμα ή το συνολικό εμβαδόν του δωματος. Από τεχνικής άποψης δεν πρέπει να μονωθεί όλη η ταράτσα για να λειτουργήσει η μόνωση?

Το ίδιο ισχύει και με τους εξώστες, αλλά το εξοικονομώ δεν πληρώνει τους εξώστες, ούτε τα όμορα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον , εχω φτιάξει ένα Π.Ε.Α  για το εξοικονομώ ΙΙ .

 Είναι έτοιμο. 

Τι κάνω ; παίρνω ή δεν παίρνω χρήματα ;

Αν πάρω χρήματα και ο ιδιοκτήτης ενταχθεί στο εξοικονομώ θα τα πάρει πίσω από το πρόγραμμα ; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.