Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


yian

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι, μια απορία και από εμένα.. Ακίνητο το οποίο τα 5 τελευταία χρόνια δεν ηλεκτροδοτείται (δηλωμένο ως "κενό" στο Ε2) και δεν είναι δηλωμένο ως κύρια κατοικία εκείνου που το χρησιμοποιεί (όπως φαίνεται στο Ε1), μπορεί ύστερα από τροποποιήσεις στα έντυπα Ε1 και Ε2 (για το φορολογικό έτος 2016) να ενταχθεί στο πρόγραμμα; 

Link to comment
Share on other sites

ε αμα γίνουν τροποποιησεις για πέρυσι θα εμπαινε, αλλά για μενα μην το ρισκάρει λόγω τής ΔΕΗ. Κομμενο ρεύμα!!!, γιατι  αν και δεν ελέγχεται αυτο και κανονικα δεν υπάρχει πρόβλημα, από την στιγμη που η ΔΟΥ θα σου εκδώσει εκκαθαριστικό και νεο Ε1, έσυ θα έχεις πρόβλημα διοτι θα ανεβάσεις ενα παλιό εντυπο ΔΕΗ. Αν το κάνεις έτσι, τότε εκτός από την διορθωση πρέπει να επανασυνδέσεις σε κάποια ιδιωτική και να ζητήσεις να σου βγάλουν με τον μήνα αμέσως λογαριασμό και τότε να κάνεις αιτηση, ή να ανεβάσεις την παλιά και όταν σου ζητησουν περαιτερω εξηγησεις να πάς την νεα

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν διευκρινίζει στο πρόγραμμα. Το είχα κι εγώ απορία, μετά από συζήτηση με συνάδελφο καταλήξαμε πως πιθανόν να έγκειται στην κρίση του ελεγκτή. Μπορεί το σύστημα να το δεχθεί, αλλά αν φτάσεις στο τελικό στάδιο και σου πουν, ωπ τι έκανες εδώ; Κολπάκια;

 

**Κύρια κατοικία μπορεί να μην ήταν δηλωμένο αλλά να κάνει ΥΔ πως πλέον θα το χρησιμοποιήσει σαν κύρια κατοικία του. 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, μια ακομα απορία και απο εμένα...

 

Κτιρίο του 79' ισόγειο με οικοδομική άδεια, και με αδεια προσθήκης οροφου το 94' που όμως δεν έχει εκτελεστει ποτέ...οι ιδιοκτητες προτιθεται καποια στιγμή στο μέλλον να προχωρήσουν, πως αντιμετωπίζεται?σαν μονοκατοικία?έχει γινει συσταση οριζοντίων ιδιοκτησιων και στα χαρτιά φαίνεται ως διαμέρισμα (πράγμα που στην πράξη δεν ισχύει...τουλαχιστον για τώρα).

Edited by funkyphreak2
Link to comment
Share on other sites

Το είχα κι εγώ απορία, μετά από συζήτηση με συνάδελφο καταλήξαμε πως πιθανόν να έγκειται στην κρίση του ελεγκτή.

 

Τότε μακάρι οι ελεγκτές να είναι ιδίαιτερα αυστηροί.

Δεδομένου του μεγάλου ενδιαφέροντος και των περιορισμένων κονδυλίων, καλό θα ήταν τέτοιες περιπτώσεις να τρώνε πόρτα και να επιδοτούνται περιπτώσεις όπου όντως πληρούν τα κριτήρια (κι όχι μόνο στα χαρτιά με διορθώσεις της τελευταίας στιγμής) και που οι παρεμβάσεις θα πιάσουν τόπο.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι καλησπέρα.

Ηθελα να ρωτήσω σε περίπτωση μονοκατοικίας ισογείου με Κ.Χ. με υπόγειο Β.Θ., που το πάω σα μονοκατοικία. Φαντάζομαι οτι στο ΠΕΑ δηλώνω όλα τα τετραγωνικά και χωρίζω θερμαινόμενα και μη. Ο προβληματισμός μου είναι οτι παρόλο που το υπόγειο αναφέρεται κανονικά στα σχέδια, στο στέλεχος αναγράφονται μόνο αυτά που πιάνουν στη δόμηση, άρα του ισογείου. Οπότε στο σύστημα τί θα δηλώσω τετραγωνικά αδείας;

Link to comment
Share on other sites

Απλά το να είσαι οκ στις προϋποθέσεις είναι σε μεγάλο βαθμό και θέμα τυχης, καθότι πολλά πράγματα έμειναν αδιευκρίνιστα μέχρι κ την τελευταία στιγμή...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, παρακαλώ τη γνώμη σας:

 

Πολυκατοικία ενός ιδιοκτήτη (στο ένα διαμέρισμα μένει, τα άλλα τα νοικιάζει), μπορεί να ενταχθεί ολόκληρη ως «πολυκατοικία»;

 

Προσωπικά καταλαβαίνω πως όχι, γιατί πρώτον θα υπάρχουν περισσότερες από μία αιτήσεις διαμερισμάτων στο ίδιο ακίνητο με το ίδιο ΑΦΜ, και δεύτερον γιατί η δυνατότητα να υποβάλει κάποιος δεύτερη αίτηση νομίζω ότι δίνεται μόνο για μην δημιουργείται πρόβλημα σε ένταξη πολυκατοικίας πολλών ιδιοκτητών (και σε άλλη διεύθυνση ακινήτου της πρώτης αίτησης)…

 

Γνώμες;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια προσέγγιση και από εμένα:

τις τελευταίες 10 ημέρες έχουν εκδοθεί περίπου 25.000 ΠΕΑ (βάση του αριθμού πρωτοκόλλου), τα οποία μην περιμένετε ότι θα καταφέρουν να περάσουν τον έλεγχο δικαιολογητικών (ασυμφωνίες τετραγωνικών, όχι πρώτες κατοικίες, ψευδή στοιχεία κτλ), ενώ τουλάχιστον τα μισά θα απορριφθούν στην φάση της αίτησης για δάνειο από τράπεζα (μηδενικά εισοδήματα, χρέη, κάρτες, Τειρεσίας, δάνεια, Σώρρας κτλ).

Σε γενικές γραμμές δεν θεωρώ ότι αυτή την στιγμή υπάρχουν πάνω από 12.000-13.000 επιλέξιμοι φάκελοι για το Εξοικονομώ, οι οποίοι εάν δεσμεύουν κατά μέσο όρο περίπου 12.000€ (επιδότησης) ο καθένας μετά βίας καλύπτουν τον μισό προϋπολογισμό του προγράμματος.

Συμπέρασμα: Μην αγωνιάτε με τις ώρες για την πλατφόρμα που υπολειτουργεί, μην αγχώνεστε, και συνεχίστε να προχωράτε τους φακέλους σας

με κανονικούς ρυθμούς, μιας και πιθανότατα το σύστημα θα δέχεται αιτήσεις για αρκετές εβδομάδες, ίσως και μήνες.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.