Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


yian

Recommended Posts

Σε γενικές γραμμές δεν θεωρώ ότι αυτή την στιγμή υπάρχουν πάνω από 12.000-13.000 επιλέξιμοι φάκελοι για το Εξοικονομώ, οι οποίοι εάν δεσμεύουν κατά μέσο όρο περίπου 12.000€ (επιδότησης) ο καθένας μετά βίας καλύπτουν τον μισό προϋπολογισμό του προγράμματος.

Εγώ θεωρώ ότι για να εκδόθηκε ΠΕΑ πληρούνται τα κριτήρια.

Δε μπορεί ο συνάδελφος που το έβγαλε να μην το έχει ελέγξει και ειδικά να μην υπάρχει έλεγχος για τόσα πολλά (τα μισά). 

Στον προϋπολογισμό του ιδιώτη (τα 25.000€) μπορεί να μην περιλαμβάνεται το ΠΕΑ, ο σύμβουλος και η μελέτη αλλά στο πρόγραμμα μπορεί να περιλαμβάνεται. Οπότε ανάλογα μειώνεται το ποσό.

 

25.000 ΠΕΑ είναι τα πρωτ. από 28/3.

Έχουμε εκδώσει και νωρίτερα. Στα πρωτ. τα δικά μου από τότε που έβγαλα το 1ο για Εξοικονομώ ΙΙ η διαφορά είναι 30χιλ ΠΕΑ.

Βέβαια κάποια αφορούν και μισθώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μη το λες... Το σπίτι μου, άδεια του 97, 110 τ.μ. έχει επιλέξιμο προυπολογισμό 3700 και πετυχαίνει βελτίωση 48% του Κ.Α. με έναν ηλιακό, ένα 24άρι με SEER>6 και ένα παράθυρο άλλαγμα. Δε νομίζω να είμαι ο μόνος...

Link to comment
Share on other sites

Για την επιδότηση ειναι γύρω στα 240 εκατομμύρια. Αν πουμε οτι κατα μέσο όρο θα ειναι προϋπολογισμοι με 20,000 ευρώ και 60% επιδότηση, βγαίνουν γύρω στα 12,000 ευρώ.

Δηλαδή σε όλη την Ελλάδα θα επιδοτηθούν 20,000 αιτήσεις.

 

Τα ΠΕΑ έχουν τώρα αριθμό πρωτοκόλλου 80,000. Νομίζω τα μισά ειναι μετά την ανακοίνωση του εξ οικονομώ. Οπότε 1 στους 2 θα επιδοτηθεί, άρα μήπως μόνοι μας έχουμε δημιουργήσει αυτό το τρέξιμο?

Link to comment
Share on other sites

πάντως πιστεύω υπαρχει και πολιτικο κόστος. Φανταστείτε σε ένα πολυδιαφημιζόμενο κλπ πρόγραμμα που θα βοηθούσε στην ανάπτυξη, να βγούν και να πουν ότι σε μία εβδομάδα έληξε (με αρχικη ημερομηνία λήξης το τελος 2019). Απόλυτη πατάτα!!

Αν το πρόγραμμα δεν διατηρηθεί τουλάχιστον ένα τετράμηνο για όλες τίς περιφέρειες, θα έχει πολιτικο κόστος. Για αυτο δεν νομίζω να σταματήσουν τα κονδύλια αμέσως

Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου τι προϋπολογισμό έχεις στις αιτήσεις των πελατών σου και πόσοι μηχανικοί ασχολούμαστε με το θέμα ανά Περιφέρεια.

Θα σβήσει το πρόγραμμα σε 1 μέρα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μη το λες... Το σπίτι μου, άδεια του 97, 110 τ.μ. έχει επιλέξιμο προυπολογισμό 3700 και πετυχαίνει βελτίωση 48% του Κ.Α. με έναν ηλιακό, ένα 24άρι με SEER>6 και ένα παράθυρο άλλαγμα. Δε νομίζω να είμαι ο μόνος...

Seer?

Για EER καλύτερα δες

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως για αρχή να άνοιγαν το πρόγραμμα για να μπορέσουμε να δηλώσουμε τον εαυτό μας σαν ενεργειακοί σύμβουλοι γιατί παίζει να προλάβει ο πελάτης να κάνει αίτηση και εμείς ακόμη να παλεύουμε και φυσικά να μην μας εντοπίζει το σύστημα αφού δεν θα έχουμε βάλει τα στοιχεία μας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω να σκέφτομαι ότι όλος αυτός ο χαμός γίνεται εσκεμμένα και για λόγους διαφήμισης.
πχ θυμάμαι κάτι καταστήματα παλιά, τρελή ουρά έξω, ο πορτιέρης να μην αφήνει κανέναν, να μιλάει στο ακουστικό κτλ, και με τα πολλά όταν τελικά μπαίνεις μέσα, άδειο το μαγαζί...

Πάει ενάμισης χρόνος πια, έλεος

Edited by gkostis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.