Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Υπ' όψιν για όσους τους ενδιαφέρει:

Συμβαίνει σε κάποιες περιπτώσεις τα χρήματα που καλύπτονται να μην είναι αυτά που ορίζει ο Οδηγός.

Π.χ. η αποζημίωση των ΠΕΑ και του σύμβουλου δεν είναι τα 62+1,86Χωφέλιμη επιάνεια με μέγιστο τα 310 και 248 για τον σύμβουλο

όπως ορίζεται σαφώς στην παρ. 4.1 του οδηγού.

Βγαίνουν αναλογικά μικρότερα ώστε να δίνεται κάτι παραπάνω στην αμοιβή μελετών όταν αυτή τσεκάρεται από το διαθέσιμο μέγιστο 992 ευρώ.

Αν κάποιος παίρνει ο ίδιος το σύνολο δεν τον πολυενδιαφέρει.

 

Αν έπρεπε να το κάνουνε έτσι αυθαίρετα;

Σαφώς και όχι.

Εχω την εντύπωση ότι αλλαγές στον οδηγό έπρεπε να γίνονται με ΦΕΚ.

Αλλά είναι γνωστή η σχέση των υπουργείων με τη νομιμότητα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρά σε όλους!!!

 

Πρόκειται να βάλω κουφώματα πάνω στην παλιά ξύλινη κάσα, γιατί θέλω να κρατήσω το παλιό σύστημα πλαστικών ρολών (μου είπαν ότι αν ξηλώσω την κάσα, πρέπει να αλλάξω και ρολά γιατί το πάνω μέρος της κάσας έχει εγκατεστημένο 1 τμήμα του ρολού)

 

Ξέρετε αν υπάρχει πρόβλημα σχετικά με την επίτευξη του U του κουφώματος και γενικότερα την έγκριση (2ο ΠΕΑ κλπ) για το εξοικονομώ;

 

Σε 1 προσφορά μου δώσανε διαστάσεις περίπου 15cm λιγότερα και για το ύψος και για το πλάτος. Άλλοι μου έδωσαν τις κανονικές διαστάσεις. Τι πρέπει να βάλω στο έντυπο παρεμβάσεων;

 

Επίσης, για κλιματιστικά τοίχου split, πρέπει υποχρεωτικά να βάλω αυτά που προβλέπονται για τις διαστάσεις του δωματίου που θα τα βάλω (πχ για 12μ2 μπορώ να βάλω 12άρι);

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε τι ισχύει για τα ρυμοτομούμενα και την ένταξή τους στο πρόγραμμα "Εξοικονόμηση Κατ'οίκον ΙΙ"; Έχω περίπτωση μονοκατοικίας προ του '55. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι! Τα φώτα σας παρακαλώ γιατί έχω σκάσει παρασκευοβραδιάτικα!

σε ΠΕΑ για το ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ:

Κατανάλωση Υφιστάμενου=237,10 kWh/m2

Κατανάλωση Κτιρίου Αν=136,6 kWh/m2

Εξοικονόμηση Σεναρίου=135,20 kWh/m2

Οπότε λέω εγώ για να υπολογίσω την εξοικονόμηση ενέργειας: 100 (237,10-135,2)/136,6=74,59%

 

Ο ιδιοκτήτης ανήκει σε Κατηγορία 1-->εξοικονόμηση 40%

Το ανέβασα στο σύστημα του εξοικονομώ, κι έχω σφάλμα: "Έλεγχος επίτευξης ενεργειακού στόχου. Αποτέλεσμα-Αρνητικό. Παρακαλώ προβείτε στις απαραίτητες διορθώσεις"

 

Υπάρχει κάποια γνώμη γιατί έχω το σφάλμα;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων όποιον μπει στον κόπο να απαντήσει!

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις εξοικονομηση σεναρίου 135,20, μάλλον το λές λάθος,

έννοεις 135.20/136,6=98,98% ??

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν πάει έτσι ... (135,20 kWh/m2/136,6 kWh/m2)*100 = 98,97 %.

Αλλά κάτι λάθος πρέπει να έχεις κανει με τα νούμερα που μας δίνεις.

Με αυτά τα δεδομένα λογικά το κτιρίό σου απηγαίνει στην κατηγορία Β+ με τις παρεμβάσεις του σεναρίου!

Edited by spiliosa
Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα και σε αλλο νημα αλλα απαντηση δεν πηρα οποτε ρωταω κι εδω! Εστω οτι εχουμε διαμερισμα σε πολυκατοικια που θελει ν αλλαξει με δικα του εξοδα αποκλειστικα τον κοινοχρηστο λεβητα. Πρεπει ντε και καλα να το παμε με αιτηση ως πολυκατοικια ή μπορουμε και ως μεμονωμενο διαμερισμα?? Κατι αντιστοιχοο δεν γινεται και με τις μονωσεις στις ταρατσες???

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει αυτη η προβλεψη για το δωμα διαμερισματος στις ερωτοαπαντησεις.

Το δωμα υπαρχει στο xml μονο του διαμερισματος (και οχι στα υπολοιπα τμηματα) αλλα και στο συνολικο xml.

Ο λεβητας υπαρχει στα xml ολων των τμηματων αλλα και στο συνολικο.

 

Εγω να σου πω - δικη μου αποψη - ειναι πρεπει να δινεται η δυνατοτητα καθως με 1 διαμερισμα μπορει να αναβαθμιζεται ολη η πολυκατοικια πραγματικα.

 

Το θεμα ειναι ομως οτι δεν μπορει να ελεγχθει ετσι οπως ειναι ο οδηγος και τα εντυπα οτι δεν βαζεις συστημα θερμανσης πανω απο το pgen η τη μελετη θερμανσης εαν περνας μεμονωμενο διαμερισμα. (Το σημειο εκεινο του εντυπου 3 συμπληρωνεται μονο σε κτιριο και οχι κτιριακη μοναδα).

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Σε πολυκατοικία οι κοινόχρηστες παρεμβάσεις επιμερίζονται με βάσει τα χιλιοστά της σύστασης υποχρεωτικά?

ή μπορεί ένα διαμέρισμα να αναλάβει ολόκληρο το κόστος με 1000 χιλιοστά?

Edited by mechgiann
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν πάει έτσι ... (135,20 kWh/m2/136,6 kWh/m2)*100 = 98,97 %.

Αλλά κάτι λάθος πρέπει να έχεις κανει με τα νούμερα που μας δίνεις.

Με αυτά τα δεδομένα λογικά το κτιρίό σου απηγαίνει στην κατηγορία Β+ με τις παρεμβάσεις του σεναρίου!

Ναι έχετε δίκιο, είναι 98,67%, κι από κατηγορία Ε με το σενάριο πάει Β+

Οπότε θεωρώ ότι δε θα έπρεπε να έχω αυτό το σφάλμα! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.