Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


yian

Recommended Posts

1. Αναμονή μέχρι να βγει η απόφαση υπαγωγής 

2. Και εγω έτσι το καταλαβαίνω απο τη σελ 8889 του οδηγου (τελευταία παράγραφος) : Μέρος των παρεμβάσεων δύναται να πραγματοποιηθουν και πριν απο την εκδοση της απόφασης υπαγωγής, με αποκλειστική ευθύνη του ωφελούμενου.  

Link to comment
Share on other sites

Κάτι σχετικό με τα παραπάνω...
Το αίτημα για δάνειο θα γίνει στο ποσό που έχει ήδη δεσμευτεί. Εάν αυτό είναι στην πραγματικότητα μικρότερο μετά την έκδοση των παραστατικών/τιμολογίων (λόγω αλλαγής παρεμβάσεων κλπ, σύμφωνα με τους όρους του προγράμματος) τότε η τράπεζα θα χορηγήσει τα τιμολογηθέντα ποσά.
Γενικά προτείνω στους πελάτες την αναζήτηση τελικών προσφορών μετά την οριστική απόφαση υπαγωγής. Είναι το ορθότερο από κάθε πλευρά.

Edited by HumanError
Link to comment
Share on other sites

Το μέγιστο ποσό που μπορεί να πάρει ο ωφελούμενος είναι αυτό που υπάρχει στην απόφαση υπαγωγής που θα βγει (οταν βγει!) δηλαδή αυτό που έχουμε ήδη ζητήσει. Εαν οι παρεμβάσεις βγαίνουν παραπάνω  τότε το ποσό της επιδότησης δε μπορεί να αλλάξει ... Πχ εαν ζητάμε 10000 και οι παρεμβάσεις τελικά είναι 10500 , τότε τα 500 τα βάζει ο πελάτης απο την τσέπη του. Εναλλακτικά,  μπορούμε να αλλάξουμε τις παρεμβάσεις ετσι ώστε να πιάνουμε το στοχό και να χαμηλώσουμε το κόστος για να μην υπερβούμε την επιδότηση των 10000. Ομως το ποσό της επιδότησης που έχει εγκριθεί δεν αλλάζει προς τα επάνω παρα μόνο προς τα κάτω. 

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω ολους,  4 αιτησεις εχω μονο μαζι και η δικη μου μεσα, και καθε φορα που τις θυμαμαι αγχωνομαι γιατι δεν εχουμε προχωρσηει ακομα σε κάτι έχουμε αριθμο πρωτοκ και περιμενουμε

Edited by Μουρβι
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος πώς μπορούμε να προστατευτούμε από τις φουσκωμένες λόγω εξοικονομώ προσφορές? Οι φετινές προσφορές (με εξοικονομώ) που έχω πάρει για μόνωση, συγκριτικά με τις περσινές (χωρίς εξοικονομώ) είναι αρκετά πιο πάνω ανά τετραγωνικό μέτρο. Είχα πει πέρσι να περιμένω για να γλιτώσω χρήματα αλλά τώρα το σκέφτομαι. Γενικά είμαι υπέρ του να πληρώνω ΦΠΑ αλλά αυτή η κατάσταση δεν συμφέρει καθόλου. Επίσης έχω προσφορά που έφτασε τα 59 ευρώ το τετραγωνικό, ενώ το επιλέξιμο είναι 44 (πέρσι ο ίδιος μου είχε δωσει προσφορά με 30/τμ χωρίς ΦΠΑ). Υπάρχει κάποιος έλεγκτικός μηχανισμός για τέτοιες περιπτώσεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα!

Έστω ότι κάποιος κάνει παρεμβάσεις για 10.000€ και έχει επιδότηση 6.000€ (60%) και μπορεί να πάρει δάνειο 4.000€ (40%). Όταν εγκριθεί θα πάρει προκαταβολή δανείου για το 70% των 4.000€; Τα υπόλοιπα στο τέλος; Και το ποσό των 6.000€ της επιχορήγησης πότε το παίρνει; 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, nsceauth said:

Καλημέρα!

Έστω ότι κάποιος κάνει παρεμβάσεις για 10.000€ και έχει επιδότηση 6.000€ (60%) και μπορεί να πάρει δάνειο 4.000€ (40%). Όταν εγκριθεί θα πάρει προκαταβολή δανείου για το 70% των 4.000€; Τα υπόλοιπα στο τέλος; Και το ποσό των 6.000€ της επιχορήγησης πότε το παίρνει; 

Ο ωφελούμενος δεν θα πάρει ΠΟΤΕ κανένα ποσό (πλην τα 2 ΠΕΑ που θα έχει ήδη πληρώσει).

 

Ο υπεργολάβος θα πάρει την προκαταβολή 70% του επιπλέον ποσού της επιχορήγησης (4.000 Χ 0,70= 2.800€)

και όταν τελειώσει θα πάρει όλα τα υπόλοιπα μέχρι τις 10.000€.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, gamvro said:

Ο ωφελούμενος δεν θα πάρει ΠΟΤΕ κανένα ποσό (πλην τα 2 ΠΕΑ που θα έχει ήδη πληρώσει).

 

Ο υπεργολάβος θα πάρει την προκαταβολή 70% του επιπλέον ποσού της επιχορήγησης (4.000 Χ 0,70= 2.800€)

και όταν τελειώσει θα πάρει όλα τα υπόλοιπα μέχρι τις 10.000€.

Σ ευχαριστω! Και στην περίπτωση που επιλεξει να μην παρει δανειο πως γίνονται οι πληρωμες? Θα πρέπει πχ να καταθέσει σε εναν τραπεζικο λογαριασμο του ολόκληρο το ποσο για το οποιο θα εκανε αιτηση δανειου για να μπορεσει να μπει στο προγραμμα και απο εκει να κανει αρχικα τις πληρωμές του στον υπεργολάβο? Και με το τελος του προγραμματος να πληρωσει στον υπεργολαβο και το ποσο της επιδοτησης??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, δεν καταθέτει ποσό στην τράπεζα,πληρώνει προμηθευτές- εργολάβους από τραπεζικό του λογαριασμό (καλύτερα από έναν) στους ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥΣ τους λογαριασμούς τα ποσά των παραστατικών (ΑΛΣ,ΑΠΥ κλπ) μείον το ποσοστό της επιδότησης.

Link to comment
Share on other sites

Μην βιαστείτε να καταθέσετε λεφτά σε λογαριασμούς τρίτων, πριν βγουν διεκρινήσεις !!!

Τα μόνα σίγουρα είναι τα χρήματα για τα 2 ΠΕΑ... για τα υπόλοιπα θα δοθούν οδηγίες και σίγουρα δεν θα  καταθέτει ο ιδιώτης στον εργολάβο !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.