Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

On 8/8/2018 at 9:50 ΠΜ, Μουρβι said:

Τα ενσημα των εργατων που θα βαλουν την μόνωση και θα κάνουν τα επιχρίσματα,  θυμάμαι ειχα διαβάσει ότι μπαινει στις δαπάνες, άρα αφού ολοκληρωθει η εργασία, ανεβάζω τα τιμολογια των υλικών, και τις ΑΠΔ από το ΙΚΑ.? Σε ποιανου  λογαριασμο θα κατατεθουν τα λεφτα για τα ενσημα των εργατων?

Κι εγώ έχω την ίδια απορία για τα ένσημα.

Επίσης, σε σχέση με την ημερομηνία των παραστατικών, στον οδηγό λέει:

Παράθεση

Επιλέξιμα για το Πρόγραμμα είναι τα παραστατικά δαπανών ... που εκδόθηκαν για τους σκοπούς του κάθε έργου μετά από την ημερομηνία έναρξης επιλεξιμότητας της αίτησης του Ωφελούμενου (ημερομηνία έκδοσης του ΠΕΑ κατά την πρώτη ενεργειακή επιθεώρηση) και εντός του συμβατικού χρόνου υλοποίησης.

Άρα καταλαβαίνω ότι μας κάνουν και παραστατικά που έχουν εκδοθεί μετά το πρώτο ΠΕΑ, κι όχι αναγκαστικά μετά την απόφαση υπαγωγής.

Link to comment
Share on other sites

Δυο απορίες γιατί έλειψα καιρό από το θέμα.

Έχω μία υπαγωγή με δάνειο και μία υπαγωγή με ιδία κεφάλαια. Οι προμηθευτές καταχωρήθηκαν στο σύστημα. 

Πώς προχωράω σε κάθε περίπτωση; 

1) Νομίζω πως στα ίδια κεφάλαια κάνει κατάθεση στους προμηθευτές ο ωφελούμενος, αλλά δεν έχω καταλάβει πόσο πρέπει να είναι το ποσό αυτής της προαταβολής.

2) Στην περίπτωση του δανείου πώς κατατίθεται η προκαταβολή στους προμηθευτές για να ξεκινήσουν τις εργασίες;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπερα,

ηθελα να ρωτησω, η εγκατασταση αντλιας θερμοτητας σε διαμερισμα πολυκατοικιας (στα πλαισια του εξοικονομω ΙΙ), απαιτει εκδοση αδειας μικρης κλιμακας?

ρωτησα στην Πολεοδομια, αλλα δε βρισκω ακρη με τις απαντησεις τους

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Βάση Νόμου (έχει αναλυθεί σε άλλο topic)

Απαιτείται έγκριση εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας (ΕΕΜΚ) για τα εξής:

-      Τοποθέτηση ικριωμάτων (σκαλωσιών)

-      Τοποθέτηση εξωτερικής θερμομόνωσης

-      Εγκατάσταση αυτόνομου συστήματος θέρμανσης

Ακόμη, στην περίπτωση αυτονόμησης ενός διαμερίσματος από το κεντρικό σύστημα θέρμανσης της πολυκατοικίας απαιτείται:

- Ειδική Τεχνική Έκθεση από αρμόδιο μηχανικό η οποία μεταξύ των άλλων επιβεβαιώνει ότι η παρέμβαση αυτή θα αναβαθμίσει ενεργειακή το διαμέρισμα κ.λπ.

Οι λοιπές υποχρεώσεις του ιδιοκτήτη οι οποίες όμως δεν αφορούν το Πρόγραμμα περιγράφονται αναλυτικά στο άρθρο 127 του νομοσχεδίου «Έλεγχος και προστασία δομημένου περιβάλλοντος».

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μαρια σωστα [+1]

κατα τα λοιπα κοιτας σε αυτα

η τελευταια περιπτωση ειναι AD HOC αυτα που ψαχνεις

https://diavgeia.gov.gr/search?query=q:"αδεια ΕΕΜΚ για αντλια θερμοτητας"&page=0

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αναρτήθηκε στο site του προγράμματος η 3η τροποποίηση του οδηγού και κάποιων παραρτημάτων.

Στο ΦΕΚ Β’ 4147/21.09.2018 οι τροποποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα σήμερα ότι η προκαταβολή του δανείου που πλέον εκταμιεύουν οι τράπεζες ενδέχεται να είναι στο 25% και όχι στο 70% του δανείου. Ακούσατε κάτι σχετικό ή είναι ράδιο αρβύλα;

Link to comment
Share on other sites

Το μέγιστο ποσό προκαταβολής είναι 70% του ποσού του δανείου, το οποίο αν είναι π.χ.  40% (60% επιδότηση) σημαίνει 28% του συνολικού ποσού

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.