Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


yian

Recommended Posts

Κατά τη γνώμη μου είναι λογικό να διαβάζει τη φορολογική του 2016 γιατί το εξοικονομώ ΙΙ "έτρεξε" τον Μάρτιο του 2018 χωρίς να έχει ανοίξει η πλατφόρμα του ΤΑXIS για υποβολή των φορολογικών δηλώσεων  (για το έτος 2017). Οποτε η τελευταια εκκαθαρισμένη δήλωση που έβλεπε ήταν αυτή του 2016. Και ακριβώς επειδή όλο το πρόγραμμα έτρεξε με τις φορολογικές του 2016 τώρα είναι λογικό να ανατρεχει το σύστημα σε αυτες . Δηλαδή δε μπορούν απο τους ωφελούμενους  αλλοι να πηγαίνουν με τα εισοδήματα του 2016 και άλλοι με του 2017 στο ίδιο πρόγραμμα το "ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ ΙΙ" παρόλο που υπάρχει και η εκκαθάριση του 2017. Είναι προγραμματισμένο να βλέπει το 2016, όπως επιβεβαιώθηκε και απο τους συναδέλφους . 

Το θέμα είναι με ποιες δηλώσεις θα τρεξει το νέο προγραμμα . Μπορεί πχ να πούνε οτι θα τρεξει με τις δηλώσεις τις τελευταίες εκκαθαρισμένες (του 2017) ή μπορεί να πούνε οτι επειδή είναι η συνέχεια του "ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ ΙΙ" θα τρεξει με τις δηλώσεις του 2016 (να μη κουράζονται κιόλας να αλλάζουν τα πληροφοριακά συστήματα).

Ελπίζω να μη μας βάλουν μόνο τελευταία στιγμή να υποβάλλουμε άρον άρον δηλώσεις για το 2018 (πλέον τα περιμένω όλα..!!).  

Οσο για τον οδηγό, παρόλο που είναι η 4η τροποποίηση του, καθε άλλο παρά αξιόπιστος είναι.  

 

Link to comment
Share on other sites

Όσο δύσκολο είναι να γράψεις στον κώδικα να τραβάει δήλωση από συγκεκριμένο έτος, δηλώνοντάς το αριθμητικά, άλλο τόσο δύσκολο είναι να ορίζεις την τιμή του έτους από το τρέχον -1, -2 κλπ. Άλλη μία γραμμή κώδικα είναι.
Από την άλλη το γεγονός ότι ζητάγανε άλλα πράγματα και είχαν άλλα κουτάκια, για την κάθε τράπεζα που έπερνες δάνειο, μαρτυράει τις προτεραιότητές τους στο γράψιμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Εκ παραδρομής έδωσα στην καρτέλα "Ίδια κεφάλαια" το ποσό της ιδιωτικής συμμετοχής (50%)

που αντιστοιχούσε στον ωφελούμενο , όπως προβλεπόταν από τον επιλέξιμο προυπολογισμό παρεμβάσεων.

Μπορεί να διορθωθεί αυτό το λάθος και αν ναι πώς;

Έχω αγχωθεί γιατί  από αυτό το λάθος μειώνεται το ποσό της επιχορήγησης!!!  

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, athanasanas said:

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Εκ παραδρομής έδωσα στην καρτέλα "Ίδια κεφάλαια" το ποσό της ιδιωτικής συμμετοχής (50%)

που αντιστοιχούσε στον ωφελούμενο , όπως προβλεπόταν από τον επιλέξιμο προυπολογισμό παρεμβάσεων.

Μπορεί να διορθωθεί αυτό το λάθος και αν ναι πώς;

Έχω αγχωθεί γιατί  από αυτό το λάθος μειώνεται το ποσό της επιχορήγησης!!!  

Ευχαριστώ

Καλημέρα, τι εννοείς "εδωσα"΄? Ολοκλήρωσες τη διαδικασία? 

Αν ναι, πιστεύω ότι πρέπει να τους στείλεις email ή/και να πάρεις τηλ να γυρίσουν την αίτηση σε προηγούμενο στάδιο

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην κατάσταση 7:"Σε υλοποίηση παραμβάσεων", όμως δεν γνωρίζω σε αυτό το στάδιο αν μπορώ να διαγράψω τα "Ιδια κεφάλαια"

απο την ενότητα "Καταβληθέντα ίδια κεφάλαια".

Σε αυτό το στάδιο μπορώ νε επέμβω εγώ και αν ναι πώς;

Ή τελικά πρέπει να επικοινωνήσω μαζί τους για την διαγραφή όπως με συμβουλεύεις;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, athanasanas said:

Είμαι στην κατάσταση 7:"Σε υλοποίηση παραμβάσεων", όμως δεν γνωρίζω σε αυτό το στάδιο αν μπορώ να διαγράψω τα "Ιδια κεφάλαια"

απο την ενότητα "Καταβληθέντα ίδια κεφάλαια".

Σε αυτό το στάδιο μπορώ νε επέμβω εγώ και αν ναι πώς;

Ή τελικά πρέπει να επικοινωνήσω μαζί τους για την διαγραφή όπως με συμβουλεύεις;

Ευχαριστώ

Μπορείς να διορθώσεις. Στα κουτάκια με τα ποσά ιδίων κεφαλαίων γράψε 0

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να επέμβω γιατί είναι παγωμένα τα δεδομένα, τόσο στην καρτέλα "Καταβληθέντα ίδια κεφάλαια"

όσο και στα "στοιχεία παραστατικού->ποσό μη επιλέξιμο από το πρόγραμμα".

Link to comment
Share on other sites

@athanasanas κάνε μας ένα print screen. Δεν καταλαβαίνω το γεγονός ότι ενώ είσαι σε φάση υλοποίησης, τα δεδομένα είναι παγωμένα... Thanx!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.