Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


yian

Recommended Posts

Δεν γίνεται να πηγαίνει έτσι με το ΕΚΚΟ. Κάτι δεν πάει καλά.

 

Άσχετο κοιτάω τον προυπολογισμό το προγράμματος. Τα ποσά της άμεσης ενίσχυσης στην Αττική...είναι 50εκ. Μέσα σε αυτά περιλεμβάνονται τα πάντα, αμοιβές ενεργειακών, κέρδη τραπεζών, ΦΠΑ κτλ. Δηλαδή να μένει για επεμβάσεις 30-40εκ που αν το διαιρέσεις διά του 10.000 μία μέση αίτηση μιλάμε για 4000 αιτήσεις σε ολόκληρη την Αττική....και το έχουμε αναγάγει το εξοικονομώ σε μείζον θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Νικ έχεις δίκιο, ασχολούμαστε όλοι, μηχανικοί, επιθεωρητές, σύμβουλοι, προμηθευτές και εγκαταστάτες για κάτι το οποίο είναι μικρό (χρόνος), λίγο (χρήμα) και άγνωστο (περιμένουμε τα παραρτήματα ακόμα). Και από την άλλη έχεις και τον πελάτη που βιάζεται μη χάσει τη σειρά του. Για να ξεχάσουμε άλλα, ασχολούμαστε με το ¨εξοικονομώ ¨ και τις φαρμακοβιομηχανίες! Θα φάμε τα μουστάκια μας μεταξύ μας στο τέλος!

Link to comment
Share on other sites

Ναι γενικά θα γίνουμε τηλεφωνικά κέντρα και κέντρα πληροφοριών της γειτονιάς....για κάτι που θα κάνουν το πολύ 5000 άνθρωποι σε ολόκληρη  την Αττική. Ένας στους χίλιους δηλαδή!

Link to comment
Share on other sites

Το παράδοξο είναι ότι θέλει μικρης κλιμακας για εγκατάσταση συστήματος θέρμανσης (πχ ατομική θέρμανση σε διαμέρισμα) αλλά όχι για εγκατάσταση λέβητα ή αντλίας !!!! 

 

Ναι αυτό είναι λίγο αντιφατικό γιατί και ο επίτοιχος αερίου αυτόνομο σύστημα θέρμανσης είναι.

Δηλαδή αν βάλουν λέβητα πέλετ θέλει ΕΕΜΚ, αν βάλουν επίτοιχο αερίου δεν θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο ερώτημα μου............Ψιλός κύριος, ο οποίος αποκτά το δικαίωμα κυριότητας πρόσφατα και στην κατοικία διαμένει ο επικαρπωτής (κυρία κατοικία του επικαρπωτή, όχι ενοικίαση) έχει το δικαίωμα αίτησης για υπαγωγή στο πρόγραμμα??? Με μπέρδεψε η περίπτωση Β της σελίδας 36 του Οδηγού Εφαρμογής που αναφέρει μόνο δικαιώματα πλήρους κυριότητας ή επικαρπίας.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση δωρεάν παραχώρησης και δήλωσης αυτής ως κύριας κατοικίας απ' αυτόν που την χρησιμοποιεί δεν έχουμε πρόβλημα να την εντάξουμε στο πρόγραμμα, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Στην σελ 15 αναφέρει ποιες οι προυποθέσεις επιλέξιμης κατοικίας:

-ΠΕΑ Δ

-μη κατεδαφιστεα

-νομιμη (θα δούμε τί σημαίνει αυτό..)

-κυρια κατοικία στο Ε1 αυτού που την χρησιμοποιεί.

Άρα γιατί να μην είναι επιλέξιμη η εργατική κατοικία του ΟΕΚ? Θέλω να πω, υποννοείς κάτι?

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι:

Όλες οι περιπτώσεις θερμομόνωσης στεγών πηγαίνουν με το 2.2.β του πίνακα , δηλαδή 17 ή 25ε/μ2 ? Ως όλες τις περιπτώσεις θερμομόνωσης στεγών εννοώ:

α. ξύλινη στέγη με την θερμομόνωση στο ξύλινο πέτσωμα.

β. ξύλινη στέγη με την θερμομόνωση επάνω στο ταβάνι/γυψοσανίδα που διαχωρίζει τον κύριο χώρο της κατοικίας από τον όγκο της στέγης.

γ. κεκλιμένη πλάκα από μπετόν (π.χ μορφή δίριχτης στεγης) οπου η θερμομόνωση μπαίνει επάνω στην κεκλιμμένη πλάκα και κάτω από τα κεραμίδια.

εδιτ: Astrolavos λογικά ναι. εγώ τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω από το 2.2 σελ 16, στο μέσον της σελίδας.

" Στην περίπτωση που η κατοικία για την οποία γίνεται η αίτηση ενοικιάζεται, δικαίωμα συμμετοχής στο Πρόγραμμα έχουν μόνο ο πλήρης κύριος και ο επικαρπωτής, όπως παρουσιάζεται στις ειδικές περιπτώσεις αιτήσεων της παραγράφου 5.2. Η περίπτωση της δωρεάν παραχώρησης δεν εμπίπτει στον περιορισμό του προηγούμενου εδαφίου."

Άρα αφού δεν εμπίπτει στον περιορισμό: μπορεί να κάνει και ο "έχων την δωρεάν παραχώρηση"? Εγώ αυτό καταλαβαίνω..

Επομένως θα "μένει" και στον ιδιοκτήτη (κύριο ή επικαρπία) η δυνατότητα να κάνει και για την δικιά του κύρια κατοικία. (?)

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, διαβάζοντας τον οδηγό και έχοντας δύο περιπτώσεις πελατών,  γνωρίζει κάποιος τι θα ισχύει στην περίπτωση στην οποία υπάρχει επικαρπωτής και υψηλός κύριος? 

 

Ποιος πρέπει να κάνει την αίτηση?

 

Πως υπολογίζεται το εισόδημα για να καταταγεί σε κατηγορία? 

Link to comment
Share on other sites

Στην σελ 15 αναφέρει ποιες οι προυποθέσεις επιλέξιμης κατοικίας:

-ΠΕΑ Δ

-μη κατεδαφιστεα

-νομιμη (θα δούμε τί σημαίνει αυτό..)

-κυρια κατοικία στο Ε1 αυτού που την χρησιμοποιεί.

Άρα γιατί να μην είναι επιλέξιμη η εργατική κατοικία του ΟΕΚ? Θέλω να πω, υποννοείς κάτι?

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι:

Όλες οι περιπτώσεις θερμομόνωσης στεγών πηγαίνουν με το 2.2.β του πίνακα , δηλαδή 17 ή 25ε/μ2 ? Ως όλες τις περιπτώσεις θερμομόνωσης στεγών εννοώ:

α. ξύλινη στέγη με την θερμομόνωση στο ξύλινο πέτσωμα.

β. ξύλινη στέγη με την θερμομόνωση επάνω στο ταβάνι/γυψοσανίδα που διαχωρίζει τον κύριο χώρο της κατοικίας από τον όγκο της στέγης.

γ. κεκλιμένη πλάκα από μπετόν (π.χ μορφή δίριχτης στεγης) οπου η θερμομόνωση μπαίνει επάνω στην κεκλιμμένη πλάκα και κάτω από τα κεραμίδια.

εδιτ: Astrolavos λογικά ναι. εγώ τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω από το 2.2 σελ 16, στο μέσον της σελίδας.

" Στην περίπτωση που η κατοικία για την οποία γίνεται η αίτηση ενοικιάζεται, δικαίωμα συμμετοχής στο Πρόγραμμα έχουν μόνο ο πλήρης κύριος και ο επικαρπωτής, όπως παρουσιάζεται στις ειδικές περιπτώσεις αιτήσεων της παραγράφου 5.2. Η περίπτωση της δωρεάν παραχώρησης δεν εμπίπτει στον περιορισμό του προηγούμενου εδαφίου."

Άρα αφού δεν εμπίπτει στον περιορισμό: μπορεί να κάνει και ο "έχων την δωρεάν παραχώρηση"? Εγώ αυτό καταλαβαίνω..

Επομένως θα "μένει" και στον ιδιοκτήτη (κύριο ή επικαρπία) η δυνατότητα να κάνει και για την δικιά του κύρια κατοικία. (?)

 

Γι αυτό που ρωτάς ο οδηγός λέει θερμομόνωση κάτω από μη θερμομονωμένη στέγη. Οπότε απ' ότι καταλαβαίνω, το α) δεν περιλαμβάνεται, το β) αφόρα την περίπτωση 2Β του οδηγού και το γ) την 2Α του οδηγου.

Όσο για τη δωρεάν παραχώρηση συνεχίζει να με προβληματίζει. Ωφελούμενοι μπορούν να είναι μόνο αυτοί που έχουν το δικαίωμα (πλήρους ή ψιλής ) κυριότητας ή επικαρπίας. Αυτό που γράφει στο 2.2 για τη δωρεαν παραχώρηση μου φαίνεται ανούσια υποσημείωση, καθώς δεν τίθεται κανένας περιορισμός στην προηγούμενη πρόταση αφού εξ ορισμού οι ωφελούμενοι είναι οι προαναφερθέντες. Συμφωνώ παρ' όλα αυτά ότι αφήνει να εννοηθεί οι και σ αυτές τις περιπτώσεις μπορεί να υποβληθεί αίτηση απ' τον ωφελούμενο.

Edited by Astrolavos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.