Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


yian

Recommended Posts

 

#345 Ασυμβίβαστο ενεργειακών επιθεωρητώνΣύνδεσμος στο μήνυμα #345 Beleriant

 

 

 

 

Ειδικότητα:Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός

OFFLINE

Δημοσίευση Χθες, 14:57

 

Σύμφωνα με το άρθρο 53 του ν. 4409/2016 τα ασυμβίβαστα των ενεργειακών επιθεωρητών ορίζονται ως εξής:

 

1. Απαγορεύεται η διενέργεια ενεργειακής επιθεώρησης από Ενεργειακό Επιθεωρητή σε κτίριο ή κτιριακή μονάδα εφόσον:

α) συμμετείχε στη μελέτη, κατασκευή, επίβλεψη, συντήρηση, ο ίδιος ή νομικό πρόσωπο του οποίου είναι μέλος ή εταίρος ή υπάλληλος,

β) έχει δικαίωμα κυριότητας, νομής ή κατοχής, ο ίδιος, ή σύζυγος ή συγγενής του έως β’ βαθμού ή νομικό πρόσωπο του οποίου ο ίδιος είναι μέλος ή εταίρος ή υπάλληλος.

2. Η ιδιότητα του Ενεργειακού Επιθεωρητή είναι ασυμβίβαστη με την ιδιότητα του υπαλλήλου στο Δημόσιο ή ευρύτερο Δημόσιο τομέα, με σχέση δημοσίου δικαίου ή ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου. Για την εφαρμογή

του παρόντος, το Δημόσιο ή ο ευρύτερος δημόσιος τομέας ορίζεται από τις «αναθέτουσες αρχές», του άρθρου 2 του Π.δ. 60/2007 (Α’64), όπως κάθε φορά ισχύει.

 

Ως εκ τούτου και λαμβάνοντας υπόψη το γεγονός ότι η τακτοποίηση αυθαιρέτων δε συνιστά μελέτη , επίβλεψη ή συντήρηση , έχετε το δικαίωμα να διενεργήσετε ενεργειακές επιθεωρήσεις σε κτίρια ή κτιριακές μονάδες για τα οποία, είτε στο σύνολο είτε μερικώς , έχετε προβεί σε τακτοποίηση σύμφωνα με την οικεία νομοθεσία.

 

Υπουργείο Περιβάλλοντος και Ενέργειας

Ειδική Γραμματεία Σώματος Επιθεωρητών

& Ελεγκτών Υ.Π.ΕΝ

Σώμα Επιθεώρησης Βορείου Ελλάδος

Τμήμα Επιθεώρησης Ενέργειας

Δ/νση: Αδριανουπόλεως 24, 55133, Θεσσαλονίκη

Τηλ.: 2310 483234

e-mail: [email protected]

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά την περίπτωση της πολυκατοικίας. Στον οδηγό αναφέρει ότι στις προυποθέσεις είναι να πραγματοποιούνται κοινόχρηστες παρεμβάσεις. Δεν αναφέρει όμως αποκλειστικά κοινόχρηστες. Σε κάποιο άλλο σημείο γίνεται αναφορά κ για τις μη κοινόχρηστες. Άρα πρέπει να γίνει έστω μία κοινόχρηστη παρέμβαση π.χ. κεντρικός λέβητας ή θερμοπροσοψη κ το κάθε διαμέρισμα μπορεί να κάνει όσες άλλες παρεμβάσεις θέλει πχ κλιματιστικό, ηλιακό κτλ? Κ αν δεν μπει κεντρικός λέβητας, μπορεί να μπει ατομική θέρμανση στο κάθε διαμέρισμα?

Edited by *olga*
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πήρα σήμερα ένα τηλέφωνο στο ΕΤΕΑΝ και μίλησα κανα δεκάλεπτο με μία ευγενέστατη κυρία για το νέο πρόγραμμα (παρότι ήταν το τηλέφωνο για το πρώτο εξοικονομώ).

 

- Ουσιαστικά αυτό το οποίο ήθελα να ρωτήσω είναι αν κατά τη γνώμη τους θα έπρεπε να ετοιμάσουμε ΠΕΑ μέχρι τις 28 Φλεβάρη για να τα έχουμε έτοιμα. Ουσιαστικά αυτό που μου είπε είναι ότι είναι ακόμα ασαφές, ότι λογικά θα βγούν περισσότερες διευκρινήσεις και ότι μέχρι να βγούνε τα παραρτήματα κατα τη γνώμη της να μην κάνουμε καμία κίνηση. 

 

- Επίσης ανέφερε ότι καταλαβαίνει ότι όλοι οι μηχανικοί βρίσκονται σε έναν αναβρασμό και τρέχουν πανικόβλητοι να δουν τι θα κάνουν και πως, αλλά μου είπε ότι άπαξ και κάνεις μία κατάθεση φακέλου ηλεκτρονικά δεν θα μπορείς να κάνεις μετά αλλαγές και να αλλάξεις πράγματα. Έτσι αν έχεις κάποιο λάθος μέσα πολύ απλά θα ακυρώνεσαι γιατι δεν μπορείς να τα διορθώσεις. Καταλαβαίνει επίσης είπε ότι δεν θα είναι τεράστιος σε πρώτη φάση ο αριθμός των αιτήσεων που θα εγκριθούν ειδικά για την Αθήνα που υπάρχει η πληθώρα των σπιτιών, αλλά και πάλι μου είπε ότι να μην βιαστούμε και πέσουμε θύματα λαθών.

 

- Θεωρεί δεδομένο ότι τις πρώτες μέρες δε θα μπορεί κανείς κατά πάσα πιθανότητα να μπει στο σύστημα λόγω φόρτου επισκέψεων κλπ.

 

- Το σημαντικότερο όμως όλης της συζήτησης εκεί που μου έλεγε να μην βιαστούμε είναι ότι έχει πληροφόρηση ότι το υπουργείο προσπαθεί να βολέψει και τους 15000 που έχουν απομείνει από το εξοικονομώ 1 και δεν έχουν πληρωθεί. Οπότε μου λέει ειδικά αυτούς μη βιαστείς να τους υποβάλλεις αίτηση, γιατί κάπως αλλιώς μπορεί να τακτοποιηθούν. Της απαντάω "αυτό που λέτε είναι πολύ σημαντικό, που το στηρίζετε; γιατί είναι σαφέστατα διατυπωμένο ότι το πρώτο εξοικονομώ έληξε και οι υπόλοιποι ωφελούμενοι δεν θα ικανοποιηθούν". Και μου λέει αυτή είναι η πληροφόρηση που έχω και δεν στο λέω έτσι. Μπορεί να είναι π@π@ριές εγώ απλά το αναφέρω. Έχω συνομιλήσει με πολλούς αγενείς υπλαλλήλους στο τηλ κατά καιρούς και μπορώ να πω ότι αυτή δεν ήταν μία τέτοια και έδειξε μεγάλη διάθεση να με εξυπηρετήσει.

 

Οποιεσδήποτε απαντήσεις ευπρόσδεκτες!

 

 

Πέρα από αυτό που απλά το αναφέρω ρωτάω κι εγώ δύο τρία πραγματάκια που εχω διαβάσει εδώ μέσα ή και όχι και με προβληματίζουν.

1) Έχω διαβάσει παραπίσω ότι θα υπάρχει ασυμβίβαστο στους επιθεωρητές των 2 ΠΕΑ (οι οποίοι μπορούν φυσικά να είναι και σύμβουλοι έργου) με τον μηχανικό που θα εκδίδει την μικρής κλίμακας για τις σκαλωσιές ας πούμε. Για ποιο λόγο ασυμβίβαστο δεν έχω καταλάβει; 

2) Το ρώτησα και πιο πάνω και για μένα είναι σημαντικό και απορώ πως δεν έχει συζητηθεί. Βλέπω ότι προβλέπονται μόνο αντλίες χαμηλών στο νέο πρόγραμμα. Ποιος είναι ο λόγος που κόπηκαν οι υψηλών;

3) Δεν έχω καταλάβει το R>1,8 δηλαδή το U<0.555. Και γιατί η τιμή του έχει πάει στα 55 ευρώ από 50. Αφού και στο πρώτο εξοικονομώ επιτυγχανόταν αυτή η τιμή με την πεντάρα μόνωση με το λ=0.032 που χρησιμοποιείται σε πολλές θερμοπροσόψεις.Λέω κάποια βλακεία;

4) Μπορώ να μονώσω δώμα εσωτερικά; Έχω μια περίπτωση ψηλοτάβανου σπιτιού και αναρωτιέται ο πελάτης αν μπορούσε να βάλω τη μόνωση από μέσα βάζοντας ψευδοροφή.

5) Και κάτι λογιστικό αν ξέρει κάποιος. Ας υποθέσουμε ότι κάποιος μένει σε ενοίκιο και το δηλώνει ως πρώτη κατοικία. Ο ίδιος έχει άλλο σπίτι ως ιδιοκτησία, το οποίο δεν το έχει ως πρώτη κατοικία. Μπορεί λογιστικά να αλλάξει και να φαίνεται ως πρώτη κατοικία αυτό της ιδιοκτησίας του για να κάνει κάποιες παρεμβάσεις;

Edited by Fade2Black
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

#345 Ασυμβίβαστο ενεργειακών επιθεωρητώνΣύνδεσμος στο μήνυμα #345 Beleriant

 

 

 

 

Ειδικότητα:Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός

OFFLINE

Δημοσίευση Χθες, 14:57

 

Σύμφωνα με το άρθρο 53 του ν. 4409/2016 τα ασυμβίβαστα των ενεργειακών επιθεωρητών ορίζονται ως εξής:

 

1. Απαγορεύεται η διενέργεια ενεργειακής επιθεώρησης από Ενεργειακό Επιθεωρητή σε κτίριο ή κτιριακή μονάδα εφόσον:

α) συμμετείχε στη μελέτη, κατασκευή, επίβλεψη, συντήρηση, ο ίδιος ή νομικό πρόσωπο του οποίου είναι μέλος ή εταίρος ή υπάλληλος,

β) έχει δικαίωμα κυριότητας, νομής ή κατοχής, ο ίδιος, ή σύζυγος ή συγγενής του έως β’ βαθμού ή νομικό πρόσωπο του οποίου ο ίδιος είναι μέλος ή εταίρος ή υπάλληλος.

2. Η ιδιότητα του Ενεργειακού Επιθεωρητή είναι ασυμβίβαστη με την ιδιότητα του υπαλλήλου στο Δημόσιο ή ευρύτερο Δημόσιο τομέα, με σχέση δημοσίου δικαίου ή ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου. Για την εφαρμογή

του παρόντος, το Δημόσιο ή ο ευρύτερος δημόσιος τομέας ορίζεται από τις «αναθέτουσες αρχές», του άρθρου 2 του Π.δ. 60/2007 (Α’64), όπως κάθε φορά ισχύει.

 

Ως εκ τούτου και λαμβάνοντας υπόψη το γεγονός ότι η τακτοποίηση αυθαιρέτων δε συνιστά μελέτη , επίβλεψη ή συντήρηση , έχετε το δικαίωμα να διενεργήσετε ενεργειακές επιθεωρήσεις σε κτίρια ή κτιριακές μονάδες για τα οποία, είτε στο σύνολο είτε μερικώς , έχετε προβεί σε τακτοποίηση σύμφωνα με την οικεία νομοθεσία.

 

Υπουργείο Περιβάλλοντος και Ενέργειας

Ειδική Γραμματεία Σώματος Επιθεωρητών

& Ελεγκτών Υ.Π.ΕΝ

Σώμα Επιθεώρησης Βορείου Ελλάδος

Τμήμα Επιθεώρησης Ενέργειας

Δ/νση: Αδριανουπόλεως 24, 55133, Θεσσαλονίκη

Τηλ.: 2310 483234

e-mail: [email protected]

Μπράβο! Άρα η τακτοποίηση αυθαιρέτων δεν συνιστά ασυμβιβαστο και μπορεί κάποιος να κάνει και την τακτοποίηση και το πεα. Αν επιτρέπεται, πότε είχες την επικοινωνία?

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια δύσκολη ερώτηση?

 

Σε παλιά οικία προ ΚΘΚ το 2011 έγινε προσθηκη κατ επέκτασης 25τ.μ με σκοπο μιας ενιαιας κατοικιας και αντικατάσταση στεγης ενιαίας. Η επέκταση έφτασε στο στάδιο των τούβλων και κατασκευαστηκε κ η στεγη. Μπορεί να ενταχθεί η ενοποιημένη κατοικία στο εξοικονομώ??

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο! Άρα η τακτοποίηση αυθαιρέτων δεν συνιστά ασυμβιβαστο και μπορεί κάποιος να κάνει και την τακτοποίηση και το πεα. Αν επιτρέπεται, πότε είχες την επικοινωνία?

Δεν είναι δικό μου το μήνυμα, απλά το αντέγραψαν από άλλο ποστ , που αναρτήθηκε χτες . Συγγνώμη, απλά δε ξέρω να βάλω το λινκ από το κινητό. Την ανάρτηση έχει κάνει ο συνάδερφος beleriant

Edited by Raniak20
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δικό μου το μήνυμα, απλά το αντέγραψαν από άλλο ποστ , που αναρτήθηκε χτες . Συγγνώμη, απλά δε ξέρω να βάλω το λινκ από το κινητό. Την ανάρτηση έχει κάνει ο συνάδερφος beleriant

Οκ το εντόπισα εδώ , ας είμαστε φειδωλοί αρχικά με αυτή την ανάρτηση. Ήδη έχω γράψει σε εκείνο το θέμα (ασυμβίβαστο ενεργειακών επιθεωρήσεων) ζητώντας από τον συνάδελφο να μας δώσει κάποιες παραπάνω πληροφορίες σχετικά με την επικοινωνία που είχε. Καλό είναι όποιος έχει τόσο σημαντικές πληροφορίες για κάτι να τις σκανάρει/print screen και να τις ανεβάζει σβήνοντας τυχόν επίμαχα σημεία (όπως ονόματα). Το δέον είναι να απαιτουμε να μας απαντάνε (από το εκάστοτε υπουργείο ή ο εκάστοτε υπάλληλος) επώνυμα, όπως επώνυμα αξιώνουν να τους μιλάμε.

Στο κάτω -κάτω δεν τους ζητάμε την γνώμη τους κάνοντας κουβεντολόι, ερμηνεια νομου ζητάμε.

Edited by pirsogiannis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια δύσκολη ερώτηση?

 

Σε παλιά οικία προ ΚΘΚ το 2011 έγινε προσθηκη κατ επέκτασης 25τ.μ με σκοπο μιας ενιαιας κατοικιας και αντικατάσταση στεγης ενιαίας. Η επέκταση έφτασε στο στάδιο των τούβλων και κατασκευαστηκε κ η στεγη. Μπορεί να ενταχθεί η ενοποιημένη κατοικία στο εξοικονομώ??

Υπάρχουν κουφώματα στην προσθήκη? Θέλω να πω είναι αποπερατωμένη? Απ'ότι καταλαβαίνω όχι...Δεν αναφέρεις κουφώματα, επιχρίσματα κλπ.

Δεν μπορεί να γίνει ΠΕΑ για τέτοιο ημιτελή χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλει τα κουφωματα, γιατι δεν γινεται αφου κλεινει το κελυφος? Επιχρισματα δεν εχουν γινει οχι.

Link to comment
Share on other sites

Ας μην σπαμάρουμε εδώ πατριώτισσα , γιατί το εδω θέμα είναι το εξοικονομώ.Μπαίνουν ερωτήματα:η επέκταση των 25 τ.μ. ειναι  νόμιμη? Αν όχι είναι τακτοποιημένη? Για να "μπουν" τα κουφώματα και να ολοκληρωθεί το κέλυφος (κουφώματα, επιχρίσματα κλπ) δεν χρειάζεται οικοδομική άδεια? πολλά τα ερωτήματα.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.