Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Το ψαχνω τωρα το καταργημενο υπερ τεε.

 

Προκυπτει απο το γεγονος οτι χρησιμοποιεις το συστημα αμοιβων το οποιο ολοκληρωνει το εργο με αυτο τον τροπο. Δεν το φτιαξα εγω. Το ΤΕΕ που το φτιαξε το κανε ετσι.

 

Παντως εδω ζητειται συναδελφε ο α/α. Ομοιως το ερωτημα μου ειναι απο που προκυπτει οτι εχει καταργηθει;

Ας στειλουμε λοιπον στο bc οτι κακως ζητειται. Τι να πω.

 

Ας καταργησουμε και το συστημα αμοιβων τελειως εφοσον εκδιδουμε απυ. Δεν ειναι ετσι.

 

Προσωπικη μου αποψη. Δε θελω να ερθουμε σε αντιπαραθεση για κατι που κανουμε διαφορετικα. Διευκολυνε με να κανω και γω οτι κανεις. Αλλα θελω να μαι καλυμενος.

 

ΥΓ: Προς την ομαδα διαχειρισης. Το θεμα αφορα πληρως το Εξοικονομω ΙΙ καθως στο οδηγο προγραμματος αναφερεται οτι για να καλυφθει απο το προγραμμα η αμοιβη του μηχανικου για το πεα η πληρωμη πρεπει να εχει πραγματοποιηθει ηλεκτρονικα.

 

 

Συνάδελφε ήδη για τις άδειες δόμησης δεν προσκομίζεις τίποτα από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ. Επίσης προσκομίζεις μόνο καταθετήριο και μάλιστα αν η αμοιβή είναι κάτω από 500 ευρώ μία απλή φωτοτυπία της απόδειξης αρκεί. Το έκανα σε 3 άδειες που έβγαλα το τελευταίο δίμηνο. Δεν  θυμάμαι από που προκύπτει αλλά σε όποια πολεοδομία κι αν πας θα το δεις έγγραφο έξω από τον έλεγχο των φορολογικών. 

Επίσης η πληρωμή μπορεί να γίνει σε οποιαδήποτε τράπεζα. Επιτέλους έπεσε η Χούντα της Εθνικής!. 

Edited by kostas_super_3
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, έχω τις εξής απορίες:

Εξωστόθυρες είναι οι κάθε είδους πόρτες (συρόμενες, επάλληλες, ανοιγόμενες, με ή χωρίς υαλοπίνακα);

Γιατί είναι κατά 70-90€/τ.μ. πιο φθηνές για τις ανάγκες του προγράμματος;

Edited by gsaraf
Link to comment
Share on other sites

Μήπως αυτή είναι η τάση της αγοράς ? Εννοώ η διαφορά στην τιμή. 

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει δεν ειμαι κ πολυ εκτος θεματος μιας κ δεν εχουν δημιουργηθει ακομη πολλα για το εξοικονομω ιι...

 

Οπως προειπα υπαρχει οικοδομικη αδεια η οποια υλοποιηθηκς μεχρι τα τουβλα κ την στεγη. Επισης η αδεια ειναι του 2011 αρα δεν ειναι ακομη σε ισχυ κ αφου ειναι δεν μπορει ο ιδιοκτητης να βαλει τα κουφωματα κ να κλεισει το κελυφος? Αρα κατοπιν θα μπορει αυτη η ενιαια κατοικια να μπει στο εξοικονομω? Ευχαριστω πολυ παντως για τις απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει δεν ειμαι κ πολυ εκτος θεματος μιας κ δεν εχουν δημιουργηθει ακομη πολλα για το εξοικονομω ιι...

 

Οπως προειπα υπαρχει οικοδομικη αδεια η οποια υλοποιηθηκς μεχρι τα τουβλα κ την στεγη. Επισης η αδεια ειναι του 2011 αρα δεν ειναι ακομη σε ισχυ κ αφου ειναι δεν μπορει ο ιδιοκτητης να βαλει τα κουφωματα κ να κλεισει το κελυφος? Αρα κατοπιν θα μπορει αυτη η ενιαια κατοικια να μπει στο εξοικονομω? Ευχαριστω πολυ παντως για τις απαντησεις.

 

Το δηλώνει πρώτη κατοικία;

 

edit. Δεν είχα δει ότι είναι προσθήκη 25τ.μ. Προσωπικά πάντως το βλέπω δύσκολο... 

Edited by Fade2Black
Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι, για επιβεβαίωση,  έλεγχος του > 40% για τις παρεμβάσεις δεν προκύπτει από την οικονομοτεχνική ανάλυση του ΤΕΕΚΕΝΑΚ μετά το "τρέξιμο" του xml όπως στο επισυναπτόμενο?

teeken.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι, για επιβεβαίωση,  έλεγχος του > 40% για τις παρεμβάσεις δεν προκύπτει από την οικονομοτεχνική ανάλυση του ΤΕΕΚΕΝΑΚ μετά το "τρέξιμο" του xml όπως στο επισυναπτόμενο?

 

yian άνοιξα ένα τελευταίο ΠΕΑ που είχα κάνει για μία ενοικίαση πρόσφατα και είδα τα εξής:

 

post-34845-0-66139300-1518682183_thumb.jpg

 

post-34845-0-56718200-1518682198_thumb.jpg

 

Έχω την εντύπωση ότι η εξοικονόμηση που πετυχαίνω στην συγκεκριμένη περίπτωση (ηλιακός ήταν το σενάριο) ήταν (357,3-288,4)/195,4=35,26%

Δε βλέπω να συμφωνούν τα δύο νούμερα...  :confused:

 

Για κάνε και εσύ έναν υπολογισμό...

 

edit.********* γράφω με την αρχική κατανάλωση διαιρούμε δηλ με το 357,3 άρα σωστό είναι το νούμερο...

 

edit2. Δεν γράφω ***********, με το κτίριο αναφοράς διαιρείς, αφού άμα δεις στο έντυπο Χ γράφει στο τέλος που πρέπει να βάλεις το ποσοστό, "...της κατανάλωσης του κτιρίου αναφοράς"

 

Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος...

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Στο ΠΕΑ το ποσοστό εξοικονόμησης που αναγράφει είναι βάση του υπάρχοντος κτιρίου. Στο εξοικονομώ το ποσοστό που σου ζητάει είναι με βάση το κτίριο αναφοράς. Επομένως πράγματι το ποσοστό είναι 19,3 % με τον ηλιακό ΑΛΛΑ στο υπάρχον κτίριο. Το ποσοστό γίνεται 35,26 % με βάση το κτίριο αναφοράς. Επομένως για το συγκεκριμένο θα χρειαστείς και κουφώματα εκτός αν οι τέντες κάνουν θαύμα και προσθέσουν το υπολοιπο 4,74% (στην περίπτωση των 2 πρώτων κατηγοριών).

Edited by jobous
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στον οδηγό λέει ότι η ισχύς του λέβητα πρέπει να είναι μικρότερη από το Pgen αν δεν υπάρχει μελέτη θέρμανσης, οπότε θέλω σε έναν ενδιαφερόμενο να του κάνω και μελέτη θέρμανσης με τα 248€ που δικαιολογεί το πρόγραμμα. Το σπίτι είναι μεγάλο και με ακόμα και με τις παρεμβάσεις που θα κάνει δεν θα τον φτάνει λέβητας 20kW (διώροφη μονοκατοικία).

 

Θα πρέπει να ενημερώσω τον φάκελο της άδειας με την μελέτη θέρμανσης ή αρκεί να υπάρχει στον φάκελό του στο σπίτι ώστε αν γίνει έλεγχος από το πρόγραμμα να τους την δείξει;

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

........ Το ποσοστό γίνεται 35,26 % με βάση το κτίριο αναφοράς. ...................

Το ποσοστό 35,26% φαίνεται καλό.

 

Εγώ σε πρόσφατη περίπτωση για 85 Μ2 σπίτι με σενάριο μόνο την αλλαγή κουφωμάτων

βγήκε εξοικονόμηση 24%!!

 

Προσθέτοντας επιπλέον και ηλιακό πήγε στο 62%.

 

Και ρωτάω, άντε για τις κατηγορίες 1 & 2 το 40% ελάχιστος ενεργειακός στόχος πες πως παλεύεται,

στο ποσοστό όμως 70% για τις άλλες κατηγορίες, τι κάνεις;

Edited by gamvro
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.