Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Εμένα πάλι, με προβληματίζει το:

"εφόσον έχει δηλώσει τακτοποίηση/ αλλαγή χρήσης στο διαμέρισμα"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

 Διαβάζοντας για πολλοστή φορά τον οδηγό μου δημιουργήθηκε η εξής απορία.

Στον ορισμό για τη πολυκατοικία αναφέρει:

<<Στον ορισμό της πολυκατοικίας εμπίπτουν και οι περιπτώσεις κτηρίων κατοικίας που περιλαμβάνουν και χρήσεις άλλες από κατοικία στη στάθμη του ισόγειου / ημιυπόγειου / ημιώροφου με ανεξάρτητη πρόσβαση (π.χ. καταστήματα, εργαστήρια κ.ά. με είσοδο από το δρόμο).>>

Αυτό σημαίνει οτι για πολυκατοικία που ένα διαμέρισμα της, π.χ. στον 2 όροφο, χρησιμοποιήτε ώς γραφείο δεν μπορεί να κάνει αίτηση ως πολυκατοικία; και άν όχι, τι θέλει να πεί με αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Ναι όπως το λέει δε γίνεται.

Ίσως γιατί τμηματοποιείται το κέλυφος και δεν είναι ενιαίο. πχ αν έχει καταστήματα στο ισόγειο και 2ο όροφο μια 5όροφη πως θα βγάλεις 1 ΠΕΑ;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, έχω ορισμένες απορίες:

 

  1. Μπορούμε να συμπληρώσουμε τα έντυπα, δηλώσεις χειρόγραφα και να τα υποβάλλουμε, σωστά?
  2. Από πού απορρέει η ταυτότητα του χρήστη του ακινήτου? Στα παραρτήματα βλέπω μόνο τα στοιχεία του ωφελούμενου
  3. Η Δωρεάν Παραχώρηση περιλαμβάνεται στην περίπτωση ενοικίασης? Άρα συμπληρώνεται δήλωσης συμμόρφωσης de Minimis?
Link to comment
Share on other sites

Γραφει στο παράρτημα 1 σχετικά με περιπτώσεις οπου έχουμε ρύθμιση 4495 στα δικαιολογητικά:

Βεβαίωση Περαίωσης της υπαγωγής στο Ν.4495/2017 (η βεβαίωση εκδίδεται και για τις δηλώσεις που έχουν υπαχθεί στο Ν.4014/2011 και Ν.4178/2013 και έχουν μεταφερθεί στο Ν.4495/2017 σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις), από την οποία να προκύπτει η περαίωση της διαδικασίας καταβολής του ενιαίου ειδικού προστίμου της δηλούμενης κατασκευής ή χρήσης.

 

Δηλαδή εφοσον μιλάει για βεβαιωση περαίωσης υπαγωγής στον 4495 αφορά δηλώσεις στις οποίες πέραν του πλήρως εξοφλημένου προστίμου,

εχουν υποβληθεί και όλα τα απαιτούμενα αρχεία? Καθότι βασει 4495 περαίωση σημαίνει εξόφληση+ανεβασμένα όλα τα αρχεία (ίσως πλην ΜΣΕ ??)..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω μια απορία σχετικά με την Δ.Ε.Η. Έχω τον ωφελούμενο που έχει κάνει δωρεάν παραχώρηση σε τέκνο του , το οποίο δηλώνει και ως κύρια κατοικία το διαμέρισμα που θέλουμε να εντάξουμε. Το ρεύμα είχε διακοπεί για αρκετό διάστημα και τώρα κάναμε επανασύνδεση ( υπήρχε ο αριθμός από πριν ) . Η Δ.Ε.Η. όμως θα αργήσει να στείλει κάποιον λογαριασμό όπως καταλαβαίνετε, τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση?  

 

Επίσης σκεφτόμαστε για μια σοβαρή επένδυση  ( θέρμανση - split - ηλιακός - όλα τα κουφώματα ) , το διαμέρισμα είναι περίπου 60τ.μ. , το 25% αφορά το Ελάχιστο κόστος κατασκευής του διαμερίσματος? Αν ισχύει κάτι τέτοιο χαιρέτα μας τον πλάτανο.

 

http://www.michanikos.gr/topic/38199-%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%B3%CE%AE%CE%B8%CE%B7%CE%BA%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CE%95%CE%BB%CE%AC%CF%87%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%9A%CF%8C%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AE%CF%82-%CE%9F%CE%B9%CE%BA/  )

Edited by silverhawk
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.