Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Καλημέρα σας.

Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου απαντησει στις 3  αποριες που εχω:
 

Α. Στην περίπτωση αντικατάστασης λέβητα φυσικού αερίου στο σενάριο ποιες είναι η ελάχιστες τιμές που μπορούμε να βάλουμε για να είμαστε καλυμμένη καθώς επίσης και να πληρούμε τις ελάχιστες απαιτήσεις του ΚΕΝΑΚ.?

 

Β. Στην περίπτωση που προσθέσω και ηλιακό και έχω προχωρήσει και στην αντικατάσταση λέβητα πρέπει υποχρεωτικά να πάω με την κατηγορία 4.Γ?

 

Γ. Στην αντικατάσταση κλιματιστικού για ψύξη ποιες είναι οι ελάχιστες τιμές για το σενάριο (παρόμοια με το Α) ?

 

Ευχαριστώ πολύ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οδηγός προγράμματος σελ 14.

"κτιριακή μονάδα" και χρήση μονοκατοικια.το κατάστημα διαφορετική είσοδο..

το δάπεδο όχι ως επαφή με μθχ αλλά ως επαφή με θερμαινόμενο χώρο,αφού υπάρχει η εγκατάσταση θέρμανσης , άρα δεν λαμβάνεται υπόψη η επαφή με θχ.

Tο ότι τώρα είναι σαν αποθήκη δεν λέει κάτι (είναι κάτι σαν συνηθεια χρήστη :smile: ).η χρήση του είναι κατάστημα. αν αύριο νοικιαστεί?.. :smile:

εφόσον είσαι κτιριακή μονάδα , νομίζω δεν κάνεις έλεγχο του Pgen. 

 

Συμφωνώ για την θεώρηση ως κατάστημα.. Για το Pgen όμως νομίζω ότι υπολογίζεται στο σύνολο του κτιρίου. Δηλαδή όποιες ιδιοκτησίες καλύπτονται από το σύστημα θέρμανσης υπολογίζεται το Pgen και ελέγχεται ο λέβητας για υπερδιαστασιολόγηση. Αυτό είναι και το δύσκολο κομμάτι καθώς σκέψου μπλέξιμο σε πολυκατοικία να πρέπει να ξέρεις αν κάθε διαμέρισμα έχει ΖΝΧ από το λέβητα ή όχι..

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές αξίζει τον κόπο να ψάξεις τη μελέτη θέρμανσης. Στην οικοδομή που είναι το σπίτι μου, η μελέτη θέρμανσης υπολογίζει λέβητα 100.000 θερμίδες και το pgen βγαίνει κάπου 50 kw. Ο εγκατεστημένος λέβητας είναι 80 kw. Με τη βάση τη μελέτη έχουμε υποδιαστασιολόγηση, με το pgen είμαστε 60% πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν έχει εφαρμοστεί η μελέτη θέρμανσης.. Προσωπικά δεν έχω δεί σπίτι πριν το 2010 με μόνωση σε δοκάρια και κολώνες. Πολλές φορές σε συρόμενους τοίχους δεν βλέπω ότι μια στοιχειώδη 3cm σε πολυκατοικίες μετά το 2000

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ποια η διαφορά στην τοποθέτηση μόνωσης με επικάλυψη με συνθετικό επίχρισμα σε σχέση με επικάλυψη με ελαφρά πετάσματα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν έχει εφαρμοστεί η μελέτη θέρμανσης.. Προσωπικά δεν έχω δεί σπίτι πριν το 2010 με μόνωση σε δοκάρια και κολώνες. Πολλές φορές σε συρόμενους τοίχους δεν βλέπω ότι μια στοιχειώδη 3cm σε πολυκατοικίες μετά το 2000

Τι εννοείς δεν έχεις δει μόνωση σε δοκάρια και κολώνες? Πως το πιστοποιείς αυτό στην μελέτη.

Το ρωτάω γατί είναι ένα κλασικό πρόβλημα σπίτια με λέβητες αερίου να βγαίνουν κατηγορία Γ και να μην μπορούν να μπουν στο πρόγραμμα. Φυσικά βγαίνουν Γ γιατί είμαστε υποχρεωμένοι να θεωρήσουμε ότι εφαρμόστηκε ο ΚΘΚ, εκτός αν αποδείξουμε το αντίθετο.

Edited by *olga*
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί, αρκεί να εχει η κόρη και αλλο ακίνητο.

 

-------------

Στάλθηκε με Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Η κορη δηλωνει αλλη κατοικία ως κύρια. Δε θα κοπει οταν δε διασταυρωνονται τα στοιχει σε ε1 και ΔΕΗ (ονομα αφμ) κατα τον τελικο έλεγχο? Την αιτηση η κορη η η μανα την κάνει? Μαλλον η κόρη..

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δεν έχεις δει μόνωση σε δοκάρια και κολώνες? Πως το πιστοποιείς αυτό στην μελέτη.

Μπορεί να μη βγαίνει το πάχος, να φαίνεται το σκυρόδεμα έξω σε κάποιο σημείο και πολλά άλλα. Εκεί βάζω πλημμελη εφαρμογή.

Κλασικό θέμα στον ΚΘΚ (στην αρχή εφαρμογής αλλά και μετά) που δε μονώνανε τις κολώνες (απουσία ελέγκτή δόμησης) και μονώνανε μόνο το δρομικό.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή συγκρίνεις το πάχος που μετράς με το πάχος της μελέτης? Κ αν δεν έχεις την  μελέτη που είναι κ το πιο συνηθισμένο? Εκεί θα αναγκαστείς να κάνεις εικασία, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.