Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Για να θεωρηθεί ένα κτίριο πολυκατοικία πρέπει να υπάρχει σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών?

Ένα 2όροφο με ισόγειο κ α όροφο ξεχωριστά διαμερίσματα αλλά χωρίς σύσταση τι είναι? πολυκατοικία ή μονοκατοικία?

 

Αν δεν υπάρχει δηλαδή σύσταση οριζοντίων αλλά εμείς στην πράξη βλέπουμε 2 διαμερίσματα τα οποία δηλώνονται ξεχωριστά στο Ε9 και Ε1 πως μπορεί να ενταχθεί το 1 από αυτά? Εγώ στην περίπτωση αυτή βάζω πολυκατοικία και κτιριακή μονάδα (πχ. ισόγειο διαμέρισμα) με βάση τον ορισμό του οδηγού. Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά αφού στα δικαιολογητικά δεν ζητείται συμβόλαιο γιατί να μην μπορεί να ενταχθεί αν τα φορολογικά έγγραφα συνάδουν?

Link to comment
Share on other sites

Έχει προχωρήσει κάποιος σε ανάκληση ΠΕΑ λόγω εξοικονομώ? Αν θέλω να εκδόσω ΠΕΑ σε διαμέρισμα που το προηγούμενο ΠΕΑ το έχει εκδόσει άλλος επιθεωρητής, τότε εκδίδω κανονικά το καινούργιο κ μετά στέλνω ΥΔ για ανάκληση του παλιού? Έχω στείλει email αλλά ακόμη δεν μου απάντησαν.

Link to comment
Share on other sites

SOS

Μια τρομερά χαζή ερώτηση αλλα κόλλησα. 

Για το ΠΕΑ σε διαμέρισμα (κτιριακή μονάδα) η χρήση κτιρίου που θα βάλω θα είναι πολυκατοικία ή μονοκατοικία;

Η ερώτηση προέκυψε διότι στη βοήθεια του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ στην καρτέλα 4 λεει: "σε περίπτωση κτιριακής μονάδας, η χρήση κτιρίου είναι αυτή για την οποία εκδίδεται το ΠΕΑ και οχι η χρήση του κτιρίου στο οποίο ανήκει".

Ευχαριστώ πολύ όποιον με βοηθήσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Αμοιβη ε.ε για διαμερισμα 90 τ.μ  :  62 + 1,86 Χ 90 = 229,4 - 24 % =  174, 3  ευρώ

 

174,3 - 22 % ( φορος ) - 27 %  ( Ε.Φ.Κ.Α )  = 89  ευρώ

 

Ελα ρε συ ,  αυτο θα πει να εισαι διπλωματουχος.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ποιο σωστά

174,3-(174,3*0,3795 μαζί με Επικουρ.+Εφάπαξ)-(174,3*((1-0,3795)*,022 για εισοδήματα ως τα 20.000)=

84,36 ευρώ

 

Καλή μπάζα θα κάνουν από τα Ευρωπαϊκά Ταμεία.

Καμιά 15.000 αιτήσεις με 2 ΠΕΑ και Σύμβουλο έργο.... στα χαζά.. περί τα 3 εκατ.

 

Ασχετο με το θέμα αλλά καλό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.