Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ημερομηνία εκπόνησης 1ου ΠΕΑ Εξοικονομω ΙΙ


PERDA

Recommended Posts

Καλησπέρα @nik! Αρχικά, στο buildingcert επιλέγεις 2η επιθεώρηση για εξοικονόμηση κατ' οίκον και ότι έχει σχέση με άλλη επιθεώρηση για να πάρεις τα στοιχεία του Α' ΠΕΑ. Στη συνέχεια, θα κατεβάσεις το νέο xml με το νέο πρωτόκολλο και αποθήκευσέ το. Μετά, κάνε ένα copy το xml του Α' ΠΕΑ και σβήσε το σενάριο. Σε αυτό το νέο αρχείο, πέρασε το νέο xml που κατέβασες από το buildingert και στη συνέχεια πέρασε τις τελικές παρεμβάσεις που έχουν υλοποιηθεί και είσαι έτοιμος. Αν έχεις πρόβλημα στείλε μας πάλι που κολάε να το ξεκολήσουμε :) 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λύθηκε το πρόβλημα. Απλά είχα επιλέξει στο αρχικό ΠΕΑ να βάλω φύλο συντήρησης το οποίο το είχα  ξεχάσει και ορθώς μου το ζητούσε και στο δεύτερο. Δεν γίνεται όταν κάνεις δέυτερο ΠΕΑ για εξοικονομώ και έχεις ανεβάσει φύλο συντήρησης να μην ξανανεβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά! Μπορείτε να με καταυθυνετε στο σημείο που αναφέρει πως ο ίδιος ενεργειακός επιθεωρητής μπορεί να εκπονήσει 1ο και 2ο Πεα καθώς και να είναι σύμβουλος έργου? Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,  το γνωρίζω απλά δεν θυμάμαι που το αναφέρει. Κοίταξα στις συχνές ερωτήσεις κ στον οδηγό αλλά δεν το πέτυχα κάπου. Έλεγα μήπως το διάβασε κάποιος πρόσφατα κάπου και θυμόταν που!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Υπάρχει κάποια άποψη εάν και από πότε μπορούμε να εκδίδουμε 1ο ΠΕΑ για τη δεύτερη φάση του ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ ΙΙ που έρχεται σύντομα? Πρέπει να εκδοθεί κάποια Υπουργική απόφαση και μετά να εκδώσουμε το 1ο ΠΕΑ?  Έχει εκδοθεί Απόφαση? Τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδερφοι, θέλω να ρωτήσω κάτι που σίγουρα είχε απαντηθεί κατά την έναρξη του ΕΚΟ ΙΙ αλλά δεν μου είναι εύκολο να το βρω στην αναζήτηση.

Θέλω να εντάξω στο ΕΚΟ ΙΙΙ μια μονοκατοικία που έχει πρόσφατο ΠΕΑ, Απρίλιο του 2019 λόγω αγοραπωλησίας, για την ένταξή του στο ΕΚΟ ΙΙΙ θα πρέπει να ξαναεκδοθεί νέο ΠΕΑ που θα είναι για το ΕΚΟ αφού θα έχουμε διαφορετικά σενάρια; Θα πρέπει να ακυρωθεί το προηγούμενο; Μήπως θυμάται κάποιος συνάδερφος στο ΕΚΟ ΙΙ πως αντιμετωπίζαμε τέτοιες περιπτώσεις; Ζητώ και πάλι συγνώμη από τους συντονιστές που επαναλαμβάνω ερωτήματα που έχουν απαντηθεί.

Link to comment
Share on other sites

On 10/6/2019 at 11:36 ΜΜ, gtkarch said:

Υπάρχει κάποια άποψη εάν και από πότε μπορούμε να εκδίδουμε 1ο ΠΕΑ για τη δεύτερη φάση του ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ ΙΙ που έρχεται σύντομα? Πρέπει να εκδοθεί κάποια Υπουργική απόφαση και μετά να εκδώσουμε το 1ο ΠΕΑ?  Έχει εκδοθεί Απόφαση? Τι γίνεται?

Από ό,τι ακούγεται, θα ισχύσει ό,τι ακριβώς ίσχυσε και στο ΕΚΟΙΙ. Όλα τα ΠΕΑ ως και την ημερομηνία της αίτησης προς υπαγωγή.

Από την άλλη, ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, spiliosa said:

Καλησπέρα συνάδερφοι, θέλω να ρωτήσω κάτι που σίγουρα είχε απαντηθεί κατά την έναρξη του ΕΚΟ ΙΙ αλλά δεν μου είναι εύκολο να το βρω στην αναζήτηση.

Θέλω να εντάξω στο ΕΚΟ ΙΙΙ μια μονοκατοικία που έχει πρόσφατο ΠΕΑ, Απρίλιο του 2019 λόγω αγοραπωλησίας, για την ένταξή του στο ΕΚΟ ΙΙΙ θα πρέπει να ξαναεκδοθεί νέο ΠΕΑ που θα είναι για το ΕΚΟ αφού θα έχουμε διαφορετικά σενάρια; Θα πρέπει να ακυρωθεί το προηγούμενο; Μήπως θυμάται κάποιος συνάδερφος στο ΕΚΟ ΙΙ πως αντιμετωπίζαμε τέτοιες περιπτώσεις; Ζητώ και πάλι συγνώμη από τους συντονιστές που επαναλαμβάνω ερωτήματα που έχουν απαντηθεί.

Δε χρειάζεται ακύρωση του ΠΕΑ. Βάσει αυτού θα συντάξετε Πρόταση Παρεμβάσεων με το υφιστάμενο σενάριο εξοικονόμησης. Στην πορεία θα αλλάξετε το σενάριο, αρκεί να επιτυγχάνεται ο ενεργειακός στόχος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.