Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ημερομηνία εκπόνησης 1ου ΠΕΑ Εξοικονομω ΙΙ


PERDA

Recommended Posts

Θα υπάρχει διαφορά στον προϋπολογισμό του έργου που μετά την υπαγωγή, δηλαδή στην φάση της υλοποίησης, δεν μπορεί να αυξηθεί και ο προϋπολογισμός του σεναρίου του υπάρχον ΠΕΑ δεν με καλύπτει για τις επιθυμητές επεμβάσεις. Ευχαριστώ για την άποψή σου.

Link to comment
Share on other sites

Βάσει του προηγούμενου εξ οικονομώ αρκεί το ΠΕΑ να έχει βγει μετά την αναθεώρηση του ΚΕΝΑΚ (11/18 νομίζω) .  Ο προϋπολογισμός του έργου καταγράφεται στο έντυπο πρότασης παρεμβάσεων, τα σενάρια του 1ου ΠΕΑ δεν έχουν καμία αξία αρκεί στο 2ο ΠΕΑ να πιάνεις τον στόχο. 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, spiliosa said:

Καλησπέρα συνάδερφοι, θέλω να ρωτήσω κάτι που σίγουρα είχε απαντηθεί κατά την έναρξη του ΕΚΟ ΙΙ αλλά δεν μου είναι εύκολο να το βρω στην αναζήτηση.

Θέλω να εντάξω στο ΕΚΟ ΙΙΙ μια μονοκατοικία που έχει πρόσφατο ΠΕΑ, Απρίλιο του 2019 λόγω αγοραπωλησίας, για την ένταξή του στο ΕΚΟ ΙΙΙ θα πρέπει να ξαναεκδοθεί νέο ΠΕΑ που θα είναι για το ΕΚΟ αφού θα έχουμε διαφορετικά σενάρια; Θα πρέπει να ακυρωθεί το προηγούμενο; Μήπως θυμάται κάποιος συνάδερφος στο ΕΚΟ ΙΙ πως αντιμετωπίζαμε τέτοιες περιπτώσεις; Ζητώ και πάλι συγνώμη από τους συντονιστές που επαναλαμβάνω ερωτήματα που έχουν απαντηθεί.

Δείτε συνημμένα, το e-mail που έστειλα στην ΕΥΕΠΕΝ Β. Ελλάδος και την απάντηση τους.

ΠΡΟΣ ΕΥΕΠΕΝ Β.Ε..jpg

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΥΕΠΕΝ Β.Ε..jpg

  • Thanks 3
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κυρώσεις αν βγάλεις ΠΕΑ ενώ έχει ήδη εκδοθεί από κάποιον άλλο?

και αν ο ιδιοκτήτης επίτηδες δεν το αναφέρει?ή αν δεν θυμάται? ή οτιδήποτε άλλο?

δεν θα έπρεπε να υπάρχει ένας τρόπος αναζήτησης ΠΕΑ που έχουν εκδοθεί?

 

Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε να υπάρχει αλλά δεν.

Σε αυτό που λες έχεις δίκιο. Δεν υπάρχει τρόπος να ξέρεις αν υπάρχει ήδη ΠΕΑ στο ακίνητο αν δεν σε ενημερώσει ο ιδιοκτήτης του.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι! 

Έχει προχωρήσει κάποιος συνάδελφος σε ανάκληση του Α ΠΕΑ για διόρθωση της διεύθυνσης του κτιρίου  μετά την απόφαση υπαγωγής στο ΕΚΟ ΙΙ και έχει ολοκληρώσει κανονικά την εκταμίευση του προγράμματος? Έχει  υλοποιηθεί το έργο και δεν έχει εκδοθεί  το  Β ΠΕΑ ακόμη.

Μετά την απόφαση υπαγωγής και αφού εντοπίστηκε το πρόβλημα με την διεύθυνση (είναι γωνιακό το κτίριο και περάστηκε το νούμερο της διεύθυνσης εισόδου στην οδό που δεν είναι  η είσοδος δυστυχώς) και μετά από επικοινωνία με το buildingcert οπου μου είπαν να κάνω ανάκληση, προσπαθώ μήνες τώρα με εμειλ και τηλέφωνα να επικοινωνήσω με το ΕΚΟ ΙΙ για επιβεβαίωση της ανάγκης ανάκλησης ,μετά από  προτροπή από το ΥΠΕΚΑ, και δεν έχω πάρει καμία απάντηση. 

Εν τω μεταξύ το έργο υλοποιήθηκε. Στον οδηγό δεν καλύπτει το θέμα της ανάκλησης , μόνο στην ερωτοαπάντηση 15 όπου αναφέρει ανάκληση για αλλαγή παρεμβάσεων μόνο πριν την οριστικοποίηση της αίτησης.

 Έκανα αίτημα ανάκλησης και πριν το προχωρήσω με έχουν ζώσει τα φίδια μήπως ανακληθεί και η υπαγωγή στο πρόγραμμα ...

Υπάρχει ενδεχόμενο να ακυρωθεί η ένταξη στο πρόγραμμα επειδή το νέο Α ΠΕΑ θα έχει ημερομηνία μεταγενέστερη της ένταξης και μεταγενέστερη των παραστατικών?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 13/7/2019 at 1:23 ΜΜ, DIMITKLADO said:

Καλημέρα συνάδελφοι! 

Έχει προχωρήσει κάποιος συνάδελφος σε ανάκληση του Α ΠΕΑ για διόρθωση της διεύθυνσης του κτιρίου  μετά την απόφαση υπαγωγής στο ΕΚΟ ΙΙ και έχει ολοκληρώσει κανονικά την εκταμίευση του προγράμματος? Έχει  υλοποιηθεί το έργο και δεν έχει εκδοθεί  το  Β ΠΕΑ ακόμη.

Μετά την απόφαση υπαγωγής και αφού εντοπίστηκε το πρόβλημα με την διεύθυνση (είναι γωνιακό το κτίριο και περάστηκε το νούμερο της διεύθυνσης εισόδου στην οδό που δεν είναι  η είσοδος δυστυχώς) και μετά από επικοινωνία με το buildingcert οπου μου είπαν να κάνω ανάκληση, προσπαθώ μήνες τώρα με εμειλ και τηλέφωνα να επικοινωνήσω με το ΕΚΟ ΙΙ για επιβεβαίωση της ανάγκης ανάκλησης ,μετά από  προτροπή από το ΥΠΕΚΑ, και δεν έχω πάρει καμία απάντηση. 

Εν τω μεταξύ το έργο υλοποιήθηκε. Στον οδηγό δεν καλύπτει το θέμα της ανάκλησης , μόνο στην ερωτοαπάντηση 15 όπου αναφέρει ανάκληση για αλλαγή παρεμβάσεων μόνο πριν την οριστικοποίηση της αίτησης.

 Έκανα αίτημα ανάκλησης και πριν το προχωρήσω με έχουν ζώσει τα φίδια μήπως ανακληθεί και η υπαγωγή στο πρόγραμμα ...

Υπάρχει ενδεχόμενο να ακυρωθεί η ένταξη στο πρόγραμμα επειδή το νέο Α ΠΕΑ θα έχει ημερομηνία μεταγενέστερη της ένταξης και μεταγενέστερη των παραστατικών?

Αφήστε το ως έχει και εκδόστε κανονικά το Β' ΠΕΑ με τη σωστή διεύθυνση. Αν το βρουν στον έλεγχο, τότε θα; υποβάλετε ΥΔ ως Ενεργειακός Επιθεωρητής ότι στο Α' ΠΕΑ είχε δοθεί λάθος διεύθυνση,  ότι η σωστή είναι αυτή του Β' ΠΕΑ και ότι δεν προβήκατε σε ανάκληση. καθώς το ανακαλύψατε όταν είχαν ολοκληρωθεί οι παρεμβάσεις και ήσαστε έτοιμος να υποβάλετε το Β' ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Στο νέο πρόγραμμα έχει προστεθεί νέα κατηγορία ΠΕΑ για το εξοικονομώ ΙΙβ. Άρα θα πρέπει να βγάλουμε νέα ΠΕΑ όσοι κάνουμε εκ νέου αιτήσεις του ΙΙα στο ΙΙβ και είχαμε ήδη ΠΕΑ ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.