Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ημερομηνία εκπόνησης 1ου ΠΕΑ Εξοικονομω ΙΙ


PERDA

Recommended Posts

Το ιδιο ισχυει και για Πεα που βγηκαν με νεες τοτεε. Μου το ειπαν χθες και μου εδωσαν κ την ανακληση.

για ποιο λογο να ανακληθει πεα που βγηκε με νεες τοτεε;

Link to comment
Share on other sites

Για να φτιαξεις τα σεναρια. Μου ειπαν οτι θα επρεπε να υπαρχει η αντιστοιχει εφαρμογη στην πλατφορμα αλλα δεν εχει ενεργοποιηθει...οποτε ανακληση...

Link to comment
Share on other sites

γνωριζεις αν η ανακλιση θα μπορει να γινει και μετα την υποβολη της αιτησης;

εχω στο μυαλο μου περιπτωση που ο πελάτης προτιμαει να μειωσει τις επεμβασεις για να μην κριθει ριζικη ανακαινιση τελικα, και εφοσον δεν εχει διευκρινιστει το θεμα με τη ριζικη ακομα δε ξερω πως να το χειριστω.

Link to comment
Share on other sites

Για να φτιαξεις τα σεναρια. Μου ειπαν οτι θα επρεπε να υπαρχει η αντιστοιχει εφαρμογη στην πλατφορμα αλλα δεν εχει ενεργοποιηθει...οποτε ανακληση...

Να υποθέσω ότι το σενάριο ήθελες να το διορθώσεις για να προσθέσεις επιπλέον επεμβάσεις και όχι να μειώσεις τις υπάρχουσες. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διόρθωσα το 1ο σεναριο του 1ου ΠΕΑ γιατι δεν επιανε τον ενεργειακο στόχο. Αν δεις όμως την σελ.54 του οδηγού θα διαβασεις τις περιπτωσεις που μπορεις να τροποποιησεις τον συνδυασμο παρεμβασεων.

Νομιζω οτι το πρβλημα ειναι οταν αυξανεται ο προυπολογισμος.

Link to comment
Share on other sites

Σας παραθέτω και εγώ την ενημέρωση που είχα από το buildingcert.
 
Ερώτηση : Καλησπέρα,
Υπάρχει Π.Ε.Α. με ημερομηνία έκδοσης 29/11/2017 δηλαδή μεταγενέστερο του ΚΕΝΑΚ 2017 ,και προγενέστερο της έναρξης του προγράμματος ,ερωτώ εάν απαιτείται έκδοση νεου Π.Ε.Α. και ανάκληση του παλαιού, λόγω μη αναφοράς του σεναρίου ενεργειακής αναβάθμισης.
 
 
Απάντηση: 
Καλημέρα,
   
Για το "Εξοικονομώ ΙΙ" πρέπει να εκδοθεί νέο ΠΕΑ με τον συγκεκριμένο λόγο έκδοσης και να ανακληθεί το παλιό. Επίσης, σημειώστε ότι το σενάριο που υλοποιείται είναι το πρώτο.

Σας παραθέτουμε τη σχετική ενημέρωση, από την αρμόδια υπηρεσία. Θα υπάρξει και ανακοίνωση.
Επίσης, σας ενημερώνουμε ότι η πληροφόρηση του κοινού (Help Desk) για το πρόγραμμα «Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ» γίνεται στο e-mail: [email protected] και στο τηλέφωνο 210 3000877.

-------------------------------------------------

Στις περιπτώσεις που αφορούν στο νέο «Εξοικονόμηση κατ' οίκον 2», δίνεται η
δυνατότητα ανάκλησης του πρώτου Π.Ε.Α. κτηρίου ή κτηριακής μονάδας, εφόσον
αυτό έχει εκδοθεί κάνοντας χρήση προηγούμενων εκδόσεων λογισμικού και
Τ.Ο.Τ.Ε.Ε., ώστε αυτό να υποβληθεί εκ νέου με την τελευταία έκδοση
λογισμικού και Τ.Ο.Τ.Ε.Ε. και να μπορεί να είναι συγκρίσιμο με το δεύτερο
Π.Ε.Α. που θα ακολουθήσει.

Σημειώνεται ότι:
α.            Στην περίπτωση που το αίτημα ανάκλησης του πρώτου Π.Ε.Α.
κτηρίου ή κτηριακής μονάδας υποβληθεί από τον ίδιο τον ενεργειακό επιθεωρητή
που το είχε αρχικώς εκδώσει, η ανάκληση/αντικατάσταση (σύμφωνα με το άρθρο
20, παρ. 1. του ν.4122/2013) του εν λόγω Π.Ε.Α. είναι δυνατή μόνον εφόσον το
σχετικό αίτημα συνοδεύεται από υπεύθυνη δήλωση του άρθρου 8 του ν.1599/1986
(ΦΕΚ Α΄ 75), του ιδιοκτήτη του κτηρίου ή της κτηριακής μονάδας, με την οποία
να δηλώνει ότι επιθυμεί την ανάκληση/αντικατάσταση του εν λόγω Π.Ε.Α. Η
υπεύθυνη δήλωση αυτή θα πρέπει να φέρει επικύρωση του γνήσιου της υπογραφής
του ιδιοκτήτη από κάποια δημόσια Υπηρεσία.
β.            Στην περίπτωση που
-              είτε ο ενεργειακός επιθεωρητής, που είχε αρχικώς εκδώσει το
πρώτο Π.Ε.Α. κτηρίου ή κτηριακής μονάδας, είναι, για οποιοδήποτε λόγο (π.χ.
μη οικονομικά ενήμερος, συνταξιούχος κ.α.), ανενεργός,
-              είτε ο ιδιοκτήτης του κτηρίου ή της κτηριακής μονάδας δεν
επιθυμεί το αίτημα ανάκλησης του πρώτου Π.Ε.Α. να υποβληθεί από τον
ενεργειακό επιθεωρητή που το είχε αρχικώς εκδώσει,
τότε ο ιδιοκτήτης, δύναται να αναθέσει σε κάποιον άλλον ενεργειακό
επιθεωρητή την έκδοση νέου Π.Ε.Α. που να αφορά στο εν λόγω κτήριο ή στην εν
λόγω κτηριακή μονάδα και ακολούθως να υποβάλλει αίτημα-υπεύθυνη δήλωση, όπου
να δηλώνει ότι επιθυμεί την ανάκληση του παλαιού Π.Ε.Α. (αριθμός πρωτοκόλλου
παλαιού Π.Ε.Α.) και την αντικατάσταση με του με το νέο Π.Ε.Α. (αριθμός
πρωτοκόλλου νέου Π.Ε.Α.), διότι θέλει να υποβάλει αίτηση στο «Εξοικονόμηση
κατ' οίκον 2». Η υπεύθυνη δήλωση αυτή θα πρέπει να φέρει επικύρωση του
γνήσιου της υπογραφής του ιδιοκτήτη από Δημόσια Αρχή.
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν συνάδελφε k_epd μπράβο καταρχήν για την ενημέρωση.

Η κατάσταση κάθε μέρα αντί να ξεκαθαρίζει γίνεται όλο και πιο τριμπούρδελο.

Έχεις ΠΕΑ μετά τις 26/11/2017. Ο οδηγός λέει ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

Τα ΠΕΑ έχουν 10ετή ισχύ εκτός εάν ενδιάμεσα συμβεί ριζική ανακαίνιση.

Το ΠΕΑ είναι στοιχείο της ταυτότητας του κτιρίου, δεν ανακαλούμε ΠΕΑ just because.. Δηλαδή επειδή άλλαξε ο λόγος έκδοσης.Αν αύριο γίνει μια δικαιοπραξία στο ακίνητο θα ξαναανακαλέσουμε το υπάρχον ΠΕΑ επειδή ο αρχικός λόγος έκδοσης ήταν π.χ. ενοικίαση?

Και τί πάει να πει λόγος έκδοσης εξοικονομώ? Υπάρχουν ΠΕΑ εξοικονομώ και μόνο? Και αυτή την μαλακισμένη απάντηση ότι θα υπάρξει επίσημη δημοσίευση  την λένε εδώ και ένα μήνα. Να βάλουν τον κώλο τους κάτω και να νομοθετήσουν, να βγάλουν προσάρτημα να κάνουν να ράνουν, να ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ!

Να ενημερώσουν ΕΠΙΣΗΜΑ αντλαμβανόμενοι ότι απαντάνε σε νοημονες ανθρώπους! Για τις ποινές ανάκλησης άνω του 5%, αβαβα? Ουστ τεμπελχανάδες , φύρα της κοινωνίας, καθιζήματα, σιχάματα, η απαξίωση είναι το μόνο που σας πρέπει!

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Θελω να κανω ανακληση ΠΕΑ που ειχε κανει αλλος μηχανικος με παλιο κενακ. απο οτι ειδα θελει υπευθυνη δηλωση ιδιοκτητη με γνησιο υπογραφης προς ΕΥΕΠΕΝ.

1)Επειδη ειμαστε απο επαρχια, που την στελνουμε την δηλωση; ταχυδρομικα ή με email.

2)γνωριζετε ποσο καιρο κανει για να γινει η ανακληση; 

3)Πρεπει να εχω ετοιμο το νεο ΠΕΑ για να γινει η ανακληση ή το φτιαχνω μετα;

Link to comment
Share on other sites

Πελάτης ήθελε να μπει στο Εξοικονομώ αλλά ενώ του εξηγούσα πως δύσκολα θα έβγαινε ενεργειακά κάτω από κατηγορία Γ, εκείνος επέμενε να κάνουμε ΠΕΑ. Φυσικά βγήκε Β, μου πε ΟΚ δεν πειράζει απλά ήθελε το ΠΕΑ σφραγισμένο και να του το παραδώσω για του λόγου το αληθές. Όλα κομπλέ. Πληρώθηκα κανονικά.

 

Μετά από 1 βδομάδα κι ενώ άλλοι "συνάδελφοι" του φούσκωσαν τα μυαλά, ήρθε αγριεμένος να μου πει ότι ρώτησε μηχανικούς και του είπαν ότι άνετα το έβγαζαν Δ και έχεις κάνει λάθος και θα χάσω την επιδότηση εξαιτίας σου και λοιπές @@!!! Μάλιστα όπως μου είπε τον δασκάλεψαν να του κάνω λέει ανάκληση ΠΕΑ και να του το βγάλω, αν έχουμε το Θεό μας, Δ...

 

Πραγματικά, επειδή δεν ξέρω τί άλλο θα ακούσω και πόσο άλλο θα δυσφημηστώ μόνο και μόνο επειδή δεν παρανομώ, γνωρίζετε αν μπορώ, επικαλούμενος διένεξη με τον ιδιοκτήτη, να ακυρώσω το ΠΕΑ και να του το κάνει άλλος "εξυπνάκιας" επιθεωρητής;;; Γιατί προφανώς δε βρίσκω τρόπο και λόγο να βρω ώστε να δικαιολογήσω ανάκληση και μετά να κάνει το ΠΕΑ άλλος επιθεωρητής!!!

 

Αν κάποιος έχει κάποια απάντηση, τον ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

Εσύ εφόσον έχεις κάνει σωστά την δουλειά σου να μην ανακαλέσεις τίποτα.

Εγώ αν μάθαινα ότι άλλος μηχανικός του έκανε και άλλο πεα και μετά ζητούσαν ανάκλιση του δικού μου, για να μπει με το νέο, εσκεμμένως Δ , πεα στο εξοικονομώ θα έκανα επίσημη καταγγελία σε ευεπεν, τεε , ετεαν,υπουργείο  για τον μηχανικό και τον πελάτη.

και επίσης αν το προχωρούσαν τόσο όπως περιγράφω παραπάνω θα έβαζα και τα στοιχεία του μηχανικού δημόσια στο φόρουμ.

γενικώς εάν κάνεις πίσω και του ανακαλέσεις το σωστό σου πεα,έχεις γίνει σαν αυτούς.

απ'την άλλη κοίτα να είσαι απόλυτα σύννομος στο πεα σου, στα παραστατικά σου κλπ. και αν επιμείνουν %^#$σε τους τα πρέκια.

εγώ σε γενικές γραμμές αυτό θα έκανα.

Edited by pirsogiannis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.