Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ημερομηνία εκπόνησης 1ου ΠΕΑ Εξοικονομω ΙΙ


Recommended Posts

γνωρίζει κανένας σε ποιο ακριβώς email υποβάλλουμε την ΥΔ ανάκλησης/αντικατάστασης ΠΕΑ? Έχει διάφορα στο pdf επικοινωνίας. Επίσης εάν πραγματοποίησε κάποιος ανάκληση, πόσο χρόνο του πήρε?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έκανα αίτημα για ανάκληση και μου ήρθε mail ότι το αίτημα απορρίφθηκε οπότε επανήλθε η επιθεώρηση στις οριστικές υποβολές.

Συνεχίζουν και λένε ότι για να επανεξεταστει πρέπει να ακολουθήσω τη διαδικασία ακριβώς και ότι η μη τηρηση της ενημερώνουν ότι επισυρει κυρώσεις...

 

Αυτό σημαίνει ότι να περιμένω κοστούμι;;;

Ή να το αφήσω όπως είναι και να μην ξανά αιτηθω ανακλησης...

 

Κι όλα αυτά για ένα μικρό λάθος στα προσπέκτους του λέβητα που μου εδωσε λάθος ο ιδιοκτήτης...

Link to comment
Share on other sites

Τι λόγο επικαλέστηκες για ανάκληση και σου τον απέρριψαν;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by atsimeri
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα σε όλους και όλες, ανεβάζω εδώ το θέμα μου γιατί είναι σοβαρό και τώρα το συνειδητοποίησα. Το πρόβλημά μου είναι το εξής και το αντιλήφθηκα κάνοντας το 2ο ΠΕΑ. Όταν στο πρώτο ΠΕΑ έκανα την πρότασή μου (μόνο αλλαγή κουφωμάτων ) το πρόγραμμα μου έδειχνε εξοικονόμηση ενέργειας 480,5kWh / m2 για το πρώτο σενάριο. Όταν όμως το πρώτο σενάριο έγινε υπάρχον κτίριο στο 2ο ΠΕΑ η εξοικονόμηση σε σχέση με το υπάρχον κτίριο του πρώτου ΠΕΑ είναι μόλις 120.4 kWh / m2 . Σας ανεβάζω 2 φωτογραφίες των αποτελεσμάτων. Για να κατανοήσετε , στην πρώτη είναι τα αποτελέσματα του πρώτου ΠΕΑ όπως τα ανέβασα στο σύστημα ενώ στην δεύτερη έχω αντιγράψει τις παρεμβάσεις σεναρίου 1 στο υπάρχον κτίριο, ουσιαστικά δηλαδή το 1ο σενάριο με το υπάρχον έχουν ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά. Τι συμβαίνει? Ευχαριστώ εκ τω προτέρων.

1ο ΠΕΑ.jpg

1o ΠΕΑ ΔΟΚΙΜΗ.jpg

Edited by silverhawk
Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται το σενάριο 1 του 1ου ΠΕΑ να έχει εξοικονόμηση 480,5 ΚWh /m2 μόνο με αλλαγή κουφωμάτων.

Έλεγξε στο xml του 1ου ΠΕΑ αν στο σενάριο 1 είχες και άλλη παρέμβαση.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει είναι μεγάλη εξοικονόμηση αλλά σκέψου ότι είχε πολλά ανοίγματα όλα με ξύλο κ μόνο τζάμι και μπήκαν νέα με τις απαιτήσεις του Κενακ. Επειδή το τσέκαρα χίλιες φορές το XML μήπως έχω κάνει κάτι λάθος και δεν βρήκα κάτι, αν κάποιος έχει την καλοσύνη να του το στείλω  να το τρέξει , μηπως εγω ειμαι στραβός!

Link to comment
Share on other sites

49 λεπτά πριν, silverhawk said:

Εντάξει είναι μεγάλη εξοικονόμηση αλλά σκέψου ότι είχε πολλά ανοίγματα όλα με ξύλο κ μόνο τζάμι και μπήκαν νέα με τις απαιτήσεις του Κενακ. Επειδή το τσέκαρα χίλιες φορές το XML μήπως έχω κάνει κάτι λάθος και δεν βρήκα κάτι, αν κάποιος έχει την καλοσύνη να του το στείλω  να το τρέξει , μηπως εγω ειμαι στραβός!

Μήπως την δεύτερη φορά δεν μείωσες τον αερισμό? (και πάλι βέβαια είναι μεγάλη η διαφορά)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, η διείσδυση έπεσε από το 270 στο 50 m3/h περίπου και την έχω αλλάξει και αυτήν. Το σύνολο των κουφωμάτων είναι περίπου 16.50 m2 . Όπως και να χει πάντως , με 100 kWh / m2 κάνει εξοικονόμηση 99% σχετικά με το κτίριο αναφοράς του,  οπότε δεν θα έχω θέμα με την ένταξη του συγκεκριμένου πελάτη!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευτυχώς που το είδε κάποιος που δεν έχει στραβωμάρα όπως εγω. Έχω κάνει λάθος το 1ο ΠΕΑ και έχω βάλει στον λέβητα κατανάλωση ηλεκτρισμού αντί για πετρέλαιο στο υπάρχον κτίριο. Θα κοιτάξω τώρα μήπως το διωρθώσω ,. Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια!

 

Υ.Γ. Έχω κάνει αίτηση ανάκλησης για να είμαι ολόσωστος και περιμένω απάντηση

Edited by silverhawk
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω ένα θέμα με το δεύτερο ΠΕΑ σε εξοικονομώ. 

Αφορά σε διαμέρισμα όπου άλλαξα κουφώματα, Α/C και πρόσθεσα και ηλιακό. Έφτιαξα το xml επιλέγοντας είδος ενεργειακού -> 2η επιθεώρηση για εξοικονόμηση κατ' οίκον. 

1η ερώτηση. Επιλέγω ότι είναι παλιό κτίριο, προ ΚΕΝΑΚ ? Δεν έχω υποβάλει ούτε έχω κάνει καμιά ΜΕΑ στο εξοικονομώ, ούτε έβγαλα άδεια κτλ. 

2η ερώτηση. Μόλις πέρασα το xml στο tee-kenak  μου βγάζει κατευθείαν "το αρχείο έχει σφάλμα", πατάω οκ το τρέχει κανονικά αλλά μετά ΔΕΝ με αφήνει στο buildingcert να επιλέξω ότι δεν υπάρχει  φύλο συντήρησης λέβητα και έτσι δεν μπορώ να το οριστικοποιήσω..! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.