Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μελέτη τηλεπικοινωνιών


ergatikos2011

Recommended Posts

Γειά σας φίλες και φίλοι του forum.

1. Επειδή έχω ακούσει πολλά κουφά σχετικώς με την μελέτη, την επίβλεψη και την υπογραφή μίας τηλεπικοινωνιακής μελέτης σε σπίτι ή σε εταιρία θέλω να σας ρωτήσω ποιές είναι εκείνες οι ειδικότητες οι οποίες ασχολούνται στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό με την παραπάνω διαδικασία και ποιές ειδικότητες έχουν το δικαίωμα υπογραφής; Υπάρχει κάποιο ΦΕΚ ή ακόμα δεν έχει δημοσιευθεί κάτι αντίστοιχο; Υπάρχει περιορισμός (π.χ. για ισόγειο θέλει το τάδε πτυχίο, για 2 ορόφους θέλει το τάδε πτυχίο).

Τι γίνεται σχετικά με το παραπάνω θέμα;

 

2. Ο κλάδος της Πληροφορικής στην Ελλάδα έχει ή όχι επαγγελματικά δικαιώματα; (με δικαίωμα υπογραφής εννοώ).

Π.χ. Κάποιος φτιάχνει ένα πρόγραμμα σε Android και θέλει να το κατοχυρώσει. Πρέπει να έχει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ή είναι προαιρετικό; Υπάρχει κάποιο σωματείο;

 

3. Για να διδάξει κάποιος Πληροφορική στα Ελληνικά σχολεία - Φροντιστήρια προαπαιτούνται κάποιες σπουδές ή όχι;

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

...

 

2. Ο κλάδος της Πληροφορικής στην Ελλάδα έχει ή όχι επαγγελματικά δικαιώματα; (με δικαίωμα υπογραφής εννοώ).

Π.χ. Κάποιος φτιάχνει ένα πρόγραμμα σε Android και θέλει να το κατοχυρώσει. Πρέπει να έχει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ή είναι προαιρετικό; Υπάρχει κάποιο σωματείο;

...

 

Δεν νομίζω να ζητάει κανείς δικαίωμα υπογραφής για να φτιάξει προγράμματα λογισμικού αυτού του τύπου.

Link to comment
Share on other sites

Είσαστε απόλυτα σίγουροι; Τότε γιατί υπάρχει η ειδικότητα "Μηχανικός Λογισμικού" στα Ελληνικά Πανεπιστήμια; Έπειτα ποιός είναι υπεύθηνος για την σύνταξη και τελική υπογραφή μίας τηλεπικοινωνιακής μελέτης σε έναν χώρο (π.χ. Internet Cafe?);

Link to comment
Share on other sites

..Έπειτα ποιός είναι υπεύθηνος για την σύνταξη και τελική υπογραφή μίας τηλεπικοινωνιακής μελέτης σε έναν χώρο (π.χ. Internet Cafe?);

Γνωρίζεις αν κάποιος φορέας απαιτεί μελέτη με υπογραφή για αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να χρειάζεται υπογραφή για μια εφαρμογή λογισμικού. Θεωρητικά μπορεί να φτιάξει ο ποιοσδήποτε μια εφαρμογή android και να την ανεβάσει στο google play. Αυτή η εφαρμογή είναι πνευματική ιδιοκτησία αυτού που έγραψε τον κώδικα (αν μιλάμε για ένα αντομο) ή της εταιρείας που έκανε την ανάπτυξη της εφαρμογής.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3. Για να διδάξει κάποιος Πληροφορική στα Ελληνικά σχολεία - Φροντιστήρια προαπαιτούνται κάποιες σπουδές ή όχι;

Για δημόσια και ιδιωτικά σχολεία μέσης εκπαίδευσης, χρειάζεται πτυχίο ή δίπλωμα. 

 

Για φροντιστήρια και εκπαιδευτήρια με πιστοποιήσεις όπως π.χ. ΚΕΚ, χρειάζονται πτυχία όχι μόνο μηχανικών αλλά δέχονται και φυσικών και μαθηματικών.

Link to comment
Share on other sites

Είσαστε απόλυτα σίγουροι; Τότε γιατί υπάρχει η ειδικότητα "Μηχανικός Λογισμικού" στα Ελληνικά Πανεπιστήμια;

Δεν νομίζω ότι οι σχολές πανεπιστημίου υποχρεούνται να δίνουν ΕΔ μαζί με το πτυχίο (νομίζω άλλωστε ότι κανένα ΕΔ δεν δίνεται από καμμία σχολή).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις απαντήσεις σε ότι αφορά το παραπάνω θέμα έχω τις εξείς απορίες - απαντήσεις:

1. Για δημόσια και ιδιωτικά σχολεία μέσης εκπαίδευσης χρειάζεται πτυχίο ή δίπλωμα

Αν και είναι προαπαιτούμενο εγώ μέχρι σήμερα όσους καθηγητές είχα στα φροντιστήρια κανένας μα κανένας ποτέ δεν είχε να μου δώσει έστω φωτοτυπία του πτυχίου του να την δώ (περίεργο ε!!! - παρόλο που το είχα ζητήσει από πολλούς η απάντηση ήταν απλώς "πολλά ψάχνεις") και μάλιστα φοβάμαι ότι δεν μπορούσα να επαληθεύσω αν πραγματικά ήταν καθηγητής ή παγωτατζής!!!). Για τα δημόσια σχολεία είχα και εκεί αβεβαιότητα αλλά έλεγα ότι εφόσον μπήκε μέσω ΑΣΕΠ (ή κάτι αντίστοιχο) εκείνης της εποχής (μιλάμε για διορισμένους επί εποχής 1970) άρα κάτι υπάρχει (χωρίς και πάλι να μπορώ να το επαληθεύσω!!!).

 

2. Για φροντιστήρια και εκπαιδευτήρια με πιστοποιήσεις χρειάζονται πτυχία και από άλλες ειδικότητες.

Πάλι ισχύει ότι και στην παραπάνω περίπτωση. Ποτέ δεν μπόρεσα να το επαληθεύσω. Γιατί άραγε;

 

3. Οι σχολές δεν υποχρεούνται να δίνουν ΕΔ μαζί με το πτυχίο

Εφόσον οι σχολές (δημόσιες ή και ιδιωτικές) δεν υποχρεώνονται να δίνουν επαγγελματικά δικαιώματα στους αποφοίτους τους τότε με τι κριτήριο ανοίγουν; Και μην μου πείτε ότι στην χώρα μας όλες οι σχολές έχουν ΕΔ διότι αυτό αν θελουμε το πιστεύουμε. Τα επαγγελματικά δικαιώματα ενός οποιουδήποτε τίτλου σπουδών δεν απορρέουν μέσα από ΦΕΚ και επαγγελματικά επιμελητήρια? Τα ΦΕΚ ποιός τα φτιάχει και τα επαγγελματικά επιμελητήρια ποιός τα φτιάχνει;

Ο κλάδος της Πληροφορικής στην Ελλάδα δεν έχει επαγγελματικό επιμελητήριο; Αν όχι τότε γιατί υπάρχουν περισσότερες από 50 σχολές (ΑΕΙ & ΤΕΙ) στην Ελλάδα που αναφέρουν "αν σπουδάσεις π.χ. Πληροφορική και Τηλεπικοινωνίες" έχει τα τάδε επαγγελματικά δικαιώματα σύμφωνα με το τάδε ΦΕΚ. Εφόσον δεν υπάρχει ΦΕΚ τότε γιατί το αναφέρουν;

Επαγγελματικά δικαιώματα δεν είναι ταυτόχρονα και εγγραφή σε επαγγελματικό σωματείο ή είναι λανθασμένος ο παραπάνω ισχυρισμός; Τα επαγγελματικά δικαιώματα ενός αποφοίτου πως κατοχυρώνονται; 

Ένας ο οποίος για παράδειγμα φτιάχνει τον Τηλεπικοινωνιακό εξοπλισμό ενός οργανισμού τι πρέπει να έχει σπουδάσει (π.χ. Ηλεκτρολόγος, Δίκτυα, Πληροφορική εν γένει, Φιλόλογος, Ψυκτικός) ή δεν είναι απαραίτητο να έχει σπουδάσει; Γιατί αν το προχωρήσουμε το θέμα με αυτή την λογική αυτοί που συντηρούν τον τηλεπικοινωνιακό εξοπλισμό (π.χ. ΟΤΕ) της πολιτείας δεν υπογράφουν με κάποια ιδιότητα όταν συντηρούν τις τηλεφωνικές γραμμές; 

Τι ισχύει τελικώς με τα παραπάνω; Έχω δίκαιο ή άδικο; 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά τα ΑΕΙ δεν υποχρεούνται και δεν πρέπει να δίδουν πιστοποιητικά εδ βάσει των ιδρυτικών τους καταστατικών. Το ότι έρχεται ένας νόμος και λέει ότι οι κάτοχοι ταδε πτυχίων ασκούν τα δείνα επαγγέλματα είναι άλλη υπόθεση.

Οι λεγόμενες παραγωγικές σχολές (εμποροπλοιάρχων, ιερατικές, στρατιωτικές, σωμάτων ασφαλείας), ναι, οδηγούν σε συγκεκριμένη επαγγελματική δραστηριότητα αυστηρά ορισμένη. Το ότι στην Ελλάδα τις αντιμετωπίζουμε ως ΑΕΙ είναι μια ακόμη στρέβλωση και πρωτοτυπία ελληνικού τύπου.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε μου με το ψευδώνυμο "mastrohalastis". Το παραπάνω που δίνεις ώς απάντηση στο παραπάνω ερώτημα μου δεν με καλύπτει και μάλιστα σε καμμία περίπτωση. Ειδικά όταν αναφέρει "είναι άλλη υπόθεση" σημαίνει ότι τα περισσότερα ελληνικά ΑΕΙ κοροιδεύουν τους σπουδαστές λέγοντας "σπούδασε την τάδε ειδικότητα και τα ΕΔ είναι αυτά" χωρίς αυτό ουσιαστικά να υπάρχει στην πραγματικότητα. Τι σημαίνει αυτό; Ότι τα περισσότερα ελληνικά ΑΕΙ - ΤΕΙ είναι μπανανία; Δεν θέλω να πιστεύω ότι ισχύει αυτός ο ισχυρισμός. Προ ημερών για παράδειγμα ήταν 3 νεαροί σε μία τράπεζα και συντηρούσαν τα μηχανήματα και τα καλώδια και οι 3 κρατούσαν σφραγίδα και σφράγιζαν το έγγραφο που το έδωσαν στον προϊστάμενο ότι όλα ήταν ΟΚ. Αυτοί οι 3 τι ειδικότητες είχαν; Τους ρώτησαν αλλά δεν μου έδωσαν ξεκάθαροι απάντηση. Σίγουρα πάντως δεν ήταν υδραυλικοί αλλά ούτε και σουβλατζίδες!!!. Αυτό εννοώ. Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη ειδικότητα που αναλαμβάνει την σωστή μελέτη και λειτουργία ενός τηλεπικοινωνιακού εξοπλισμού; Υπάρχει κάποιο ΦΕΚ; Μου φάνηκε πολύ περίεργο το παραπάνω. Μου είπαν συγκεκριμένα ότι είμαστε από εταιρία αλλά δεν ανέφεραν ούτε ποιά εταιρία (δεν με ενδιέφερε η ονομασία της εταιρίας) αλλά ούτε και τι σπουδές είχε ο καθένας (αυτό με απασχολεί - τι σπουδές είχε κάνει ο καθένας από αυτούς;). Τι ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.