Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατατακτήριες από Μηχανολόγος Τ.Ε σε τμήμα πολιτικών μηχανικών Ξάνθης


Alexgmech

Recommended Posts

Καλησπέρα σας , είμαι 25 χρόνων και έχω τελειώσει  το τμήμα μηχανολόγων μηχανικόν Τ.Ε και μαζι με τον πατέρα μου έχουμε μια επιχείρηση με μεταλλικές κατασκευές και μεταλλικά κτήρια   στην Κέρκυρα. Ασχολουμουν και ασχολούμαι με το κατασκευαστικό και διοικητικό  μέρος της επιχείρησης cnc, cam, συγκολλήσεις αλλα και σχεδιασμούς συνδέσεων και κομβων  κλπ κλπ σε συνεργασία με τους πολιτικους μηχανικούς.Απο το πρωτο ετος  μου άρεσε η μηχανική στην σχολή  περισσότερο απο ολα , στην συνέχεια δικτυωματα κλπ .Πανω στην συνεργασια μου  με τους μηχανικους  και απο προσωπικη ασχολια πανω στο αντικοιμενο το αγαπαω ολο και περισσότερο  και σκέφτομαι να δωσω κατατακτηριες σε Πολυτεχνείο οπως της Ξάνθης και με καποιο τροπο να μελετάω απο μακρυα χωρίς να μένω εκεί και να ανεβαίνω 15 μέρες για εξετάστηκες . Το θεωρείτε εφικτό ? Πείτε μου την γνώμη σας ευχαριστώ ! 

Edited by Alexgmech
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα

 

Φαντάζομαι θα υπάρχουν κάποια μαθήματα που θα έχουν υποχρεωτική παρακολούθηση. Επίσης θα σου πάρει τουλάχιστον 5 έτη για να τελειώσεις. 

 

Ίσως να σε ενδιέφερε κάτι σαν και αυτό που παραδίδεται online

https://www.hw.ac.uk/study/uk/postgraduate/structural-foundation-engineering.htm

 

Παρόμοιο πρόγραμμα έχει και το πανεπιστήμιο του Surrey. 

 

Τα χρήματα είναι αρκετά για δίδακτρα και στα δύο μεταπτυχιακά πάντως.

Edited by rootbreaker
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ distant learning υπηρεσίες προσφέρει  μόνο σε μεταπτυχιακά όχι σε bachelor πτυχία όμως , εγώ λέω για πτυχίο από την αρχή 

Link to comment
Share on other sites

εγώ λέω για πτυχίο από την αρχή 

Εάν σε ενδιαφέρει να έχεις πλήρη δικαιώματα πολιτικού μηχανικού (μελέτες, δικαίωμα υπογραφής κλπ) ώστε ίσως να επεκτείνεις τις υπηρεσίες της οικογενειακής επιχείρησης τότε το πλήρες πτυχίο είναι όντως μονόδρομος, όπως το λες. Κατα πόσο είναι δυνατό το να πηγαίνεις μόνο για εξετάσεις δεν το ξέρω. 

 

Αν είναι μόνο για γνώση επειδή αγαπάς το αντικέιμενο και δεν σε ενδιαφέρουν τα παραπάνω, τότε το μεταπτυχιακό ίσως να είναι καλύτερη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Από πλευράς παρακολούθησης είναι σχεδόν εφικτό και το κάνουν αρκετοί. Εάν υπάρχουν κάποια υποχρεωτικά εργαστήρια μπορείς να περιμένεις να μαζευτούν και να τα κάνεις όλα μαζί σε ένα - δυο εξάμηνα. Το θέμα είναι να είσαι συνεπής με αυτό το 15μερο των εξετάσεων και φυσικά να καταφέρεις να περάσεις τις κατατακτήριες. 

 

Η πάτρα που είναι και πιο κοντά δεν κάνει κατατακτήριες;

Link to comment
Share on other sites

Ναι κανει και επειδη σπουδασα και Πατρα ισως να ειναι μια καλη ιδεα . Εαν πρόκειται να ασχοληθώ πρέπει να βρω από συναδέλφους εδώ και σε συνεργασία με βιβλιοπωλεία  τα βιβλια που χρειαζομαι για να ξεκινήσω μελέτη , η αδελφη μ ειναι μηχανολογος στο ΕΜΠ τωρα οποτε στο μαθηματικό κομμάτι θα αποκτησω παλι μια επαφή άμεσα  για αρχή αλλά στο στατικό κομμάτι δεν υπάρχει επαφή και 2 που πέρασαν σε προηγούμενες κατατακτήριες είχαν κάτι 18ρια και 19ρια στα στατικά  ,.    Στη στατικη εξεταζονται σε :

 
 
Στοιχεία διανυσματικής άλγεβρας. Ορισμός δυνάμεων και ροπών. Σύνθεση δυνάμεων και ροπών. Ισοδύναμα συστήματα. Συνθήκες ισορροπίας. Βαθμοί ελευθερίας, τρόποι στήριξης στερεού σώματος, κινηματική αστάθεια. Γεωμετρικά χαρακτηριστικά διατομών, κέντρο βάρους, ροπές αδράνειας. Υπολογισμός αντιδράσεων στήριξης ισοστατικών φορέων. Διαγράμματα ελευθέρου σώματος ισοστατικών φορέων. Ανάλυση επιπέδων ισοστατικών δικτυωμάτων, δοκών και πλαισίων. Διαγράμματα αξονικών δυνάμεων, διατμητικών δυνάμεων και ροπών. Βασικές έννοιες ισοστατικών φορέων στο χώρο.
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε για έναν καφέ πρώτα στο κυλικείο των ΠΜ και στις ημερίδες του ΤΕΕ. Αν γνωρίσεις κάποια Π/Μ που σε εμπνέει και την εμπνέεις για οικογένεια θα είναι πολύ καλύτερη λύση από το να περιμένεις άλλα 7 χρόνια για το δεύτερο δίπλωμα.

  • Thanks 1
  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Μη σε τρομάζουν οι έννοιες της στατικής, στην πράξη είναι πολύ απλές οι ασκήσεις. Εξάσκηση μόνο θέλει για να γίνεις γρήγορος.

Link to comment
Share on other sites

Μη σε τρομάζουν οι έννοιες της στατικής, στην πράξη είναι πολύ απλές οι ασκήσεις. Εξάσκηση μόνο θέλει για να γίνεις γρήγορος.

Συμφωνώ. Είναι αρκετά απλά πράγματα. Δεν ξέρω τι διδάσκεται στο ΤΕΙ Πάτρας στα μαθήματα της μηχανικής-αντοχής υλικών αλλά πιστεύω θα είσαι ΟΚ. Δεν είναι δύσκολες έννοιες.

 

Για παράδειγμα, από όλα αυτά που ανέφερες μόνο κινηματική αστάθεια δεν είχαμε διδαχτεί στο δικό μου ΤΕΙ. Σίγουρα δεν εμβαθύναμε τις υπόλοιπες εννοιες στο επίπεδο που κάνουν οι Πολιτικοί Μηχανικοί αλλά πήραμε τις βάσεις, μιας και είχαμε και μάθημα μεταλλικών κατασκευών.

 

Εάν βρεις δυσκολίες ίσως να ρωτούσες κάποιον από τους μηχανικούς που συνεργάζεστε να σε βοηθήσει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ζητηθεί κάτι από κινηματική αστάθεια θα είναι καμια ερώτηση να χαρακτηρίσεις το δοθέντα φορέα σαν ισοστατικό, υπερστατικό ή ασταθή (μηχανισμός). Μετράς βαθμούς ελευθερίας και απαντάς. Πρόκειται για πολύ εισαγωγικό μάθημα του α' έτους που θα μπορούσε να μην υπάρχει και καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.