Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιλέξιμες παρεμβάσεις - Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


nick_61

Recommended Posts

Ναι. Ο τρόπος που τροφοδοτείς το καύσιμο, δεν ενδιαφέρει το πρόγραμμα. Υπάρχει ίσως διαφοροποίηση στην πρωτογενή ενέργεια, λόγω διαφορετικής μεταφοράς, αναγόμωσης κλπ, αλλά μάλλον δεν το έχουν περάσει στο ΚΕΝΑΚ ακόμα. Δεν σε νοιάζει όμως.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα @ZesteR! Επιτρέπεται να εγκατασταθεί και να τεθεί εννοείται σε πλήρη λειτουργία λέβητας με μπουκάλες υγραερίου ο οποίος θα έχει και δυνατότητα σύνδεσης με φυσικό αέριο μεταγενέστερα. Πρόσεξε όμως τους περιορισμούς σε ΕΕΜΚ και Πυροσβεστική κυρίως σε περίπτωση που αφορά διαμέρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την σελ.22 του οδηγού του προγράμματος οι θερμοστάτες χώρου είναι κατηγορίας 3.Η; 

Δλδ σε εγκατάσταση επιτοίχιου λέβητα φυσικου αερίου ισχύος πχ 24kw  έχουμε όριο 3.500€ για την δαπάνη 3.Β συν 700€ για την δαπάνη 3.Η ; ; ; 

Link to comment
Share on other sites

On ‎23‎/‎11‎/‎2018 at 8:24 ΠΜ, ZesteR said:

Καλημέρα.

Εγκατάσταση λέβητα αερίου σε κατοικία που δεν έχει έρθει το δίκτυο ακόμα, επιτρέπεται να γίνει με φιάλες τώρα? Και αργότερα όταν έρθει το δίκτυο να γίνει μετατροπή?

Μην ξεχνας το παραρτημα Χ που αναγράφει στη λίστα δικαιολογητικών :

"Σε περίπτωση συστήματος θέρμανσης με φυσικό αέριο, αποδεικτικό μοναδικού Ηλεκτρονικού Κωδικού Αναγνώρισης Σημείου Παράδοσης (ΗΚΑΣΠ)"

Edited by thessalon-77
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος πως γίνεται να τροποποιήσουμε παρεμβάσεις ? 

Συγκεκριμένα έχω περίπτωση όπου έχω βάλει τέντες αλλά τις υπολόγισα λιγότερες από αυτέε που βγάζουν οι τεντάδες που πάνε και δίνουν προσφορές και επίσης έχω επιλέξει ένα A/C το οποίο θα το αφαιρέσω. Πως μπορώ να αυξήσω τα μ2 της τέντας και να αφαιρέσω το A/C ?

Link to comment
Share on other sites

On 10/17/2018 at 8:17 PM, Πάνος said:

απαντηση απο ΥΠΕΚΑ

Καλησπέρα σας,

Ο οδηγός του Προγράμματος σας δίνει το δικαίωμα να προχωρήσετε σε τροποποίηση του φυσικού και οικονομικού αντικειμένου (βλέπε 7.5.1).

Στην πράξη δεν υπάρχει η δυνατότητα να τροποποιήσετε την Πρόταση Παρεμβάσεων και ούτε θα υπάρξει πρόβλημα, «… με την προϋπόθεση ότι με το νέο συνδυασμό παρεμβάσεων επιτυγχάνεται τεκμηριωμένα (διαπίστωση βάσει του Β’ ΠΕΑ, με την ολοκλήρωση του έργου) ο ελάχιστος ενεργειακός στόχος…».

Η αλλαγή γίνεται

1.            Μέσα στην αίτηση στην πεδίο «Παραστατικά -Λοιπά ‘Έξοδα » στην καρτέλα «Καταχώρησης δαπανών »

2.            Στο Β’ΠΕΑ

3.            Στο Παράρτημα VI «ΕΝΤΗΠΟ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗΣ ΕΡΓΟΥ »

Το επιβεβαιώνω και εγώ με σημερινή μου τηλεφωνική επικοινωνία με το ΥΠΕΚΑ. Εγώ μάλιστα έχω αντλία θερμότητας άλλα τελικά θα βάλω λέβητα αερίου. Μου είπε ακριβώς ότι το 2ο ΠΕΑ ειναι αυτό που κλείνει τις παρεμβάσεις αρκεί να μην ΞΕΦΕΥΓΕΙ ΟΜΩΣ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΠΟΣΟ και να ποιάνεις το ελάχιστο ενεργειακό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τα είπε το Υπουργείο! Κάνουμε όποιες αλλαγές θέλουμε αρκεί να επιτυγχάνεται ο ενεργειακός στόχος και να μην υπερβαίνουμε τον μέγιστο επιλέξιμο προϋπολογισμό! Έχει αναφερθεί πολλάκις μέσα στο forum. Απλά η απάντηση του Υπουργείου ξεκαθαρίζει ότι δεν χρειάζεται και ανάκληση 1ου ΠΕΑ και νέο Παράρτημα ΙΙΙ. Το έχει ήδη ξεκαθαρίσει αλλά ας το αναφέρουμε για πολλοστή φορά :) 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Maria Electrical Engineer said:

Μια χαρά τα είπε το Υπουργείο! Κάνουμε όποιες αλλαγές θέλουμε αρκεί να επιτυγχάνεται ο ενεργειακός στόχος και να μην υπερβαίνουμε τον μέγιστο επιλέξιμο προϋπολογισμό! Έχει αναφερθεί πολλάκις μέσα στο forum. Απλά η απάντηση του Υπουργείου ξεκαθαρίζει ότι δεν χρειάζεται και ανάκληση 1ου ΠΕΑ και νέο Παράρτημα ΙΙΙ. Το έχει ήδη ξεκαθαρίσει αλλά ας το αναφέρουμε για πολλοστή φορά :) 

Ώπα κάτσε τι εννοείς ότι αλλαγές θέλουμε? πχ αν εγώ είχα ΤΖΑΜΙΑ ΑΝΤΛΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΩΣΗ και βάλω ΤΕΝΤΕΣ ΑΕΡΙΟ και ΚΟΥΦΩΜΑΤΑ (παράδειγμα έτσι προφανώς και δεν είναι το ίδιο ενεργειακά) και το ενεργειακό αποτέλεσμα με καλύπτει τότε μπορώ να τις κάνω? δεν παίζει ρόλο το ότι δεν θα υλοποιήσω ούτε μια απο τις αρχικές παρεμβάσεις του 1ου ΠΕΑ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι! Το  λέει στην αλλαγή φυσικού αντικειμένου. Δεν περιορίζει τον ωφελούμενο στις παρεμβάσεις που τελικά θα υλοποιηθούν αλλά στα παραπάνω 2 σημεία (ενεργειακός στόχος και προϋπολογισμός). Το δεύτερο ΠΕΑ είναι αυτό που τελικά θα αποτυπώσει την πραγματικότητα και θα καθορίσει την επιτυχή ολοκλήρωση του Προγράμματος :)  (Προφανώς αν υπάρχει επίσημη απάντηση του Υπουργείου για το αντίθετο (ή διευκρινιστική) την οποία δεν γνωρίζω παρακαλώ ας την παραθέσει κάποιος.) 

 

Link to comment
Share on other sites

On 23/11/2018 at 6:22 ΜΜ, jedi.Yannis said:

Ναι. Ο τρόπος που τροφοδοτείς το καύσιμο, δεν ενδιαφέρει το πρόγραμμα. Υπάρχει ίσως διαφοροποίηση στην πρωτογενή ενέργεια, λόγω διαφορετικής μεταφοράς, αναγόμωσης κλπ, αλλά μάλλον δεν το έχουν περάσει στο ΚΕΝΑΚ ακόμα. Δεν σε νοιάζει όμως.

Το ένα είναι φυσικό αέριο και το άλλο υγραέριο όμως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.