Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιλέξιμες παρεμβάσεις - Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


nick_61

Recommended Posts

Ηρεμία, μην πνιγόμαστε σε μια κουταλιά νερό.

Ο αλουμινάς και όποιος άλλος εργολάβος αν έχει πιστοποίηση, αυτή είναι ISO. CE  έχουν μόνο υλικά και προϊόντα. 

Σε ό,τι αφορά στο ουσιαστικό ερώτημα του  @ΗΛΙΑΣ Ζ, όπου απάντησαν ο @katrmp και η @Mariaείναι άλλο πράγμα η διαδικασία ανάρτησης του παραστατικού (π.χ. 2 φορές το ίδιο για πιστοποίηση ολοκλήρωσης 2 διαφορετικών στοιχείων της παρέμβασης - υλικά/εργασία) και άλλο πράγμα η λογιστική απεικόνιση της συναλλαγής στο ίδιο το παραστατικό.
Υπενθυμίζω πως "Δικαιούχος" του Προγράμματος είναι το ΕΤΕΑΝ (με την υψηλή εποπτεία της ΜΟΔ/ΕΥΔ ΕΠΑνΕΚ, που ασχολούνται με το οικονομικό σκέλος του Προγράμματος/Ταμείου Εξοικονομώ ΙΙ), ενώ το ΥΠΕΝ είναι ο πονητής του Προγράμματος σε ό,τι αφορά στην επίτευξη του γενικότερου στόχου ενεργειακής αναβάθμισης των κατοικιών.
Γι αυτό και η συγκεκριμένη πρόνοια στον Οδηγό του Προγράμματος... 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Ο αλουμινάς μου λέει ότι δεν έχει CE για πατζούρια - ρολά και ότι δεν του το έχει ζητήσει κανείς άλλος μέχρι τώρα. Τι ισχύει; αρκεί το CE των κουφωμάτων;

Link to comment
Share on other sites

τα παντζουρια αφου είναι πιστοποιημένη σειρά, και είναι τα παντζουρια της σειράς τότε έχουν CE. Ta ρολά πρέπει να έχουν CE, εδω αν είναι επικαθήμενα χρειάζονται και τα ενεργειακά τους χαρακτηριστικά. Νομίζω ότι τα ρολά τα πέρνουν απο άλλους, κανείς α;λουμινας δεν τα φτιλαχνει αυτος, , οπότε εκεινοι πρεπει να τους δωσουν το CE και μαζι το παραστατικό που τούς το πούλησαν, και μετα ο αλουμινας το μεταπουλά στον πελάτη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδερφοι, τρεις ερωτήσεις:

1) επιτρέπεται η τοποθέτηση θερμομόνησης στην εξωτερική πλευρά διαμερίσματος προς την πλευρά του κοινόχρηστου κλιμακοστασίου της πολυκατοικίας ή είναι υποχρεωτικό σε αυτή την περίπτωση να γίνει απ την εσωτερική πλευρά του διαμερίσματος;

2) για να υπολογίσουμε την τιμή για το πλαίσιο-υαλοπίνακα: έστω ότι έχω πλάτος ανοιγματος είναι 1 μέτρο, με ύψος 2,2 μέτρα και ύψος κουτιού για το ρολό μέσα στο άνοιγμα ίσο με 0,2 μέτρα. Τότε η τιμή του πλαισιού-υαλοπίνακα προκύπτει με εμβαδό (1χ2,2)-(1χ0,2)= ή 1χ2,2=2,2μ;

3) Στην περίπτωση που έχουμε βάλει aircondition για την ψύξη του χώρου, είναι υποχρεωτικό να προσθέσουμε τα χαρακτηριστικά του στη καρτέλα της θέρμανσης σαν συμπληρωματικό του υπάρχοντος λέβητα πετρελαίου;

Η βοηθειά σας πολύτιμή συνάδερφοι.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

2) για να υπολογίσουμε την τιμή για το πλαίσιο-υαλοπίνακα: έστω ότι έχω πλάτος ανοιγματος είναι 1 μέτρο, με ύψος 2,2 μέτρα και ύψος κουτιού για το ρολό μέσα στο άνοιγμα ίσο με 0,2 μέτρα. Τότε η τιμή του πλαισιού-υαλοπίνακα προκύπτει με εμβαδό (1χ2,2)-(1χ0,2)=  ή 1χ2,2=2,2μ;

εγώ έκανα τη δεύτερη περίπτωση δηλαδή 1.0x2.2 για το κούφωμα και επίσης 1.0x2.2 για το ρολό. Τώρα που το ξανασκέφτομαι ίσως και να είναι σωστή η πρώτη λύση που αναφέρεις δηλαδή 1.0x2.0 για το κούφωμα και 1.0x2.2 για το ρολό. Αν όντως είναι σωστή η δεύτερη λύση τι μπορεί να γίνει τώρα? 

Τελικά αξίζει να ασχολείσαι με το εξοικονομώ? :confused:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@zio7 και γω το ίδιο έχω κάνει άλλα δεν ξερω αν είναι σωστό. Αν είναι λάθος τότε αλλάζουν οι προϋπολογισμοί οπότε ειδικά στη δική μου περίπτωση που έχουν γίνει οι συνεννοήσεις, οι τοποθετήσεις και έχουν κοπεί και τα τιμολόγια μάλλον δεν υπάρχει επιστροφή :( 

Σίγουρα δεν αξίζει να ασχολείται κάποιος με το εξοικονομώ ειδικά αν αναλογιστεί τα καθαρά κέρδη...πολλές ευθύνες χωρίς αντίκρισμα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω μήπως είναι σωστό να το αλλάξουμε στο τελικό έντυπο. Θεωρητικά στο 1ο ΠΕΑ έκανες του υπολογισμούς για παντζούρια και στο τέλος μπήκε ρολό. Απλά σε αυτή τη περίπτωση μειώνεται κατά λίγο το συνολικό ποσό των κουφωμάτων σε σχέση με την εγκεκριμένη απόφαση

Link to comment
Share on other sites

ρολό είχα στο μυαλό μου εξ αρχής αλλά δεν σκέφτηκα ποτέ οτι ίσως να υπολογίζεται με διαφορετικό τρόπο. Μόλις το είδα τοποθετημένο μου ήρθε αυτό σαν λογική. Ωστόσο, εξέφρασα μία σκέψη όχι βεβαιότητα, και ειλικρίνα εύχομαι να με διαψέυσει κάποιος. Συνάδερφοι, γενικώς πώς το έχετε χειριστεί αυτό το ζήτημα με τα κουφώματα. Επίσης, αν έχει κάποιος απάντηση και για τα άλλα δύο ερωτήματα θα με βοηθούσε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

αν είχες ενα κουφωμα  αντικατάσταση 1Χ2,20 τότε ζητησες επιδοτηση για α) 2,20τ.μ κουφωμα και 2) 2,20τ.μ εξωτερικά σκίαστρα γιατι έτσι έπρεπε.

Τωρα αν μπηκε με παντζουρι ολα οκ.

Αν μπηκε ρολο επικαθημενο στο τελικο εντυπο παρεμβάσεων θα βάλεις 2τ.μ κουφωμα και 2,20τ.μ ρολο και άρα θα μειωθει ο προυπολογισμος στο κουφωμα λίγο (αυτο όμως είναι και καλύτερα για τον πελάτη, για τον αλουμινά δεν είναι). 

Αν μπηκε εξωτερικο ρολο, τότε θα βάλεις 2,20 τ.μ κουφωμα, και θα κόψεις παραστατικο  και για 2,20τ.μ ρολό. Αν τώρα κόψει για 2.40τ.μ ρολό θα πρέπει τα παραπάνω τ.μ ακόμα και αν είναι μέσα στον προυπολογισμό να πληρωθουν με ιδια κεφάλαια. Εγω αυτο το εξηγούσα απο την αρχη στους πελάτες ότι α) δεν μπορούμε να ζητήσουμε παραπάνω τ.μ ρολο απο ότι το κουφωμα διότι αυτο θα ήταν κανονικα μη αποδεκτό, και β) ότι αν διαλέξουν ρολλά θα πρέπει να βάλουν απο την τσέπη τους το επιπλέον ρολο αν το κάνουν εξωτερικό ή αν το κάνουν επικαθήμενο θα πρέπει να μειωθει ο προυπολογισμός (που δεν πειράζει)

Edited by katrmp
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.