Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιλέξιμες παρεμβάσεις - Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


nick_61

Recommended Posts

Οχι παιδιά, αν έχουν τα κουφωματα CE και οχι ο αλουμινάς, τότε ποιός πιστοποιεί ότι η εφαρμογή τζαμιού στο πλαίσιο και η τοποθέτηση έγιναν σύμφωνα με τίς προδιαγραφές ώστε να ισχύουν τα Uw που σας δίνουν?

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, katrmp said:

αν είχες ενα κουφωμα  αντικατάσταση 1Χ2,20 τότε ζητησες επιδοτηση για α) 2,20τ.μ κουφωμα και 2) 2,20τ.μ εξωτερικά σκίαστρα γιατι έτσι έπρεπε.

Τωρα αν μπηκε με παντζουρι ολα οκ.

Αν μπηκε ρολο επικαθημενο στο τελικο εντυπο παρεμβάσεων θα βάλεις 2τ.μ κουφωμα και 2,20τ.μ ρολο και άρα θα μειωθει ο προυπολογισμος στο κουφωμα λίγο (αυτο όμως είναι και καλύτερα για τον πελάτη, για τον αλουμινά δεν είναι). 

Αν μπηκε εξωτερικο ρολο, τότε θα βάλεις 2,20 τ.μ κουφωμα, και θα κόψεις παραστατικο  και για 2,20τ.μ ρολό. Αν τώρα κόψει για 2.40τ.μ ρολό θα πρέπει τα παραπάνω τ.μ ακόμα και αν είναι μέσα στον προυπολογισμό να πληρωθουν με ιδια κεφάλαια. Εγω αυτο το εξηγούσα απο την αρχη στους πελάτες ότι α) δεν μπορούμε να ζητήσουμε παραπάνω τ.μ ρολο απο ότι το κουφωμα διότι αυτο θα ήταν κανονικα μη αποδεκτό, και β) ότι αν διαλέξουν ρολλά θα πρέπει να βάλουν απο την τσέπη τους το επιπλέον ρολο αν το κάνουν εξωτερικό ή αν το κάνουν επικαθήμενο θα πρέπει να μειωθει ο προυπολογισμός (που δεν πειράζει)

Αν έχουν κοπεί τα τιμολόγια των κουφωμάτων για 2.20 ύψος ενώ μπήκε ρολό και το αλλάξουμε στη δεύτερη φάση (δηλ. κοστολογήσουμε το κούφωμα για ύψος 2.00) τελικά τι ποσό θα δοθεί στον πελάτη για τα τιμολόγια? Το αρχικό εγκεκριμένο το οποίο θα συμφωνεί και με τα τιμολόγια ή μειωμένο σύμφωνα με τον σωστό υπολογισμό που θα κάνουμε στη δεύτερη φάση?? 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, καλησπέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν επιτρέπεται να υπάρχουν δύο προμηθευτές (που να λειτουργούν συμπληρωματικά) στην ίδια παρέμβαση.

Τι εννοώ:

Σε τοποθέτηση αυτόνομου συστήματος θέρμανσης (αντλία θερμότητας), άλλος θα φτιάξει την υδραυλική εγκατάσταση και τις σωληνώσεις (υδραυλικός) και άλλος θα προμηθεύσει και εγκαταστήσει την αντλία. Θα υπάρχουν δηλαδή δύο τιμολόγια, που θα αθροίζουν το συνολικό ποσό της παρέμβασης. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα ή κόλλημα σε αυτές τις περιπτώσεις;

 

(Το ρωτάω, γιατί μου χτυπάει ένα καμπανάκι... Σα να έχω διαβάσει κάπου ότι δεν επιτρέπονται δύο προμηθευτές για την ίδια παρέμβαση, αλλά ψάχνω και δεν το βρίσκω...)

Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, vagom said:

Συνάδελφοι, καλησπέρα.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν επιτρέπεται να υπάρχουν δύο προμηθευτές (που να λειτουργούν συμπληρωματικά) στην ίδια παρέμβαση.

 

Τι εννοώ:

 

Σε τοποθέτηση αυτόνομου συστήματος θέρμανσης (αντλία θερμότητας), άλλος θα φτιάξει την υδραυλική εγκατάσταση και τις σωληνώσεις (υδραυλικός) και άλλος θα προμηθεύσει και εγκαταστήσει την αντλία. Θα υπάρχουν δηλαδή δύο τιμολόγια, που θα αθροίζουν το συνολικό ποσό της παρέμβασης. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα ή κόλλημα σε αυτές τις περιπτώσεις;

 

 

 

(Το ρωτάω, γιατί μου χτυπάει ένα καμπανάκι... Σα να έχω διαβάσει κάπου ότι δεν επιτρέπονται δύο προμηθευτές για την ίδια παρέμβαση, αλλά ψάχνω και δεν το βρίσκω...)

 

Μήπως αναφέρεστε στην παρακάτω παράγραφο του άρθρου 7.1  του Οδηγού;

Τα παραστατικά δαπανών θα πρέπει να προέρχονται μόνο από έναν προμηθευτή / ανάδοχο ανά κατηγορία δαπάνης, όπου αυτό είναι τεχνικά εφικτό.

Edited by Georgia S
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείτε με την ¨εγκατάσταση" της Α/Θ. Το μόνο που απομένει από την υδραυλική σύνδεση είναι η ψυκτική και η ηλεκτρική σύνδεση.

Επειδή είναι 3 διαφορετικές ειδικότητες, δεν είναι "τεχνικά εφικτό". ο υδραυλικός να κάνει και τις εργασίες του ψυκτικού ή/και του ηλεκτρολόγου και το αντίστροφο,

Οπότε, υπό αυτήν την έννοια, μπορείτε να λάβετε έως και 6 διαφορετικά παραστατικά για τη συγκεκριμένη παρέμβαση (προμηθευτής Α/Θ . προμηθευτής ψυκτικού/υδραυλικού εξοπλισμού, προμηθευτής ηλεκτρολογικού εξοπλισμού, υδραυλικός, ψυκτικός, ηλεκτρολόγος).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για ηλιακό απαιτείται νομίζω δήλωση CE, σωστά? Η εταιρεία κατασκευής δεν έχει κάτι τυποποιημένο. Τι δίνει ο προμηθευτής για να το ανεβάσουμε?

Link to comment
Share on other sites

Απαιτείται και δήλωση CE και τα ενεργειακά του χαρακτηριστικά. Ουσιαστικά οι κατασκευαστές έχουν τηρήσει κάποια πρότυπα που επιβάλλονται από την ΕΕ. Επίσης έχουν λάβει πιστοποιήσεις για να έχουν δικαίωμα να κυκλοφορούν τα προϊόντα τους σε ευρωπαϊκές αγορές.

Ας ρωτήσει στον κλάδο του, να δει τι πρέπει να σου δώσει. Κάθε εταιρία και παραγωγός έχει το δικό της έντυπο, αλλά ο τύπος του περιεχομένουν είναι ο ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση αγαπητοί..έχω σαν επιλεξιμη παρέμβαση την εγκατάσταση ενεργειακού τζακιού και είμαι στην φάση της καταχώρησης των δαπανών..η καπνοδόχος διπλού τοιχώματος και τα εξαρτήματα της(πχ καπέλο) θα ενταχθούν στην κατηγορία μαζί με την δαπάνη για το τζάκι δηλαδή 3ΣΤ ή θα πάει στην δαπάνη της κατηγορίας 3Η(διατάξεις αυτόματου ελέγχου λειτουργίας συστήματος θερμανσης);.. ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.