Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιλέξιμες παρεμβάσεις - Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


nick_61

Recommended Posts

εχω την εξής απορία και δεν βρίσκω που υπαρχει ...βάζουμε την συνολική επιφάνεια των συλλεκτών ή την επιφάνεια απορρόφησης ;; ψαχνω καπου να το βρω και δεν το βρισκω.. εσεις τι βαζεται ; την συνολικη επιφανεια ή την επιφανεια αποροφησης ; 

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση οποιος ξερει...η εργασια του υδραυλικου σε εγκατασταση ενεργειακου τζακιου(σύνδεση με καλοριφερ)  εντάσσεται σαν δαπανη στην κατηγορια 3ΣΤ η 3Η;

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, george68 said:

 ...βάζουμε την συνολική επιφάνεια των συλλεκτών ή την επιφάνεια απορρόφησης ;;

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 15/2/2019 at 2:36 ΜΜ, jedi.Yannis said:

Έχει στην ΤΟΤΕΕ 1 στην σελίδα 48718 (5.2.2 Β) τον τύπο που ζητάς. Πάλι η ίδια λογική, χρησιμοποιείς τις μισές απαιτήσεις.

Σε ευχαριστώ πολυ, θα το κοιτάξω σε λίγ. Ελπίζω να βρω άκρη..

Link to comment
Share on other sites

On 19/2/2019 at 2:41 ΜΜ, george68 said:

εχω την εξής απορία και δεν βρίσκω που υπαρχει ...βάζουμε την συνολική επιφάνεια των συλλεκτών ή την επιφάνεια απορρόφησης ;; ψαχνω καπου να το βρω και δεν το βρισκω.. εσεις τι βαζεται ; την συνολικη επιφανεια ή την επιφανεια αποροφησης ; 

Εγώ την καθαρή βάζω αφού πάνω σε αυτή υπολογίζεται το ζνχ. Το πλαισιο δεν το βάζω...Ομως οντως δεν το αναφέρει κάπου, νομίζω ότι δεν χρειάζεται βέβαια, είναι αυτονόητο.

Link to comment
Share on other sites

Ξανακανω την ιδια ερωτηση που εκανα προηγουμένως γτ δεν καταλαβα τι πρέπει να κάνω. Εχω υφιστάμενο συστημα θερμανσης με λέβητα. Αναβαθμίζω με αντλία θερμότητας. Πως να επιλέξω kw χωρίς μελέτη θέρμανσης? Επίσης υπολογίζω εγώ το scop και με κλιματολογικά στοιχεία μέσου, ζεστού ή ψυχρού κλίματος...δεν εχω ξανακάνει κ δυσκολεύομαι. Εχω ns για 35 κ 55 αλλά κ για τις τρεις περιπτώσεις. Υπολογίζω το scop και το βάζω στο πρόγραμμα? Την υπερδιαστασιολόγηση πως την βρίσκω? Η τέλος πάντων αν κάλυψα πλήρως τα φορτία μου, χωρίς όμως μελέτη. Απλά από το Πεα. Εσείς πως το κάνετε? Αν του βάλω μεγαλύτερη ή μικρότερη δεν θα έχει πρόβλημα να εγκριθεί? 

Ευχαριστώ πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Αφήνοντας πίσω τις προηγούμενες ερωτησεις μου και σας ευχαριστώ όλους ούτως ή άλλως. Υπολογίζω Pgen από την Tοτεε 12kw. Εχω 2 αντλίες, μία με 11 κ  μια με 12 kw. Προφανώς τοποθετώ την μεγαλύτερη να καλύψω τις απώλειες μου, σωστά? Εδώ παίζει κάποιο ρόλο το Pgen που το θεωρούμε 20 κατ'ελάχιστο? Γιατί δεν στέκει να βάλω αντλία των 20kw...

Επίσης για την ψύξη έχω δικαίωμα να καλύψω το συνολικό μου φορτίο? Θέλω να πω αρκεί να μην πέσω κάτω από το 50%?

Θα το εκτιμούσα πολύ αν κάποιος ξέρει κ μπορεί να μου απαντήσει άμεσα γτ ο πελάτης προχωράει σε παραγγελία. 

Σας ευχαριστώ πολύ!

Edited by mechel
Link to comment
Share on other sites

Οι

On 19/2/2019 at 11:05 ΜΜ, Dimitrios1988 said:

Παιδια μια ερωτηση οποιος ξερει...η εργασια του υδραυλικου σε εγκατασταση ενεργειακου τζακιου(σύνδεση με καλοριφερ)  εντάσσεται σαν δαπανη στην κατηγορια 3ΣΤ η 3Η;

Οι εργασίες σύνδεσης με το συλλέκτη και το δίκτυο ύδρευσης/αποχέτευσης, καθώς και οι συνδέσεις λεβητοστασίου εντάσονται στην 3ΣΤ. Η τοποθέτηση θερμοστατικών κεφαλών στα σώματα και η τοποθέτηση δίοδης/τρίοδης βάνας στην 3Η. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Σε περίπτωση κουφώματος με επικαθήμενο ρολό που το κουτί βρίσκεται μέσα στον τοίχο πάνω από το άνοιγμα και όχι στο ύψος του ανοίγματος πιστεύετε ότι απαιτείται πιστοποίηση θερμικών ενεργειακών χαρακτηριστικών για το ρολό ή όχι σύμφωνα με την οδηγία που έχει αναρτηθεί στη σελίδα του προγράμματος ΕΚΟ 2 κι αφορά τις πιστοποιήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να έχει το ρολό, δεν θα παίξει κανένα ρόλο πίσω από την θερμοπρόσοψη. Θες όμως το CE γιατί συνεχίζει να είναι εγκατάσταση του κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.