Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιλέξιμες παρεμβάσεις - Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


nick_61

Recommended Posts

ΣΟΚ ο αντιπρόσωπος μου είπε πως λαμβάνουμε πάντα τους 55 βαθμούς άσχετα αν είναι υψηλών ή χαμηλών η αντλία. Σ' αυτή την περίπτωση που συζητάμε με ονομαστική 12 τελικά λαμβάνουμε 8 για τις ανάγκες του προγράμματος και «πάμε» στην χαμηλότερη κατηγορία ήτοι, μέχρι 5.700 ευρώ. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Επειδή δεν μπορώ να βρω στο τηλέφωνο Help Desk του ΕΚΟ ΙΙ και παρά τα email που έχω στείλει δεν μου έχουν απαντήσει θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής εάν κάποιος το γνωρίζει:

O Ωφελούμενος έκανε αντικατάσταση του συστήματος θέρμανσης από λέβητα σε αντλία θερμότητας. Σύμφωνα με τη μελέτη θέρμανσης που έκανε (για να βγάλει και άδεια μικρής κλίμακας) χρειάζεται 22 kW σύστημα θέρμανσης και έβαλε 2 αντλίες θερμότητας συνδεδεμένες κατάλληλα ώστε να λειτουργούν μαζί, η μία 10kW και η άλλη 12kW, άρα αθροιστικά το σύστημά του είναι 22kW. Στην περίπτωση αυτή, στο έντυπο καταγραφής των δαπανών για την ολοκλήρωση του προγράμματος θα πρέπει να καταγραφούν 2 αντλίες θερμότητας με κατηγορία δαπάνης 3.Γ (ΙΙ) για την κάθε μία ή 3.Γ (IV); Προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να καταγραφεί κατηγορία 3Γ (ΙΙ) για την κάθε μία αλλά θα ήθελα  να το επιβεβαιώσω να μη γίνει κάποιο λάθος στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

@πιπίτσα πιστεύω οτι πρέπει να πάς σε κατηγορία 3Δ. IV.

 

Ερώτηση:

Σε εγκεκριμένο πρόγραμμα με αντικατάσταση συστήματος θέρμανσης αντί για λέβητα φυσικού αερίου (παρέμβαση 3Β Ι-ΙΙΙ) πέρασα  στο  Π.σύστημα κατά λάθος λέβητα πετρελαίου (παρέμβαση 3Α Ι-ΙΙΙ ).

Να αγχωθώ ή επειδή αφορά ίδια παρέμβαση (αναβάθμιση συστήματος θέρμανσης) θα περάσει από τον έλεγχο;

Link to comment
Share on other sites

On 22/3/2019 at 11:34 ΠΜ, tsx said:

Ο αντιπρόσωπος που το στηρίζει αυτό που λέει;

Η έρευνα έκλεισε. 

Εξετάζουμε την ισχύ για θερμό κλίμα και επιλέγουμε 55 βαθμούς αν οι τερματικές μονάδες είναι σώματα πάνελ και 35 αν είναι ενδοδαπέδια, fan coil ή αεραγωγοί. Συμφωνείς;  

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, πιπίτσα said:

Καλησπέρα σε όλους. Επειδή δεν μπορώ να βρω στο τηλέφωνο Help Desk του ΕΚΟ ΙΙ και παρά τα email που έχω στείλει δεν μου έχουν απαντήσει θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής εάν κάποιος το γνωρίζει:

O Ωφελούμενος έκανε αντικατάσταση του συστήματος θέρμανσης από λέβητα σε αντλία θερμότητας. Σύμφωνα με τη μελέτη θέρμανσης που έκανε (για να βγάλει και άδεια μικρής κλίμακας) χρειάζεται 22 kW σύστημα θέρμανσης και έβαλε 2 αντλίες θερμότητας συνδεδεμένες κατάλληλα ώστε να λειτουργούν μαζί, η μία 10kW και η άλλη 12kW, άρα αθροιστικά το σύστημά του είναι 22kW. Στην περίπτωση αυτή, στο έντυπο καταγραφής των δαπανών για την ολοκλήρωση του προγράμματος θα πρέπει να καταγραφούν 2 αντλίες θερμότητας με κατηγορία δαπάνης 3.Γ (ΙΙ) για την κάθε μία ή 3.Γ (IV); Προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να καταγραφεί κατηγορία 3Γ (ΙΙ) για την κάθε μία αλλά θα ήθελα  να το επιβεβαιώσω να μη γίνει κάποιο λάθος στο τέλος.

Πως υπολόγισες την ισχύ 10 και 12 αν επιτρέπεται; 

Μπορείς να ανεβάσεις τα ταμπελάκια; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.