Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιλέξιμες παρεμβάσεις - Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


nick_61

Recommended Posts

Παρακαλώ αν γνωρίζετε:

Δεν μπορώ να βρω προμηθευτή για αντλία θερμότητας και ηλιακό βεβιασμένης κυκλοφορίας στην Αττική.

Όλοι μου λένε δεν συνεργαζόμαστε.

Α/Θ αέρα/νερού mitsubishi και cosmosolar βεβιασμένης

έχετε υπόψιν

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πολλά διαδικτυακά καταστήματα δεν δουλεύουν το πρόγραμμα. Δες μήπως βρεις κάτι είτε από τον αρχικό τους προμηθευτή ή μέσω μηχανικού που συνεργάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Ως επιφάνεια θερμομόνωσης σε εξωτερικό τοίχο λαμβάνετε το καθαρό εμβαδόν φ.ο. + τοιχοποιίας ή μια επιφάνεια 'σεντόνι';

Edited by albert
Link to comment
Share on other sites

.1.Μέχρι τώρα μου έδιναν στα κουφωματα δήλωση επιδόσεων που ανέγραφε κάθε κούφωμα τα τ.μ και το Uw εκτός των άλλων, ή δεν ανέγραφε τα τ.μ όμως είχε κωδικό ταυτοποιησης με το δελτίο αποστολής  όπου εκει καταλαβαίνεις για ποιό κούφωμα μιλάμε συγκεκριμένα, όποτε είναι το ιδιο πράγμα.

Τωρα μου λέει αλουμινάς ότι έχει στο εξοικονομώ αλλάξει και δεν αναφέρουν διατσάσεις στίς δηλώσεις επιδόσεων , αλλά δεν έχει ούτε στο δ.αποστολής κάθε κουφωμα ξεχωριστά. Είναι δυνατον να ισχύει κάτι τέτοιο? 

2. Μία εταιρεία Α αναλαμβάνει όλες τίς εργασίες μεταξυ και τέντας να μπουν στο Γ1 διαμέρισμα. Ο τεντάς Β κόβει Δ.Α πρός τον Α στο οποίο γραφει  με προορισμό το Γ1 διαμέρισμα. Η εταιρεία Α δίνει δική της <<αποδειξη λιανικης πωλησης>> στην οποία όμως ώς σχετικό παραστατικό αναφέρεται το Δ.Αποστολής του τεντα Β. Δηλαδη δεν έχει κόψει κάποιο Δ.Α η εταιρεία Α που είναι ο προμηθευτης στο εξοικονομώ όλων των εργασιών, αλλά μόνο απόδειξη χρησιμοποιώντας το ΔΑ του Β. είναι σωστο?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

στον οδηγό του προγράμματος και στον οδηγό πληρότητας των αιτήσεων έχει αναλυτικές οδηγίες... αν δεν βγάλεις άκρη με τον αλουμινά ενημερώνεις τον ιδιοκτήτη (πάντα εγγράφως) και τα υποβάλλεις στο πρόγραμμα με ευθύνη του ιδιοκτήτη ... μετά όταν έρθουν οι παρατηρήσεις, τον πρήζεις ότι ο αλουμινάς και ο ιδιοκτήτης σου καθυστερούν την αμοιβή !!! :mrgreen:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το 2 μου το δέχτηκαν. Επίσης σωστό είναι καθώς πολλές επιχειρίσεις όντως πουλάνε κάτι το οποίο φέυγει από την αποθήκη που είναι οι χοντρέμπορες. Οπότε σωστό το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, katrmp said:

.1.Μέχρι τώρα μου έδιναν στα κουφωματα δήλωση επιδόσεων που ανέγραφε κάθε κούφωμα τα τ.μ και το Uw εκτός των άλλων, ή δεν ανέγραφε τα τ.μ όμως είχε κωδικό ταυτοποιησης με το δελτίο αποστολής  όπου εκει καταλαβαίνεις για ποιό κούφωμα μιλάμε συγκεκριμένα, όποτε είναι το ιδιο πράγμα.

Τωρα μου λέει αλουμινάς ότι έχει στο εξοικονομώ αλλάξει και δεν αναφέρουν διατσάσεις στίς δηλώσεις επιδόσεων , αλλά δεν έχει ούτε στο δ.αποστολής κάθε κουφωμα ξεχωριστά. Είναι δυνατον να ισχύει κάτι τέτοιο? 

2. Μία εταιρεία Α αναλαμβάνει όλες τίς εργασίες μεταξυ και τέντας να μπουν στο Γ1 διαμέρισμα. Ο τεντάς Β κόβει Δ.Α πρός τον Α στο οποίο γραφει  με προορισμό το Γ1 διαμέρισμα. Η εταιρεία Α δίνει δική της <<αποδειξη λιανικης πωλησης>> στην οποία όμως ώς σχετικό παραστατικό αναφέρεται το Δ.Αποστολής του τεντα Β. Δηλαδη δεν έχει κόψει κάποιο Δ.Α η εταιρεία Α που είναι ο προμηθευτης στο εξοικονομώ όλων των εργασιών, αλλά μόνο απόδειξη χρησιμοποιώντας το ΔΑ του Β. είναι σωστο?

Το 2 είναι σωστο.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο τα φώτα σας θα ηθελα για το εαν είναι σωστη η παρακάτω σκέψη μου (γιατί είναι η 1η υλοποίηση μου για το εξοικονομώ για αντλία θερμότητας )

Ο πελάτης μου έχει βάλει αντλία θερμότητας (αερος - νερού) που έχει συνδέσει με τα υφιστάμενα καλοριφερ.

Υπάρχει σήμανση του προϊόντος και από τα τεχνικά του χαρακτηριστικά ο βαθμός απόδοσης είναι 107% στο θερμό κλίμα και στους 55 βαθμούς   .

Για να υπολογίσω το SCOP --> Απο τη σχεση 4.5β --> 

 SCOP = 2.55* (ns55+3%) =2,55*(107%+3%)= 2,805

Ειναι σωστό? Γιατί μου φαίνεται σχετικά λίγο όταν πχ συστήματα χωρίς σήμανση και τοποθετημένα μετα το 2001 έχουν SCOP = 3 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.